Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Sizi İkna Edici Metin Yazarına Dönüştürecek 22 Teknik

Metin yazarlığı bildiğimiz makale yazarlığından tamamen farklıdır. Makaleyi 5 liraya da hazırlatırsınız, ancak kusursuz bir reklam metninin değeri 5000 TL’den bile fazladır. Çünkü metin yazarı bir metni hazırlamak için ürün veya hizmetle ilgili haftalarca araştırma yapmak zorundadır. Türkiye’de böyle reklam metinlerini hazırlayabilecek becerikli metin yazarlarının sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Aslında reklamcılık ile ilgili eğitim seti hazırlıyorum, metin yazarlığı ile ilgili bölüm de olacaktır bu sette. Eğitim setimizden haberdar olmak istiyorsanız sitemize abone olmayı unutmayın.

metin yazarlığı metin yazarı

Bu makalede satışları arttıran ikna edici reklam metninin nasıl hazırlandığını anlatacağım.

Metin yazarlığı aslında yetenek değildir – bir beceridir. Geliştirebileceğiniz ve iyileştirebileceğiniz bir beceri. Shakespeare olmanıza gerek yok, zaten reklamcılıkta edebiyat hiçbir işe yaramaz, çünkü bu dikkati konudan uzaklaştırır.

Harika bir metin yazarı olmak kolay değildir, sürekli araştırma yapmak gerekir.

Aşağıdaki teknikleri kullanarak ikna edici metin yazarı olabilirsiniz.

1. Sürekli kendinizden bahsetmeyin, okuyucuya seslenin.

Metniniz sizinle ilgili olmamalı. Müşteri ile ilgili olmalı.

Doğrudan müşteriye seslenmelisiniz. “Biz” kelimesini sık sık kullanırsanız diğer sıkıcı şirketlerden farkınız kalmaz.

Açıkçası müşterinizin umrunda değilsiniz. Bu yüzden okuyucularınıza elde edecekleri yararlardan bahsedin.

Örneğin, SEO hizmeti sayfamızda “10 yıllık SEO deneyimi” ya da “Kurumsal SEO hizmeti” gibi klişe, sıkıcı başlıkları kullanmak yerine müşteriye odaklandık.

2. Yarar vadedin

Özellik değil, fayda satmanız lazım. Bu faydaları vurgulamak zorundasınız. Bu yüzden değer beyanlarınızı tanımlamanız gerekiyor.

Avantajlar hakkında bir liste hazırlayarak hem niteliği hem de niceliği belirtirsiniz. Bu şekilde müşterileriniz onlar için neler yapabileceğinizi daha net bir şekilde görebilecekler.

3. Sıkıcı fiillerden kurtulun

Hangisi daha heyecan verici: “Yakında tatil” mi ya da “Tatil için hazırlan” mı?

Tabii ki ikincisi.

Bu yüzden siz de reklam metinlerinizde güçlü, aktif fiiller kullanın.

4. Başlıklara odaklanın

Efsane pazarlamacı David Ogilvy’nin başlıklarla ilgili ünlü bir sözü vardır:

“Başlık, ana metinden ortalama olarak 5 kat daha fazla okunur. Başlığınızı yazdığınızda 1 dolarınızdan 80 sent harcadınız demektir.”

Efsaneden ders alın ve mümkün olan en iyi başlıkları oluşturun. Her metniniz için en az 7-8 tane başlık oluşturun ve hangisinin daha etkili olduğunu testlerle öğrenin. Bu yüzden reklam metni, açılış sayfası ya da e-posta konu satırı için başlık yazarken gerekirse saatlerce düşünün. Başlığınız ilgi çekici değilse metniniz okunmaz.

5. … fakat clickbait’in cazibesine kapılmayın

Clickbait yani tuzak başlıklar başlangıçta dönüşüm oranınızı artırabilirken, uzun vadede size zarar verir. Bunun nedeni, fazla satış yaparsınız ve beklenenden daha az teslim edersiniz.

Bunun yerine, okuyucularınızla ilgili başlıklar hazırlayın. Sadece teslim edebileceğiniz kadarını vadedin ve sözünüzde durun.

6. Kısa ve anlaşılır cümleler kullanın

Sakın karmaşık ve anlaşılması zor cümlelerle zeki olduğunuzu göstermeye çalışmayın. Karşınızdaki inek akademisyen değil, ürününüzle ilgilenen bir müşteri sadece. Kısa ve basit cümlelerin gücünü hafife almayın.

7. Özgün eylem çağrıları oluşturun

Açıkçası “Şimdi satın al” butonu sıkıcıdır. “Üye ol” da sıkıcıdır. Hele “buraya tıklayın”…

Okuyucularınıza farklı bir şeyler sunmak için kendi harekete geçirici mesajınızı kullanın. Harika bir eylem çağrısı okuyucunun ne elde edeceğini bilmesini sağlar ve onlara tıklaması için harika bir neden sunar.

Size Türkçe sitelerden örnek vermek isterdim, ancak çoğu klişe eylem çağrılarını kullanıyor maalesef. Crazy Egg’in eylem çağrısı “Show me my Heatmap” yani Türkçesi “Bana ısı haritamı göster”. “Ücretsiz deneyin” ya da “Hemen üye olun” gibi sıkıcı butonları kullansaydı kim bilir kaç milyon dolar kaybederdi.

8. Önemli ifadeleri kalınlaştırın veya italik yapın

Okuyucularınızın unutmamalarını istediğiniz bir şey varsa, onu kalınlaştırın.

Nielsen Norman Group tarafından yapılan bir anket, kullanıcıların %79’unun her bir web sayfasını taradığını ortaya koydu. Kalın metin, bu tarama işlemini çok daha kolay hale getirir.

9. Gerekçe’nin gücünden yararlanın

İnsanlar yaptıkları şeyin iyi bir sebebi olduğunu hissetmeyi severler.

Bir dahaki sefere okuyucularınıza bir şey yapmasını istediğinizde, onlara bir sebep sunun.

10. “Ben” kelimesini kullanmaktan çekinmeyin

Metinlerinizde kendinize ne kadar çok atıfta bulunursanız okurlarınızla daha kişisel ve samimi olursunuz. Bu okurlarınızın hoşuna gider.

Farkettiyseniz ben makalelerimde de sık sık “ben” kelimesini kullanırım (evet, bu cümlede bile).

Fakat şunu unutmayın: Bu ego yolculuğuna çıkmakla ilgili değil. Bu okuyucularınızın karşısında dürüst ve gerçek olmakla ilgilidir.

11. Kişisel hikayeleri kullanın

Kişisel hikaye, iyi makaleyi harika makaleye dönüştürebilir. Facebook reklamları hakkında yazıyorsanız ve okuyuculara Facebook reklamların size yararı olduğunu söylerseniz, bunu kendileri denemeleri daha olasıdır.

Kişisel hikayeler, okuyucularınızla kişisel bağlantılar kurmanıza yardımcı olur.

12. Diğer insanların hikayelerini kullanın

Makalelerimde gerçek hayattaki örnekleri kullanmayı seviyorum. Hikayeler etkilidir, bu sizin de hikayeniz olabilir, başkalarının da, farketmez, hikaye hikayedir.

Bir şeyin işe yaradığını biliyorsanız, kanıtlamak için hikayeleri kullanın.

13. Soruları cevaplayın

Müşterilerin sorularını onlar daha sormadan cevaplayın.

Harika metin yazarlığı, bir müşterinin ihtiyaç duyduğu tüm cevapları sağlar. Metniniz ürününüzün ne olduğunu, nasıl olduğunu ve neden önemli olduğunu söylemelidir.

14. Sağlam başlayın

Reklam metni, makale ya da blog yazısı yazarken kesinlikle sağlam bir ifade ile başlamak zorundasınız. Okuyucularınıza neden okumaya devam etmeleri gerektiğini söyleyin.

15. Okuyucularınızın dilinde konuşun

Okuyucularınızın daha önceki yorumlarına göz atın. Ürün veya hizmetlerinizle ilgili en çok hangi kelimeleri kullanıyorlar?

Yazınızı geliştirmek için bu bilgileri kullanın. Okuyucularınızın dilini tam anlamıyla kullanarak, metninizi anlamalarını kolaylaştırırsınız.

16. Alt başlıklar kullanın

Alt bölümler oluşturmak için alt başlıkları kullanmak, okuyucunun bilgiyi sindirmesine ve daha kolay anlamasına yardımcı olur.

17. Özet kullanın

Metninizin sonunda özet, sonuç gibi paragraflar kullanın.

Metninizdeki en önemli gerçekleri hatırlatan bir liste yazabilirsiniz. Okuyucular bu önemli şeyleri unutmamaya daha eğilimlidir.

18. Önemli noktaları ayırt edin

Muhtemelen ana fikri tanıtarak bir paragraf başlatmanız gerektiğini öğrenmişsinizdir daha önce. Biraz daha ileri gidip paragrafın ilk ve son cümlelerinde ana fikriniz hakkında konuşmanız gerektiğini söyleyeceğim.

İnsanlar bilgileri birden fazla görürlerse o bilgileri kolay kolay unutmazlar. Hem paragrafın başında hem de sonunda ana fikrinizden bahsederek bu fikrin okuyucularınızın beyinlerine kalıcı bir şekilde yerleşmesini sağlayabilirsiniz.

19. Klişelerden kaçının

Hepimiz klişeleri gündelik konuşmada kullanırız, ancak yazmak için kötü bir tercihtirler.

Çünkü bir klişeyi kullanmak hiçbir şey söylememenin harika bir yoludur.

20. Listeleri kullanın

Listeler harikadır. Bilgiyi daha küçük parçalara ayırırlar ve bu format okumayı kolaylaştırır.

Bir paragrafta fazla bilgi sunacaksanız, bunu liste haline getirmeyi düşünebilirsiniz. Numaralandırılmış listeler süreçler için uygundur ve madde işaretli formattaki listeler her şey için idealdir.

21. Jargonlardan kesinlikle uzak durun

Bu 6. teknik ile hemen hemen aynıdır.

Örneğin:

“Dinamik Dönüşüm Hunisi Oluşturmak için Akıcı Bir Süreç Oluşturmak”

böyle bir cümle kullanmak yerine, sadece aşağıdaki gibi basit bir cümle kullanabilirsiniz:

“Hızlıca Daha Fazla Müşteri Nasıl Elde Edilir”

22. Okuyucularınızın ilgisini çekerek bitirin

Örneğin, David Ogilvy 719 kelimelik Rolls-Royce reklam metninin son paragrafında şöyle yazmıştı: “Rolls-Royce kullanmaktan çekinenler, Bentley alabilir.” “Çekinmek” sözcüğüne takılan çok fazla kişi vardı, bu aynı zamanda ilgi çekici uzun bir reklam metninin baştan sona okunduğunu gösteriyordu.

Özet

Uzman bir metin yazarı olmak için yıllarca çalışmanıza, üniversite okumanıza gerek yok.

Fakat pratik yapmalısınız. Çok fazla pratik yapmalısınız.

Her gün, çok fazla olmasa bile bir şeyler yazma hedefiniz olsun. Kelime bilginizin ne kadar hızlı geliştiğini görmek sizi şaşırtabilir.

Blog yazarak başlayabilirsiniz.

Paylaşmak güzeldir

Yorum Yok.

Ne düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir