ASO (App Store Optimizasyonu) Nedir? Nasıl Yapılır? – App Store & Google Play

Google Play Store’da 2.6 milyonun üzerinde Android uygulaması, Apple’ın App Store’unda da 2 milyonun üzerinde uygulama bulunuyor, ve bu uygulama mağazaları dünya genelinde yaklaşık 3 milyar akıllı telefon kullanıcısı tarafından kullanılıyor, bu rakamlar da her yıl artmaktadır.

Bunlar, özellikle uygulamanızın fark edilmesini sağlamaya çalışan bir geliştiriciyseniz, muazzam ve şaşırtıcı rakamlardır.

Kalabalık bir piyasada nasıl sesinizi duyurabilirsiniz? Ve belki daha da önemlisi, uygulamanızın App Store ya da Google Play aramalarında üst sıralarda çıkmasını nasıl sağlarsınız?

Elbette Google Play ve iOS App Store için etkili optimizasyon (ASO – bu terimi bu makalede hem App Store hem de Google Play optimizasyonu için kullanacağız) stratejilerini uygulamaktır.

Mobil uygulamanızın App Store’da ve Google Play’de üst sıralarda yer almasına ve daha fazla potansiyel kullanıcı tarafından görüntülenmesine yardımcı olmak için ASO stratejisine ihtiyacınız olacaktır.

App Store Optimizasyonu (ASO) Nedir? Nasıl Yapılır?

SEO uzmanlarının web sayfaları Google’ın arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasını sağlamak için SEO yapmaları gibi, geliştiriciler de uygulamalarını uygulama mağazalarının arama sonuçlarının üst sıralara çıkarmak için ASO tekniklerini kullanmalıdır.

Ne yazık ki, hem App Store’daki hem de Google Play’deki sıralama algoritmaları, tıpkı Google’ın normal sıralama algoritmaları gibi halka açık değildir, yani ortada kesin bilgi yoktur ve düzenli olarak değişmektedir.

Ancak bazı tekniklerin App Store sıralamalarını diğerlerinden daha fazla etkilediğini biliyoruz, çünkü bunlar deneylerle kanıtlanmış yöntemlerdir.

Bu ASO çalışmaları ile uygulamanız daha üst sıralarda yer alabilir, daha fazla kişi tarafından görüntülenebilir ve daha fazla indirilebilir.

Hem Apple App Store’da hem de Google Play’de etkili ASO yapmak için atmanız gereken 10 önemli adımdan bahsedelim…

1. Açıklayıcı başlık ile başlayın

Başlığa sadece uygulamanızın adını yazmayın, uygulamanızı en iyi şekilde tanıtan kısa bir açıklamasını da yazın.

İyi bir başlık yalnızca uygulamanızın potansiyel kullanıcılara ne yaptığını tanımlamakla kalmaz, aynı zamanda sıralamalarınızı da iyileştirebilir.

Bu yazıda, sağlam, alakalı bir başlığın ASO’nuzu nasıl iyileştirebileceğini vurguladık ve uygulama başlığınızı nasıl alakalı hale getireceğinize dair bir örnek verdik. Aslında, uygulamanızın başlığına 1-2 tane anahtar kelime eklemek, en az %10-%20 daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olabilir.

Tabii Apple iOS App Store’da ve Google Play’de başlıklar ve anahtar kelimeler farklı şekillerde işlenir, bu nedenle başlık tarzınızı uygulama mağazanıza göre belirlemelisiniz, ikisi de aynı olmak zorunda değildir, Apple kullanıcıları Android kullanıcılarından farklıdır, pazarlama kampanyalarınızda bu durumu göz önünde bulundurmanızda yarar var.

Aşağıdaki örnekte gördüğünüz gibi, “adet takibi” anahtar kelimedir, “regl takvimi” uygulamanın adıdır.

Apple App Store

Apple App Store, başlığınız için size 255 karakter limiti sunar. Bu nedenle, kısa ve öz bir başlık marka bilinci oluşturma çabalarınıza yardımcı olabilir.

Benzersiz, açıklayıcı ve anahtar kelime açısından zengin, yaratıcı başlık bulmak için zaman ayırın, başlık ve ardından anahtar kelimelerinizle bir alt başlık oluşturmak kötü bir fikir değildir. Bu yöntemle hem pazar payınızı arttırabilir hem de sıralamalarınızı yükseltebilirsiniz.

Google Play Store

Başlıklar, Google Play mağazasında biraz farklı işlenir. Google Play’de sadece 30 karakterlik limitiniz bulunuyor, bu yüzden son derece dikkatli olmalısınız.

Fakat Android uygulamalarının başlığında anahtar kelimeler kullanmaya gerek yok, Google Play’de anahtar kelimeler daha çok açıklama kısmında kullanılmalıdır.

2. Anahtar kelimeleri akıllıca kullanın

SEO’da olduğu gibi, anahtar kelimeler ASO’da da önemli faktördür.

App Store’da tüm anahtar kelimeleriniz için yalnızca 100 karakter limitiniz olacaktır. Bu 100 karakter limitinizi sonuna kadar kullanmanızı öneririz. Google Play’de ise belirli bir anahtar kelime alanı yoktur, fakat açıklama kısmı daha önemlidir, açıklamada toplam 4000 karakter kullanabilirsiniz.

En iyi App Store Optimizasyonu için en önemli anahtar kelimelerinizi açıklamanızda beş kere kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, aşırıya kaçmamaya dikkat edin, anahtar kelimeleri çok fazla kullanırsanız, uygulamanız sıralamalarda düşüşler yaşayabilir (tıpkı web sitenizde anahtar kelimeleri fazla kullandığınızda sitenizin Google tarafından cezalandırılabileceği gibi).

3. Uygulamanızı iyi tanımlayın

Hem Apple hem de Android uygulamaları için açıklama metniniz, web sitenizin ana sayfası ya da açılış sayfası (landing page) gibidir.

Potansiyel kullanıcılarınızı uygulama sayfasına kadar getirdikten sonra son adım onları uygulamanızı indirmeye ikna etmektir. Bu nedenle, uygulamanızın App Store’daki sayfası ve açıklaması, ASO stratejinizin önemli bir parçası olarak görülmelidir.

Kullanıcıların uygulamanız hakkında çok az şey bildiğini varsayarak başlayın. Kendinizi onların yerine koyun. Birçok uygulama ücretsiz bile olsa onları telefonumuza sayısız nedenden dolayı indirmek istemeyiz.

Uygulamanızın açıklamasını yazmak için aşağıdaki sorulardan yararlanabilirsiniz:

 • Uygulamanız ne yapıyor?
 • Hangi sorunu çözüyor?
 • Kullanıcının hayatını nasıl kolaylaştıracak?
 • [Ücretli ise] neden bu fiyata değer? (ücretsiz ise, neden indirmeye değer?)

4. Yüksek kaliteli ekran görüntüleri kullanın

İnsanlar bir uygulamayı indirip indirmemeye karar vermek için yalnızca 7 saniye harcıyor. Bu yüzden uygulama mağazasındaki sayfanızın tasarımına dikkat etmeniz gerekiyor, örneğin, uygulamanızın yüksek kaliteli ekran görüntülerini kullanabilirsiniz.

Aslında uygulamanızı indirmeye ikna etme konusunda en etkili ikinci faktör ekran görüntüleridir (ilk faktör tabii ki yorumlar ve puanlardır).

5. Uygulamanın önizleme videosunu ekleyin

İnternet kullanıcılarının yaklaşık %85’i online üzerinden videolar izliyor ve bu video içeriklerinin yarısından fazlası mobil cihazlarda izleniyor.

Potansiyel kullanıcılara uygulamanızın onlara neler sunabileceği konusunda daha iyi bir fikir vermek için App Store sayfanız için videonun gücünden yararlanabilirsiniz.

iOS App Store’daki uygulama önizlemeleri, uygulamanızın özelliklerini ve avantajlarını tanıtmanız için 30 saniye uzunluğunda videolar yüklemenize olanak tanır.

Yalnızca uygulama içi deneyimin kayıtlarını gösterebilirsiniz, bu nedenle mobil uygulamanızın tasarımının ve UX’inizin iyi göründüğünden ve potansiyel hedef kitlenizin aradığı şeyle eşleştiğinden emin olun.

6. Doğru kategoriyi seçin

Uygulamanızı hem Apple App Store’da hem de Google Play’de uygun kategoriye yerleştirmek, yalnızca kategorilere göre uygulamalara göz atan kullanıcılar için yararlı olmakla kalmaz, aynı zamanda uygulamanızın iyi bir sıralamaya sahip olmasına da yardımcı olur.

7. Simge tasarımına önem verin

İndirme sayıları ve sıralamalar arasında doğrudan ilişki vardır: Uygulamanız ne kadar çok indirilirse o kadar popüler olarak algılanır, dolayısıyla sıralaması o kadar yüksek olur.

Bu konuda ilgi çekici uygulama simgesi büyük önem taşır. Uygulamanızı yayına almadan önce 4-5 farklı simge’yi test edin. Simgeyi sizin beğenmeniz, hedef kitlenizin beğeneceği anlamına gelmez. Uygulama simgesi, insanların uygulamanız hakkında sahip olduğu ilk görsel izlenimdir ve doğru bir şekilde tasarlanmış olması çok önemlidir.

8. Olumlu yorumları teşvik edin

Hem nitelik hem de nicelik açısından olumlu puanlar ve incelemeler, App Store Optimizasyon çabalarınız üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Doğal olmayan indirmeler ve olumlu puanlar konusunda dikkatli olmalısınız, hesabınız askıya alınabilir.

Uygulamanızı yayına aldıktan sonra çevrenizdeki insanlardan uygulamanızı indirmelerini ve olumlu yorum bırakmalarını isteyebilirsiniz. Uygulamanız hakkında yorum almanın başka bir yolu da kullanıcılara nadiren bildirim göndermektir, ya da pop-up şeklinde pencere açarak puan vermelerini istemektir.

9. App Store Analytics’i kullanın

Mobil uygulamalar için tasarlanmış birçok analiz aracı bulunmaktadır. Uygulamanızın rekabetteki konumu konusunda bilgi sahibi olabilir ve buna göre sıralamalarınızı iyileştirebilirsiniz.

Bu araçlardan bazıları:

 • AppAnnie
 • Sensor Tower
 • AppRankCorner
 • Appstatics
 • APPlyzer
 • Tune

10. Uygulama sayfanızı düzenli olarak geliştirin

Uygulamanızı yayına aldıktan birkaç hafta sonra bile uygulamanızın mevcut sıralamasından memnun değilseniz, verilerinizi inceleme, birtakım değerlendirmeler yapma ve bazı şeyleri değiştirme zamanı gelmiştir:

 • Belki doğru anahtar kelimeleri kullanmamışsınızdır.
 • Açıklama yeterince ikna edici mi?
 • Uygulamanın doğru kategoride olduğundan emin misiniz?
 • Simgenin biraz ince ayara ihtiyacı var mı?

Tüm bunlar ve daha fazlası, daha yüksek sıralamalar elde etmek için geliştirilebilir.

Değişiklik yaparken bunları birer birer yapmak ve etkilerini görmek için 1-2 hafta beklemek mantıklıdır.

Her şeyi bir anda değiştirmeniz tavsiye edilmez, çünkü asıl sorunun ne olduğu belirsizdir, ayrıca uygulama mağazalarında sıralamalarda düşüşler yaşayabilirsiniz.

Atamyrat Hangeldiyev

Hangeldiyev SEO ve Reklam Ajansı'nın kurucusu Atamyrat Hangeldiyev 2012 yılından beri işletmelere SEO (arama motoru optimizasyonu), CRO (dönüşüm oranı optimizasyonu) ve reklam hizmeti sunmaktadır. Atamyrat Hangeldiyev iş dünyasındaki deneyimleri sayesinde şirket sahiplerine iş konularında danışmanlık hizmeti vermektedir.

Yorum yapın