Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Sitenizin Hızı SEO’yu Etkiler mi?

Yazar Posted on 0

SEO ile ilgilenen herkes site hızının önemli olduğunu bilir. Google çalışanları da sürekli bu konunun üzerinde durur. Bir SEO çalışmasında link inşasına geçmeden önce ilk yapmanız gereken şeylerden biri de siteyi hızlandırmaktır. Bu makalede site hızı ile SEO’nun arasındaki ilişkiyi detaylıca inceleyeceğiz.

site hızlandırma ve seo

İlk izlenim için ikinci bir şansınız olmayacaktır

Şöyle düşünün: Sitenizin iyi çalıştığından emin olmak için çok çaba sarf ettiniz, harika bir yapıya sahip ve muhteşem hedefli ve alakalı içerikleri de oluşturdunuz. Ancak potansiyel müşterinizin sitenizde yaşadığı ilk deneyim bu olmayacaktır. Efsane içeriklerinize erişmeden önce sitenizin yüklenmesini beklemeleri gerekir. Yüklenmesi yıllar alırsa, ziyaretçilerinizin çoğu sitenizi anında terk edecektir. Çok daha hızlı bir siteye sahip rakibiniz bir tık uzakta. Hızlı bir siteye yatırım yapmamak, müşterilerinizle ilgilenmemek gibidir.

Mobil cihazlarda, site hızı daha da önemlidir. Google tarafından yapılan araştırmaya göre, ortalama bir mobil sitenin yüklenmesi, kullanıcıların tamamen ayrılmayı düşünmeden önce üç saniyeden daha az bir sürede yüklenmesini beklerken, on beş saniyeden uzun sürüyor. Her saniye önemlidir, sitenizin hızı dönüşümlerinizi etkileyen en önemli şeydir. Şimdi ise, sitenizin yüklenme hızını artırmak için diğer sebeplere bakalım.

Site hızı bir sıralama faktörüdür

Google, hızlı bir sitenin daha iyi sıralamalarda yer aldığını defalarca söylemiştir. Hatta geçen sene Google yaptığı önemli bir güncellemeye “Speed Update” (hız güncellemesi) adını vermiştir, bu güncellemede hız mobil aramalar için bir sıralama faktörü haline gelmiştir.

Yüklenme süreleri taramayı etkiler

Site yapınızı düzeltin, eski içeriklerinizi temizleyin ya da güncelleyin, daha iyi bir hosting firması ile çalışın. Siteniz büyüdükçe, hız optimizasyonlarının etkisi de artacaktır. Bunlar yalnızca kullanıcı deneyimini ve dönüşüm oranlarını etkilemez, aynı zamanda tarama bütçesini ve tarama oranını da etkiler. Sunucularınız hızlıysa, Googlebot sitenizi daha sık ziyaret edecektir.

Hızlı yüklenen siteler daha yüksek dönüşüm oranlarına ve daha düşük hemen çıkma oranlarına sahiptir

Hedefiniz sektörünüzde en hızlı siteye sahip olmak olmalıdır. Siteniz rakiplerinizin sitelerinden daha hızlı olsun. Yüklenmesi çok uzun süren bir siteye ya da e-ticaret platformuna sahip olmanız işinize ciddi zarar verecektir. İnsanlar tarayıcılarındaki geri dönme butonuna hemen tıklarlarsa sitenizi bir daha ziyaret etmeyeceklerdir. Hızlı yüklenen site ile yüksek dönüşüm oranlarına sahip olursunuz, aynı zamanda güven ve marka sadakati de oluşturursunuz.

Site hızı kullanıcı deneyimini iyileştirir

Mobil gecikmeler yaşanırken insanların gerçek stres yaşadıklarını biliyor muydunuz? Ve bu stres seviyesinin bir korku filmi izlemeyle karşılaştırılabilir olduğunu? Bunu Ericsson Research’teki uzmanlar birkaç yıl önce keşfetmişti. Site hızınızı yükseltmek, insanları mutlu etmek anlamına gelir. İnsanlar sitenizi kullanmaktan, ürün veya hizmetlerinizi daha fazla satın almaktan ve sitenize daha sık geri dönmekten keyif alacaklardır. Bu, elbette, Google’ın sitenizi harika bir arama sonucu olarak göreceği anlamına gelir, çünkü insanlara istedikleri şeyi sunuyorsunuz.

Müşterilerinizi ve arama motorlarını mutlu etmek istiyorsanız sitenizi hızlandırın!

Paylaşmak güzeldir

Yorum Yok.

Ne düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir