Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Ziyaretçileri Müşteriye Dönüştüren Metin Nasıl Yazılır?

Bu yazıda Joseph Sugarman’ın metin yazarlığı ile ilgili bazı önemli ilkelerinden bahsedeceğim. Joseph Sugarman, JS&A Group’ta kaleminin gücüyle posta siparişi işi ile birçok başarıya imza atan efsanevi metin yazarıdır. Aynı zamanda Reklam Yazarının Elkitabı’nın da yazarıdır. Metin yazarlığı konusunda kendinizi geliştirmek istiyorsanız bu kitabı şiddetle tavsiye ederim, bu kitapta metin yazarlığı konusundaki tarzını ve felsefesini de öğreneceksiniz.

İşte Sugarman’ın pazarlama başarılarından bazıları:

 • Bir keresinde, metninde birkaç yazım hatasına yer vererek bulunan her hata için 10 dolar teklif etmişti. Bazı insanlar, ürünle ilgilenmeseler bile hataları bulmak için saatler harcadılar. Tabii bu ödül metninde tanıtılan ürünün fiyatından düşülecekti.
 • Asıl değeri 190,000 dolar olan kullanılmış uçağını bir dergi ilanı ile 240,000 dolara satmıştı. (Bu yıllar önce gerçekleşmiş bir olaydı, yani en az %400 enflasyonu da hesaplamak zorundasınız. Bu hesaplamaya göre günümüzdeki parayla yaklaşık 1 milyon dolara satmıştır.)
 • Telefonla kredi kartı siparişlerini kabul etmek için ücretsiz numaraları kullanma konseptine öncülük etti. Daha önce kimse telefonla kredi kartı kabul etmemişti.

Ayrıca, metin yazarlığına yönelik eğlenceli, uzun metin yaklaşımı ile, ve doğrudan satış ve pazarlama konusundaki olağanüstü zekası ile de tanınır.

Ancak kalın kitapları okumayı sevmiyorsanız, endişelenmeyin, metin yazarlığı konusunda Sugarman’dan öğrenebileceğiniz en önemli ilkeleri aşağıda anlattım.

Ders 1: Sattığınız ürün veya hizmet konusunda uzman olun

“Gerçekten etkili olabilmek için bir ürün, hizmet veya yazdığınız herhangi bir konuda uzman olmalısınız.”

Metin yazarlığı sürecindeki ilk adım, satmak istediğiniz ürün veya hizmet konusunda uzman olmaktır. Ürün veya hizmeti müşterilere etkili bir şekilde satmak için söz konusu ürün veya hizmet konusunda yeterli bilgiye sahip olmanız gerekir.

Sugarman’ın başarılı metinlerinden biri de bir kol saati ile ilgiliydi. 3 gün boyunca araştırma yapıyor, ancak bu kol saatini özel kılan şeyi bir türlü bulamıyor. Sonra firmanın bir mühendisi ile konuşurken mühendis lazer teknolojisinden bahsediyor. “İşte bana lazım olan şey bu” diyerek Sugarman hemen metni yazmaya başlıyor. Bu önemsiz gibi görünen ayrıntı ile milyonlarca dolarlık satış yapıyor.

Metin yazarlarının çoğu bu önemli adımı ilginç bir şekilde atlıyor. Hemen laf kalabalığı yaparak klişe bir metin hazırlıyor, reklam ajanslarının çoğu beceriksiz olduğu için de bu metni zavallı müşterisine kakalıyor, müşterisi muhtemelen büyük bir firma, bu işlerden pazarlama departmanı sorumlu oluyor. Firmaların pazarlama departmanları da genelde beceriksiz ancak diplomalı elemanlardan oluşmaktadır. Burada kazanan ise reklam ajansıdır. Bana inanmıyorsanız gidin kendiniz gözlemleyin, dergileri, gazeteleri inceleyin, kaç tane ikna edici reklam metni bulabilirsiniz acaba. Televizyon reklamları zaten rezalet… En basit ve güncel örnek de şu oyun şirketinin çalıntı reklamı. Tahmin etmişsinizdir. Yozlaşmış reklamcılık sektörünün özeti işte budur.

Örneğin, 2013 yılından beri SEO hizmeti veriyoruz, dolayısıyla SEO hizmetimizi tanıtmak için herhangi bir makale yazarına ihtiyacımız yok, çünkü SEO’yu en iyi şekilde biz tanıtabiliriz. SEO hizmetimiz için yazdığım uzun metne buradan bakabilirsiniz https://hangeldiyev.com/10x/

Ders 2: Müşterilerinizi tanıyın

“Ürün veya hizmetinizin yanı sıra müşterinizi de tanımanız lazım. Kime satış yaptığınızla ilgili spesifik bilgileri elde ederek, müşterinizin kim olduğu konusunda da bilgi sahibi olmalısınız.”

Müşterilerinizi tanımak, metin yazarlığı sürecindeki önemli bir adımdır. Neyi sevdiklerini, neyi sevmediklerini ve nasıl düşündüklerini bilmek çok önemlidir. Onları neyin ilgilendirdiğini ve neyin heyecanlandırdığını bilmeniz gerekiyor. Müşterilerinizi tanımak, onların dilinde konuşmanıza, ürünü satmak için doğru avantajlar hakkında yazmanıza ve satın alma engellerini aşmanıza yardımcı olur.

Ders 3: Hızlı yazın

“Metin yazma ile ilgili bir başka gerçek de, bir reklamın ilk taslağının genellikle berbat olduğu ve metin yazarlığı konusundaki asıl becerinin kaba taslakların tekrardan ele alıp parlatılmasıdır. Öğrencilerime sık sık, sınıftaki herkese bir ürün için bir reklam taslağı yazma görevi verilmiş olsaydı, benim reklam metnimin ilk taslağının onların taslaklarına kıyasla daha kötü olacağını belirtirdim. İlk taslağımdan sonra, gerçekten fark yaratan şey bunu tekrardan ele alıp düzenlemektir.”

Bunu henüz bilmiyor olabilirsiniz, ancak yeniden yazma, yalnızca metin yazarlığının değil, her türlü yazarlığın sırrıdır. Ana sayfa, açılış sayfası (landing page) veya e-posta satış mektubu için ilk taslağı yazarken, metnin engelsiz akışına izin vermek en iyisidir. Amaç, sayfaya bir şeyler yerleştirmektir. Kelimeleri, cümleleri veya paragrafları değiştirerek veya silerek her zaman düzenleyebilirsiniz, ancak metni yazmadan onu geliştirmek imkansızdır.

Ayrıca beyninizin arkasına gizlenmiş olan tüm fikirlerin, deneyimlerin ve bilgilerin engelsiz bir şekilde çıkmasını sağlamalısınız. Düzenlemeye başlar başlamaz, beyninizin duygusal ve yaratıcı kısımlarından çıkan fikirleri sınırlarsınız.

Ders 4: İlk satırın okunmasını sağlayın

“Reklam metnindeki tüm unsurlar sadece bir şeyi yapmak için tasarlanmıştır: metnin ilk cümlesinin okunmasını sağlamak.”

Web ve reklam tasarımı söz konusu olduğunda bu noktayı gözden kaçırmak kolaydır. Genelde bu iş ile uğraşanlar tasarımın ve resmin güzelliğine odaklanırlar, ancak bu öğelerin asıl amaçlarını göz ardı ederler. Bu amaç ise, az önce de dediğim gibi, metnin ilk satırını okutmaktır. İlk satır okunmazsa başlık, plan, tasarım ve resimler hiçbir işe yaramaz.

Reklamcılıkta dikkati konudan uzaklaştıran herhangi bir şeyden uzak durmalısınız, bu sadece tasarım veya resim için geçerli değildir. Reklamcılıkta edebiyata bile gerek yoktur, unutmayın, alkış peşinde koşan senarist değilsiniz, ürün veya hizmeti satmaya çalışan satışçısınız.

Ders 5: Etkili satın alma ortamı yaratın

“Reklam planınız ve reklam metninizin ilk birkaç paragrafı, ürününüzün veya hizmetinizin satışını sağlayan satın alma ortamını oluşturmalıdır.”

Bu ne anlama geliyor?

Bu, insanların ürününüzü veya hizmetinizi görüntülediği doğru çerçeveyi oluşturmanız gerektiği anlamına gelir. İşletmeler bunu profesyonel ofisler ve şık resepsiyon alanları ile yapar, sanat galerileri ise bunu şık bir dekor ile yapar.

Çevrimiçi olarak veya bir reklam aracılığıyla satış söz konusu olduğunda, insanların ürününüzü veya hizmetinizi gördüğü çerçeve sitenizin stiline ve tasarımına göre belirlenir. Alelacele satış reklamları çok fazla kırmızı ve sarı kullanır, lüks reklamlar daha çok siyah, altın ve gümüş renklerini kullanır. Tüm tasarım faktörleri, her ürün için doğru satın alma ortamını oluşturmak üzere birlikte çalışır.

Reklam metninde böyle bir ortamı kelimelerle yaratabilirsiniz. Örneğin, “farz edin ki”, “örneğin”, “diyelim ki” gibi kelimelerle başlayarak müşterinin hayal gücünü kullanmasını sağlayabilirsiniz.

Ders 6: Kaygan kaydırak oluşturun

“Okuyucularınız, metninizi okumaya öyle zorlamalısınız ki, kaygan bir kaydıraktan aşağıya kayar gibi tüm metni okumadan duramasınlar.”

Her metin yazarının işi, metnin okunmasını sağlamaktır. Bu, insanları okumaya zorlayan kaygan bir kaydırak oluşturarak gerçekleştirilir.

Metin yazarları genelde metnin uzunluğu konusunda tartışırlar. Birçok metin yazarı uzun metinlerin insanlar tarafından okunmayacağını düşünürler. Ancak bu doğru değildir, örneğin gelmiş geçmiş en başarılı reklamcılardan biri olan Claude Hopkins bir keresinde Schlitz birası için 5 sayfalık metin hazırlamıştı. ABD bira piyasasında 5.sırada olan bu marka kısa süre içinde ilk sıraya yükselmiştir. 5 sayfalık bira ile ilgili reklam metni bile bu kadar çok okunduysa, demek ki az önce gösterdiğim SEO ile ilgili yazdığım yaklaşık 1000 kelimelik metin çok kısa. Belki SEO hizmeti ile ilgilenen firma sahipleri veya pazarlamacılar için 50-60 sayfalık bir kılavuz bile hazırlamak daha mantıklı.

İnsanlar bir ürün veya hizmetle ilgileniyorlarsa, doğal olarak ellerinden geldiğince fazlasını okurlar; eğer ilgilenmiyorlarsa, hiçbir şey okumazlar. Metin yazarının işi, metni okumak isteyen ilgili insanlara ulaşmaktır. Bu, insanların sonuna kadar okumaya direnemeyecekleri kaygan bir kaydırak oluşturarak gerçekleştirilir.

Ders 7: Duyguları hedefleyin

“Duyguyla satış yaparsınız, ancak alımı haklı göstermek için mantığı kullanırsınız.”

Herhangi bir pazarlamacının öğrenebileceği en önemli derslerden biri, insanların öncelikle duygular temelinde satın almalarıdır. Başlangıçta bir ürün isterler; sonra bu ihtiyaçlarını meşrulaştırmaya çalışırlar.

Satışları artırmak için, önce müşterilerin duygularını hedeflemeniz gerekir. Bunu yaptıktan sonra, satın alımları mantıklı bir şekilde meşrulaştırmak ve insanlara alım nedenleri sunmak için özellikler kullanılabilir. Ancak her şey duygularla başlar ve ürününüz için bir arzu yaratır.

Özet

Kısaca, etkileyici metnin amacına dikkat etmek gerekir. Bu amaç nedir? Sugarman bu amacı tek cümle ile ifade eder: “Kişinin ter dökerek kazandığı parayı bir ürün veya hizmet ile değiştirmesine neden olmak.”

Unutmayın, bu çok önemlidir. Saçmalıklarla dolu bir metin ile ürün veya hizmetinizi satmaya çalışırsanız, başarısız olmakla kalmayıp, ayrıca kaçırdığınız potansiyel müşterinin zekasına da hakaret ederek saygısızlık yapmış olursunuz.

Reklamların, pazarlama kampanyalarının ve web tasarımlarının amacı, ödül kazanmak veya mümkün olan en güzel tasarımı oluşturmak değildir. Amaç, müşterileri bir ürün veya hizmeti satın almaya ikna etmek için en ikna edici metin ile en uygun sunumu oluşturmaktır.

Detaylı bilgi için Joseph Sugarman’ın “Reklam Yazarının Elkitabı” adlı kitabını okumanızı öneririm. Fakat bu tür şeylerle uğraşmak istemiyorsanız profesyonel metin yazarları kiralayabilirsiniz. Dikkat edin, metin yazarı ile sıradan içerik ve makale yazarı birbirinden tamamen farklıdır. Metin yazarına 5-10 TL’ye metin yazdıramazsınız. Ülkemizde becerikli metin yazarı bulmak çok zordur. Amerika’da profesyonel metin yazarının yıllık maaşı ortalama 84 bin dolardır.

Paylaşmak güzeldir
4 Yorum
 • AngelsTurkiye
  Mart 10, 2019

  Paylaşımlarınızı genel olrak mail ortamından takip ediyorum.. Hatta bir kaç farklı hesaptan takip ediyorum .. Farklı blog sitelerimde farklı içerikler üretmeye de bayılırım… Çoğı paylaştığınız bilgiyi bloglarımda uyguladım 🙂 ve bloglarım doğal olarak anahtar kelimelerimde ilk sırada.. Yazılarınız ve emekleriniz için teşekkürler… 😉

  • Hangeldiyev
   Mart 10, 2019

   Rica ederim, ben teşekkür ederim. Başarılarınızın devamını dilerim 🙂

 • Dijisumo
  Mart 10, 2019

  Çok orijinal bir içerik, zevkle okudum diyebilirim. Başarılar ve kolaylıklar dilerim.

  • Hangeldiyev
   Mart 11, 2019

   Teşekkür ederim.

Ne düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir