Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

İşiniz için En İyi Reklam Ajansı Nasıl Seçilir?

Merak etmeyin, Hangeldiyev reklam ajansının kurucusu olarak kendi ajansımı pazarlamaya çalışmayacağım size. Her zamanki gibi bu makalede de yararlı bilgi paylaşmaya çalışacağım. Her şeyden önce, eğer kusursuz hizmet almak istiyorsanız tam hizmet ajanslarından uzak durmanızı öneririm. “Gel vatandaş gel, Google Ads hizmetimiz var, web tasarım, mobil uygulama, SEO ne istersen var.” diye bas bas bağıran ajanslara işinizi teslim etmek istemezsiniz. Tavsiyem, web tasarım için web tasarım ve yazılım konusunda uzman bir ajans ile, Google Ads hesap yönetimi için Google Ads ajansı ile (dikkat, sadece hesap yönetimi için geçerlidir bu, kampanyaları oluşturma konusunda ise satış ve yaratıcılık konusunda deneyimli başka bir butik ajans ile çalışmanızı öneririm) çalışmanızı öneririm. Anahtar kelimelerinde Google’da üst sıralarda yer almayan siteye sahip ajanslardan da SEO hizmeti almak istemezsiniz.

en iyi reklam ajansı

Gerekli kaynaklara veya uzmanlığa sahip olmamanız durumunda, şirketinizin satışlarını ve genel performansını artırmak için yardıma ihtiyacınız olduğunda, işiniz için en iyi reklam ajansı’nı kiralamak işinizin büyümesi için hayati önem taşır.

Ancak, pazarlama ve iş kararlarınızı bir ajansa bırakmak, özellikle de firmanızın her düzeyinde karar verme sürecine kişisel olarak dahil olan bir girişimci iseniz, oldukça zor olabilir. Peki, kiraladığınız ajansın şirketinizin iş modeli ve kültürüne uygun olduğunu nasıl anlayabilirsiniz? Seçtiğiniz ajansın firmanızın bütün ayrıntılarını sizin kadar anlamaya çalışacağından nasıl emin olabilirsiniz?

Aşağıda bir ajans seçerken asla gözden kaçırmamanız gereken bazı şeyleri paylaştım:

1. Değişimi teşvik etmeli

Çalışacağınız ekiple tanışmak çok önemlidir. Ajansın işinize derin bir dalış yapma isteğinin yanı sıra, ürününüz ve hedef kitleniz hakkında düşünmek için kullandığınız yönteme meydan okuma yeteneği de başarının anahtarıdır. İşletmenizi yeni bir seviyeye taşımayı düşünüyorsanız, seçtiğiniz ajans değişikliği teşvik etmeli ve şirketinizin büyümesinde size rehberlik edecek güvenilir bir iş ortağı olmalıdır.

2. Kendi reklamını başarıyla yapabilmeli

Reklam ajansı kiralamak isteyen bir işletme iseniz, kendileri için yaptıkları reklamlara bakın. Az önce de dediğim gibi, SEO ajansı sunduğu hizmetlerle ilgili anahtar kelimelerde Google’da üst sıralarda yer almalıdır (bana bakmayın, Hangeldiyev.com daha yeni, ancak agresif şekilde sitemize sürekli SEO çalışması yapıyoruz, fakat eski projem seoamk.com saldırıdan önce 2 sene boyunca ilk 5 sıradaydı SEO kelimesinde). Web tasarım ajansının sitesi özel ve harika tasarıma sahip olmalıdır. Yaratıcı reklam ajansı kendisini “En iyi” gibi saçma sapan, klişe sıfatlarla tanımlamamalıdır. Sosyal medya ajansı kendisini sosyal medyada etkili bir şekilde pazarlayabilmelidir.

3. Kampanyaları istikrarlı bir şekilde ölçebilmelidir

Modern ajanslar, bilim ve yaratıcı yeteneklerin eşsiz bir karışımıdır. Yüksek performans gösteren firmalar, ölçümden kaçmazlar, bunu benimserler ve kendilerini performanstan sorumlu tutmaya isteklidirler. Pazarlama harcamalarının mağaza içi satışlar üzerindeki etkisini hızlı bir şekilde (48 saatin altında) ölçebilme yeteneği, spor takımlarının haftaym’da yaptıkları gibi hem ajansların hem de markaların uyum sağlamasına yardımcı olur.

4. Hızla uyum sağlayabilme

Bir şey işe yaramazsa, gerçek zamanlı değişiklik yapma yeteneği önemlidir.

5. Felsefeleriniz birbirinizinkine uymalıdır

Ajans uygunluğu, nitelikler ve ayrıntılardan daha fazlasıdır. Kendinize şunu sorun: Gerçekte çalışacağınız ekibin önemli özelliği nedir? Ajansın geçmişi, misyonu ve felsefesi nedir? KPI’larınızı karşılamak için gerekli deneyime sahipler mi? Rapor sunarken hangi metrikleri kullanıyorlar?

Paylaşmak güzeldir
2 Yorum
  • Nihat
    Aralık 3, 2018

    En iyi reklam ajansı nasıl seçilir diye Google’dan aratınca yazınızı buldum, oldukça yararlı bilgi paylaşmışsınız, teşekkür ederim.

  • Mehmet
    Aralık 3, 2018

    En iyi reklam ajansı seçme ile ilgili güzel makale yazmışsınız.

Ne düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir