Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Bu Ücretsiz 10 Pazarlama Aracı ile Büyük Bütçeli Rakiplerinizi Alt Edin

Yazar Posted on 1

Rakipleriniz kahvaltıda siyah havyar yerken siz simit veya poğaça ile kahvaltı yapıyorsunuzdur, onların Mercedes’i varken sizin de hurda bir aracınız vardır, bunda utanılacak bir şey yok, ne de olsa iş dünyasındayız. Durum böyle olunca da onlarla rekabet etmek epey zorlaşıyor. Fakat teknolojinin gelişmesi ile zekice stratejiler geliştirerek dev rakiplerinizle savaşmak artık imkansız değil.

ücretsiz pazarlama araçları

Kendilerini “batamayacak kadar büyük” sanan bu rakiplerinizi aşağıda bahsettiğim ücretsiz pazarlama araçlarını ve biraz da zekanızı kullanarak alt edebilirsiniz.

Her büyük işletmenin çok küçük bir bütçe ile başladığını unutmayın.

Mevcut kaynaklarınızla hayatta kalamayacağınızı düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz.

SEO ve içerik pazarlaması gibi dijital pazarlama kanallarını kullanarak hala geleneksel pazarlama faaliyetlerine büyük bütçeler harcayan dev rakiplerinizi strese sokabilirsiniz.

Ne kadar çok kaliteli içerik oluşturursanız, arama motorlarında daha fazla görünürlük kazanırsınız. Ne kadar iyi içerik oluşturursanız da, insanlar o kadar çok işinize güvenir ve ürün veya hizmetlerinizi satın alır.

“Para olmadan bir şey yapmak çok zordur” algısı yanlıştır.

Günümüz dünyasında, birçok ücretsiz dijital pazarlama araçları ile oldukça etkili stratejiler geliştirebilirsiniz.

Büyük bütçelere sahip rakiplerinizi alt etmek istiyorsanız bu araçları kullanabilirsiniz:

1. Buffer

Web sitenizde içerik oluşturup yayınladığınızda, söz konusu içeriğe ziyaretçi çekmek istersiniz, öyle değil mi?

Amacınız insanların bu içeriğinizi görmesini, onunla etkileşimde bulunmalarını sağlamak, ve hatta yayınladığınız bilgilere güvenmelerini sağladıktan sonra ürün veya hizmeti sizin şirketinizden satın almalarını sağlamak.

Ancak, içeriğinizi tanıtmazsanız onu kimse okumaz. İçeriğinizi hedef kitlenize tanıtmanın en iyi yolu, sosyal medyayı kullanmaktır.

Aslında, web sitenize trafik çekmek için bir sosyal medya stratejiniz yoksa, birçok harika fırsatı kaçırıyorsunuz.

Bu paylaşım sürecini basitleştirmek için Buffer aracını kullanabilirsiniz.

Twitter, LinkedIn, Facebook ve hatta Pinterest’te yayınlamak istediğiniz içerikleri Buffer ile programlayabilirsiniz.

2. Canva

Artık profesyonel grafik tasarımcı kiralamanıza gerek yok. Hatta David Ogilvy gibi büyük reklamcılar art direktörlerin reklamcılıkta pek de önemli olmadığını söyler. Grafik ihtiyaçlarınızı Canva fazlasıyla karşılar.

Canva, logo, infografik ve diğer grafik öğeleri oluşturmanıza yardım eden ücretsiz bir online yazılımdır. Ayrıca, tasarımınıza ücretsiz olarak (veya 1 dolara) ekleyebileceğiniz büyük stok fotoğraf ve grafik kütüphanesine erişmenizi sağlar.

3. Venngage

Bazen güçlü ve etkili bir içerik türü olan infografik oluşturmak isteyebilirsiniz. Büyük bütçeniz yoksa grafik tasarımcıya infografik oluşturması için binlerce lira ödemek iyi bir fikir değildir.

Fiverr.com gibi sitelerde bir freelancer bulup 20-30 dolara da infografik hazırlatabilirsiniz, ancak muhtemelen hazır grafik öğeleri kullanacağı için hayalinizdeki infografiği tasarlamayacaktır.

Peki en iyi çözüm nedir?

Kendi infografiğinizi ücretsiz oluşturabileceğiniz Venngage aracını kullanın.

Venngage ile infografik oluştururken, önceden hazırlanmış şablonlardan yararlanabilirsiniz. Hoşunuza giden şablonu seçtikten sonra grafikleri, metinleri ve renkleri düzenleyebilirsiniz.

Daha önce hiç infografik tasarlamadıysanız bile, Venngage bir çocuğun bile iyi bir görsel içerik parçası oluşturabilmesini kolaylaştırır.

4. Medium

Medium, diğer insanların içeriklerini okuyabileceğiniz ve kendi içeriklerinizi yayınlayabileceğiniz halka açık bir blog alanıdır.

İçeriğiniz popüler hale geldikçe, Medium makalenizi daha fazla ilgili kişilere gösterecektir.

Medium’da yayınladığınız içerikleri rekabetli anahtar kelimelerinizde Google’da kolayca yükseltebilirsiniz, bu SEO yöntemine Parasite SEO denir, detaylı bilgi için buraya göz atın.

5. Google Trends

Sürekli alakalı içerik oluşturmaya çalışan bir pazarlamacının dünyada neler olup bittiğini bilmesi gerekiyor. Her gün gazete okuyarak, televizyon izleyerek zaman kaybetmek istemezsiniz. Yine de, mevcut trendler ve haberler, yayınlamak istediğiniz içerik üzerinde büyük bir etki yaratabilir.

Neyse ki, Google Trends, online dünyada insanların ilgi duydukları konuları belirlemek için kullanabileceğiniz ücretsiz bir araçtır.

Örneğin, bitcoin’in son 5 yıldaki Google Trends durumuna bakalım. 20 bin dolara yükseldiği zaman sokaktaki 3 kişiden 2’si bitcoin hakkında konuşuyordu. Şu anda 4000 dolar, ve insanlar artık bitcoin ile pek ilgilenmiyor.

6. Trello

Önemli olan web sitenizde içerik oluşturmak değildir, önemli olan bunu sürekli ve planlı bir şekilde yapmaktır.

Bir içerik oluşturma takviminiz yoksa, Trello’yu kullanarak çabalarınızın etkisini artırabilirsiniz.

Trello’yu sadece içerik pazarlaması için değil, diğer projeleriniz için de kullanabilirsiniz. Trello, projelerinizi panolar halinde düzenleyen bir proje yönetim aracıdır. Bu araç, projeyi görselleştirme ve tamamlama sürecini basitleştirir.

Artık projelerinizde yer alan insanları sürekli kontrol etmeye gerek yok. Bu ücretsiz araçla süreçlerinizi düzenleyebilir ve herkesin planına sadık kaldığından emin olabilirsiniz.

7. SurveyMonkey

Müşterileriniz hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, o kadar iyidir. Neden mi?

Çünkü mevcut hedef kitleniz hakkında, demografileri, ilgi alanları ve problemleri hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, onlara benzer insanları daha kolay bulabilirsiniz. Ayrıca bu bilgileri pazarlama stratejileriniz için de kullanabilirsiniz.

Peki, hedef kitleniz hakkında bilgi edinmenin en iyi yolu nedir?

Çok basit, onlara sorun. İşinize ölümcül zarar verebilecek varsayımlarınızdan kurtulun.

Bunu yapmak için, anketler oluşturmak, onları dağıtmak ve analiz etmek için bir sisteme ihtiyacınız var.

SurveyMonkey aracı ile bunları kolaylıkla yapabilirsiniz.

Bu ücretsiz araçla anketler oluşturabilir, bunları hedef kitlenize e-postayla gönderebilir ve sonuçları uygulamanın panelinde görüntüleyebilirsiniz.

Bilgileri toplayın, hedef pazarınızı öğrenin ve ardından pazarlama stratejilerinizi benzer kişilere göre ayarlayın.

Ancak o zaman pazarlama faaliyetlerinizden ve düşük bütçenizden en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

8. Google Optimize

Artık A/B testleri için VWO gibi ücretli araçlara para harcamanıza gerek yok. Ücretsiz Google Optimize aracı ile A/B testlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Google Optimize hakkında hazırladığım içeriğe buradan ulaşabilirsiniz.

9. Hotjar

Hotjar’ın ücretsiz sürümü günlük 2000 sayfa görüntülemeyi destekler, eğer trafiğiniz çok daha yüksekse ücretli üyeliğe geçebilirsiniz. Bu araçla sitenizin ısı haritalarını (heatmap), ziyaretçilerinizin sitenizdeki davranışlarının video kayıtlarını oluşturabilirsiniz.

10. Ubersuggest

Anahtar kelime araştırması için Ubersuggest aracını kullanabilirsiniz. Anahtar kelimelerinizin aranma sayısını öğrenmek için artık Google Ads’te tek kuruş harcamanıza gerek yok. SEMrush da ucuz değil. Ubersuggest işinizi fazlasıyla görür.

Özet

Rakiplerinizden daha az paraya sahip olabilirsiniz, ancak bu onları yenemeyeceğiniz anlamına gelmez.

Aslında, bugünün dünyasında, onları küçük bütçeyle yenmek hiç olmadığı kadar kolay.

Harika ücretsiz online pazarlama araçlarını, yaratıcılığınızı ve zekanızı kullanarak bunu başarabilirsiniz.

Düşük bütçeyle rekabet edebilmek için Buffer, Canva, Venngage, Medium, Google Trends, Trello, SurveyMonkey, Google Optimize ve Ubersuggest gibi araçlardan yararlanabilirsiniz.

Tabii bunlar kullanabileceğiniz etkili online araçlardan sadece birkaçıdır.

Paylaşmak güzeldir
1 Yorum

Ne düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir