Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Her Pazarlamacının Okuması Gereken 10 Kitap

Aslında her iş adamı/kadını da pazarlamacıdır, bu yüzden aşağıda listelediğim kitapları sadece pazarlama uzmanlarına değil, aynı zamanda kendi işini büyütmek isteyen iş adamlarına/kadınlarına, girişimcilere, reklamcılık, satış ve pazarlama konularında kendisini geliştirmek isteyen herkese tavsiye ederim.

Bazılarını okumuş olabilirsiniz tabii, ancak bazıları artık basılmadığı için kitaplığınızda belki bulunmuyordur, bu eski ancak oldukça etkili kitapları NadirKitap.com gibi sitelerde bulabilirsiniz.

pazarlama kitapları

1. Reklamcılık Yaşantım & Bilimsel Reklamcılık – Claude C. Hopkins

Reklamcılık Yaşantım & Bilimsel Reklamcılık - Claude C. Hopkins

Bu kitap neredeyse 100 sene önce yazılmasına rağmen hala oldukça etkili reklamcılık ve pazarlama tekniklerini içeriyor, ve emin olun, 100 sene sonra da etkisini kaybetmeyecektir. Çünkü reklamcılık psikoloji ile ilgilidir.

Abartmıyorum, kitabın yazarı Claude C. Hopkins hayatta olsaydı, zekice stratejilerle Yandex’in Google’ı, Samsung’un Apple’ı, ve hatta Konya’daki küçük bir çikolata firmasının koskoca Ferrero’yu kısa süre içinde alt etmesini sağlayabilirdi. Palmolive, Pepsodent, Quaker, Goodyear gibi markaları zekice ve yaratıcı tekniklerle başarıya ulaştırmıştı. Bu başarılarının sırlarını kitapta detaylıca anlatıyor.

Ogilvy reklam ajansının kurucusu reklam efsanesi David Ogilvy bu kitap ile ilgili şunları söylemiştir: “Bu kitabı 7 kere okumayan hiç kimsenin reklamcılıkla ilgili herhangi bir şey yapmasına izin verilmemeli. Bu kitap yaşamımın akışını değiştirdi.” Aslında bu sözü “Bilimsel Reklamcılık” adlı kitap için söylemiştir, ancak “Reklamcılık Yaşantım & Bilimsel Reklamcılık” adlı kitap 2 kitabın birleşimidir. Merak etmeyin, “Reklamcılık Yaşantım” bölümü de en az “Bilimsel Reklamcılık” kadar harikadır.

2. Bir Reklamcının İtirafları – David Ogilvy

Bir Reklamcının İtirafları - David Ogilvy

Az önce de reklam efsanesi David Ogilvy’den bahsettim. İnanın bana reklamcı olmak için üniversite okumak zaman kaybıdır, bu bahsettiğim kitapları okuyun, kapıdan kapıya dolaşıp ürün veya hizmet satmaya çalışarak kendinizi satış konusunda geliştirdiniz mi, reklamcılık çocuk oyuncağı gibi gelir. Çünkü reklamcılık – satıştır. Ve inanın günümüzdeki reklam ajanslarının %90’ından daha başarılı kampanyalar geliştirebileceksiniz.

3. Ziglar’ın Satış Yöntemleri – Zig Ziglar

Ziglar'ın Satış Yöntemleri - Zig Ziglar

Satış denince akla hemen onun adı gelir – Zig Ziglar. Zig Ziglar, David Ogilvy ve Claude C. Hopkins gibi efsaneler yeteneklerini aptal teorileri ve akademi saçmalıklarını öğrenerek kazanmadılar, onlar iş dünyasında hayatta kalmaya çalışarak kendilerini geliştirdiler. Yanlış anlamayın, üniversiteyi kötülemiyorum, mühendis veya doktor olmak istiyorsanız mutlaka üniversite okumanız gerekiyor, ancak iş dünyasını üniversitede öğrenemezsiniz, bunu asla unutmayın, girişimciler için üniversite tamamen zaman kaybıdır, onlar için Harvard bile zararlıdır.

4. Reklam Yazarının Elkitabı – Joseph Sugarman

reklam yazarının elkitabı

Daha önce Joseph Sugarman’ın metin yazarlığı ile ilgili bazı önemli ilkelerinden bahsetmiştim, bu yazıya göz atmanızı öneririm. Metin yazarlığı konusunda kendinizi geliştirmek istiyorsanız bu kitabı şiddetle tavsiye ederim.

5. Making Websites Win – Dr Karl Blanks & Ben Jesson

Dönüşüm oranı optimizasyonu (CRO) hizmeti sunan “Conversion Rate Experts” şirketinin kurucularının yazdığı harika bir kitap. Bu kitabın maalesef Türkçe çevirisi bulunmuyor, yani ingilizce bilmeniz şart. En az SEO (arama motoru optimizasyonu) ve reklamcılık kadar etkili olan dönüşüm oranı optimizasyonu konusunda kendinizi geliştirmek istiyorsanız bu kitabı birkaç kere okumanızı öneririm.

6. İknanın Psikolojisi – Robert Cialdini

Bu kitapta kanıtlanmış birçok ikna yöntemleri bulunmaktadır. Bu teknikleri kullanarak satış konusunda kendinizi geliştirebilirsiniz. Hatta bu efsane kitapta yer alan toplumsal kanıt, kıtlık, otorite, karşılık verme gibi ikna ile ilgili ilkeleri web sitenizde, dijital pazarlama kampanyalarınızda bile kullanabilirsiniz.

7. Yeni Nesil Reklamcılık – Fons Van Dyck

Akademi, teori gibi saçmalıklardan ne kadar nefret etsem de bu kitabı sonuna kadar okudum, biraz akademi kokuyor, ancak birçok önemli araştırma ve istatistik de yer aldığı için güzel bir kitap.

8. Nöro Marketing – Patrick Renvoise, Christophe Morin

Bu kitapta da oldukça etkili pazarlama teknikleri yer almaktadır. Kitabı okurken epey not alıp dosyama ekledim, normalde bunu pek yapmam.

9. Dijital Çağda İçerik Yönetiminin Kuralları – Ann Handley, C.C.Chapman

Bu kitap sayesinde kaliteli içerikler oluşturma konusunda kendinizi geliştirebilirsiniz.

10. Satış 101 – Zig Ziglar

Az önce Zig Ziglar’ın “Ziglar’ın Satış Yöntemleri” adlı kitabından bahsetmiştim. Ancak bu 360 sayfalık kitabı okumaya üşenirseniz 120 sayfalık “Satış 101” adlı kitabı da okuyabilirsiniz.

Bonus

Evet! İkna Etmenin Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 50 Yolu – Robert B. Cialdini , Noah J. Goldstein , Steve J. Martin

Bu kitabı daha okumadım, ancak masamda duruyor, bu yüzden bonus olarak ekledim buraya. Az önce bahsettiğim “İknanın Psikolojisi” adlı kitabın yazarı Robert Cialdini’nin başka bir kitabı. Kitabın ingilizcesi Amazon’da baya yüksek puan almış.

Paylaşmak güzeldir

Yorum Yok.

Ne düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir