Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Google Ads Reklamlarınızın Performansını Artırmak için 10 İpucu

Günümüzde reklamcılık işi oldukça karmaşıktır – akıntıya kapılmaktan kurtulmak için hedef kitlenizin ilgisini çekecek yaratıcılığa, satış yapan mesaja, ve daha birçok araca ihtiyacınız var. Tabii pazarladığınız ürün veya hizmetin de gerçekten harika olduğuna inanmanız gerekiyor, aksi taktirde onu satamazsınız.

Dünya çapındaki internet kullanıcılarının %80’ine (Google Görüntülü Reklam Ağı üzerinden) erişebilecek dijital kampanyaların yükselişiyle, televizyon ve gazete gibi geleneksel reklamcılık biçimlerinin azalmasıyla birlikte, şirketler fark edilmenin sırrının online üzerinden dikkat çekmek için mücadele etmek olduğunu öğrenmeye başlamıştır.

Google Ads ipuçları

Arama pazarının %90’ı Google’a ait, bu yüzden iyi verim elde etmek için Google Ads servisini kullanmak mantıklı görünüyor – ancak kötü uygulama ve yoğun rekabet ile çoğu kullanıcılar yatırımlarının geri dönüşünden pek memnun değil.

Bu makalede Google Ads reklamlarınızın performansını artıracak bilgiler paylaştım, aynı zamanda reklamcılıkta başarıya ulaştıracak bazı tekniklerden de bahsettim.

1. Talep

İnsanlar Google’da ürün veya hizmetinizi aramıyorsa, açıkçası Google arama ağı reklamlarının size yararı olmaz. Bu nedenle, ilk kampanyanızı oluştururken çok heyecanlanmadan önce, ürün veya hizmetinizle ilgili anahtar kelimelerin aranma hacmi olduğundan emin olmanız gerekiyor.

Bunun için Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcı aracını kullanabilirsiniz.

Belirli bir anahtar kelimeye reklam verip vermeyeceğinizi belirlemek için sormanız gereken iki soru vardır:

 1. Bu anahtar kelimeyi arayan kişi, ürünümü veya hizmetimi satın alabilir mi? Yoksa, bu kişinin amacı satın almak değil de, sadece araştırma yapmak mı? Satın alma ihtimali yüksek kişilerin aradığı anahtar kelimelere reklam vermek daha mantıklıdır.
 2. Bütçem bu anahtar kelimeye reklam vermek için uygun mu? Bu soru çok önemlidir. Büyük bütçeniz yoksa sektörünüzdeki kartellerle rekabet etmek istemezsiniz.

2. Rakipler

Rakiplerinizin reklamlarından yararlanarak riskinizi azaltabilir, zaman tasarrufu yapabilirsiniz. Birçok sektörde, zaten Google Ads kampanyalarını test eden ve optimize eden firmaları bulacaksınız. Yani halihazırda Google Ads’e yatırım yapan başarılı rakiplerinizi inceleyerek, hangi anahtar kelimelerin, reklamların ve açılış sayfalarının (landing page, ürün veya hizmet tanıtım sayfaları) işe yarayıp yaramadığını öğrenebilirsiniz.

Rakiplerinizin Google Ads hesaplarına giriş yapıp bu bilgileri çalmak harika olmaz mıydı?

Tabii bu hem etik değil, hem de yasadışı. Fakat KeywordSpy adlı çok güzel bir rakip analiz aracından yararlanabilirsiniz. KeywordSpy, rakiplerinizin geçmişindeki tüm reklam bilgilerini topluyor, düzenliyor ve kolay erişim sağlıyor. Kendi DeLorean zaman makineniz gibi düşünün!

3. Benzersiz Satış Teklifi

Benzersiz satış teklifiniz, işinizi rakiplerinizden farklı kılar ve potansiyel müşterilerinize sizi seçmeleri için etkileyici bir neden sunar. Başka bir deyişle, benzersiz satış teklifiniz “Potansiyel müşteriniz olarak ben neden rakiplerinizle değil de sizinle iş yapmalıyım?” sorusunu yanıtlar.

Google Ads’te güçlü bir benzersiz satış teklifi oluşturmak için 3 önemli neden vardır:

 1. Birincisi, güçlü bir benzersiz satış teklifi daha fazla kaliteli trafik elde etmenizi sağlar ve müşteriye dönüşmeyecek kişilerin reklamlarınıza tıklamalarını önler.
 2. İkincisi, güçlü bir benzersiz satış teklifi dönüşüm oranlarınızı artırır.
 3. Üçüncüsü, güçlü bir benzersiz satış teklifi fiyat karşılaştırma alışverişini ortadan kaldırabilir. Bu işinizin büyümesini sağlayabilir, çünkü artık sıradan ürün veya hizmete sahip değilsiniz. Potansiyel müşterilerinize sizinle iş yapmaları için iyi bir sebep sunarsanız, fiyat ikincil bir mesele haline gelir ve satışlarınızı zedelemeden rakiplerinizden daha yüksek fiyatlar talep edebilirsiniz.

Benzersiz satış teklifi yaşamsal önemdedir. Peki, böyle bir teklif nasıl oluşturulur?

Öncelikle, temel güçlerinize odaklanın. Hangi konularda rakiplerinizden daha iyisiniz?

İkincisi, müşterilerinizle konuşun ve daha da önemlisi onları dinleyin. Harika bir benzersiz satış teklifi müşteri içgörüsü üzerine kuruludur, bu yüzden müşterilerinize neden sizi tercih ettiklerini, ürün veya hizmetinizi nasıl geliştirebileceğinizi sorun.

Üçüncüsü, rakiplerinizi analiz edin ve boşluk arayın. Benzersiz satış teklifinde en önemli kelime benzersizdir.

Gerçekten güçlü bir benzersiz satış teklifi oluşturmak için, rakiplerinizin reklamlarını, web sitelerini ve pazarlama materyallerini inceleyerek rakiplerinizin arasından sıyrılarak yükselmenizi sağlayacak fırsatı bulmanız gerekiyor.

4. Karşı Konulamaz Teklif

Google Ads kampanyanızda hedef kitlenizin reddedemeyeceği teklif sunmalısınız. Reklamlarınız öyle ilgi çekici olmalı ki, rakiplerinizin vasat reklamlarından kolayca ayırt edilebilsin.

Karşı konulamaz teklifiniz aşağıdaki özelliklere sahip olmalıdır:

 • Değerli – Ürün veya hizmetiniz fiyattan daha değerli olmalıdır. Bu temel pazarlamanın kurallarındandır. Bu, teklifinizin ucuz olması gerektiği anlamına gelmez. Ürün veya hizmetinizin müşterinize sağlayacağı tüm değerleri açıkça tanımlamanız ve fiyat etiketinizden daha ağır bastığından emin olmanız yeterlidir.
 • İnandırıcı – Gerçek olamayacak kadar iyi görünen bir teklif sunduğunuzda, potansiyel müşteriniz biraz şüphelenebilir. Bu yüzden teklifiniz için inanılır bir sebep belirtmelisiniz. Örneğin, özel bir kampanyanızda yaptığınız bu kadar abartılı indirim için bir neden belirtmeniz lazım. Sebep her şey olabilir: stokları temizlemek, bayram indirimi, şirketinizin yıldönümünü kutlamak, yeni bir mağaza açılışı vb.
 • Riski azaltma – Herkes internette dolandırılmaktan korkar. Müşteriniz için riski en aza indiren en iyi yöntemlerden biri de para iade garantisidir. Teklifinize her zaman bir tür garanti eklemenizi öneririm. Bu dönüşüm oranlarınızı artıracaktır. Bu aynı zamanda sizi rakiplerinizden farklılaştırmanın harika bir yoludur.
 • Eylem çağrısı – Potansiyel müşterinizin telefon ile sizi aramasını istiyorsanız, o zaman bunu kolaylaştırın. Numaranızın mobil cihazlarda tıklanabilir olduğundan emin olun.

5. İlgi Uyandıran Reklamlar

Google Ads arama ağı reklamlarında yalnızca insanlar reklamlarınızı tıkladığında ödeme yaparsınız. Bu nedenle, reklamlarınızın iki önemli görevi vardır:

 • Kaliteli müşteri adaylarını yakalamak
 • Müşteriye dönüşmeyecek kişilerin tıklamalarını önlemek

Bu, daha fazla trafik, daha fazla satış ve kalitesiz trafik için daha az harcanan para demektir – bunlar size daha yüksek kar sağlayacaktır.

Yüksek tıklama oranına sahip ilgi uyandıran reklamlar Google Ads Kalite Puanınızı artıracak ve bu da anahtar kelimelerinizin tıklama başına maliyetini düşürecektir. Bu nedenle, reklamlarınız, anahtar kelimelerinizin her biri için tıklama başına ne kadar ödeme yapacağınızı doğrudan etkiler. Harika reklamlar maliyetlerinizi düşürür, kötü reklamlar ise maliyetlerinizi yükseltir.

Google Ads metin reklamlarında en önemli bileşen – başlıktır, çünkü potansiyel müşterinizin okuyacağı ilk şeydir. Anahtar kelimenizi reklamlarınızın başlığına eklemeyi unutmayın, bu kalite puanınızı da etkileyecektir.

Bir başka büyük strateji ise başlıkta soru sormaktır. Örneğin, anahtar kelime “istanbul diş hekimi” ise, ilgi çekici bir başlık “İstanbul’da Diş Hekimine mi İhtiyacınız var?” olabilir. Bu başlık potansiyel müşterinin “Evet” diye kafasını sallamasını da sağlar. Tüm büyük satışçıların da bildiği gibi, sadece bir “evet” bazen satışa yol açan zincirleme reaksiyon başlatmak için yeterlidir.

Açıklama satırlarınızda ürün veya hizmetinizin yararlarını açıklayın, benzersiz satış teklifinizi belirtin, toplumsal kanıt ilkesini kullanın… Ve elbette, eylem çağrınızı da ekleyin.

Görünen URL reklamcıların genelde göz ardı ettiği alandır. Sitenizin adresini yalnızca kopyalayıp yapıştırmayın. Bu alanı da akıllıca kullanın. Örneğin, aşağıdaki gibi kullanabilirsiniz:

 • domain.com/İstanbul/Diş_Hekimi
 • domain.com/implant/randevu
 • domain.com/Diş_Beyazlatma/İletişim

6. Uygun Açılış Sayfası (Landing Page)

Potansiyel müşteriniz Google’da ürün veya hizmetinizi aradı. Rakiplerinizin sıradan reklamlarına değil de, sizin ilgi çekici reklamınıza tıkladı ve web sitenize geldi.

Şimdi ne olacak? Pek çok acemi reklamcı gibiyseniz, potansiyel müşteriniz web sitenizde aradığı bilgiyi bulamıyor veya eyleme geçmekte zorlanıyor.

Çünkü potansiyel müşterinizin ziyaret ettiği sayfa aslında açılış sayfası (landing page) değil! Mobil uyumlu açılış sayfanız işletmeniz hakkında, ürün veya hizmetleriniz hakkında önemli bilgileri, ve mutlu müşterilerinizin yorumlarını içermelidir. Potansiyel müşterilerinizi kolayca müşteriye dönüştürmek için bu sayfaya form ve telefon numaranızı da ekleyin, dikkat dağıtan her şeyi kaldırın. Formdaki önemsiz alanları da kaldırın. Detaylı bilgi için Satış Yapan Ana Sayfa Nasıl Tasarlanır? adlı yazıyı okumanızı öneririm.

7. Dönüşüm İzleme

Dönüşümleri izlemezseniz hangi anahtar kelimelerin ve reklamların satış gerçekleştirdiğini ve hangilerinin sadece para kaybı olduğunu asla bilemezsiniz. Dönüşüm izleme, Google Ads kampanyanız tarafından gerçekleştirilen satışları ölçme yöntemidir.

Google Ads dönüşüm izleme koduna, Google Ads hesabınızda “Araçlar > Ölçüm > Dönüşümler” kısmından erişebilirsiniz.

8. Optimizasyon

Kampanyanızı etkinleştirdiğinizde ve Google reklamlarınızı onaylar onaylamaz, derin bir nefes alabilirsiniz. Tebrikler, reklamlarınız yayında!

Ne yazık ki, henüz iş bitmedi. Yeni oluşturulan kampanyaların çoğu karlı değildir, karlı hale getirmek için sürekli optimizasyon çalışmaları yapmalısınız. Google Ads kampanya performansınızı iyileştirmek için 3 önemli alan vardır:

 • Anahtar kelime teklifleriniz. Tıklamalar ve satışlar oluşturmaya başladığınızda, tekliflerinizi buna göre ayarlamanız gerekir. Anahtar kelimeleriniz karlı bir şekilde satış yapıyorsa ve ilk sırada değilseniz, tekliflerinizi yükseltmeye devam edin. Anahtar kelimeleriniz karlı satışlar yapmıyorsa, tekliflerinizi düşürmeniz veya anahtar kelimeyi tamamen duraklatmanız gerekir.
 • Reklamınızın tıklama oranı (TO). Daha önce de belirttiğim gibi, reklam TO’nız doğrudan kalite puanınızı etkiler, bu da tıklama başına ne kadar ödeme yapacağınızı belirler. Hangi sürümün en fazla tıklama aldığını görmek için farklı reklamları test ederek TO’nızı optimize edebilirsiniz.
 • Açılış sayfanızın dönüşüm oranı. Optimize edilecek son alan açılış sayfanızdır. Farklı açılış sayfası sürümlerini test etmek için Google Optimize, VWO gibi araçları kullanabilirsiniz.

9. Yeniden pazarlama için özel kitleler oluşturun

Birçok reklamveren Google Ads’in sadece arama ağını kullanır. Çünkü arama ağındaki reklama tıklayanların satın alma ihtimali yüksektir. “Siyah erkek gömlek” diye aratan kişi gerçekten siyah erkek gömlek satın almak istiyordur.

Fakat ürün veya hizmetinizi aramayan kişi banner reklamınızı görürse tıklamayacaktır, öyle değil mi? Evet öyle, fakat bu her zaman doğru değildir.

Google Ads farklı kitlelere dayalı kampanyalar oluşturmanıza izin verir, ancak çoğu reklamveren bu avantajlardan yararlanmıyor.

Birçok pazarlamacı, farklı kitleleri hedeflemenin tek yolunun Facebook olduğunu düşünüyor.

Ancak Google Ads yeniden pazarlama için de harika seçeneklere sahiptir.

“Araçlar > Paylaşılan Kitaplık > Kitle yöneticisi” kısmından yeniden pazarlama kampanyalarınız için birçok farklı özel kitleler ayarlayabilirsiniz.

Sitenizi ziyaret ederek müşteriye dönüşmeyen kişileri yeniden hedefleyerek müşteriye dönüşmelerini sağlayabilirsiniz.

E-ticaret sitenizde sepete ürün ekleyip satın almadan sitenizi terk eden kişileri de yeniden hedefleyebilirsiniz.

Google Ads’te özel kitleler oluşturarak dönüşümlerinizi artırabilirsiniz, bu yöntem arama ağı reklamlarından daha az maliyetlerle yeni müşteriler kazanmanızı sağlar.

10. Negatif Anahtar Kelimeler

Google Ads’te arama ağı reklamları yayınladığınızda çoğu arama sorgusunun teklifinizle alakalı olmadığını görürsünüz. Google Ads kampanyalarınızı daha karlı hale getirmenin yolu da dönüşüm sağlamayacak arama terimlerinde reklamlarınızın gösterilmesini engellemektir.

Bunu yapmak için “ücretsiz, ucuz, indir, youtube, torrent, p*rno, s*ks, *ex, izle” (Google böyle kelimeleri sevmediği için yıldız kullanmak zorunda kaldım) gibi kelimeleri negatif anahtar kelime olarak işaretleyin.

İşte bu kadar. Bu adımları uygularsanız iyi karla satış yapan Google Ads reklam kampanyaları oluşturabilirsiniz.

Paylaşmak güzeldir

Yorum Yok.

Ne düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir