Cloaker Nedir? Yeni Başlayanlar için Cloaking

SEO ve dijital pazarlama alanında cloaking, web sitesinin kullanıcılara başka bir içerik ve arama motorları için de farklı bir içerik sunduğu black hat yöntemidir. Cloaking sadece SEO’da değil, Google Ads ve Facebook reklam kampanyalarında da sıkça kullanılır, yani reklamları denetleyen botlara ve personellere tamamen farklı bir taslak sunulur, ve hemen onaylanır, ancak bu aslında yasadışı hizmet ve ürünleri pazarlayan reklam olabilir.

Birçok sitede cloaking’in eskimiş bir spam tekniği olduğunu, ve günümüzde artık kolaylıkla tespit edildiğini anlatan saçma sapan makaleler bulabilirsiniz, ancak bu yalandır, Google Ads’te bile cloaker araçları hala işe yarıyorsa, bir 10 sene daha bu teknik pazarlamacılar, dolandırıcılar ve azimli girişimciler tarafından aktif olarak kullanılacaktır.

Cloaking Nedir?

Kullanıcılara asıl ürün veya hizmetiniz için optimize edilmiş bir açılış sayfası gösterirsiniz ve botlara da SEO için optimize edilmiş ancak insanların okumak istemeyeceği içerik sunarsınız. En yaygın yöntemler şunlardır:

User Agent (Kullanıcı Aracısı) Cloaking

Bir web sitesini ziyaret ederken, tarayıcılar, kullanıcının ne tür bir tarayıcı kullandığını gösteren “user agent” (kullanıcı aracısı) bilgisini gönderir, böylece web siteleri bu belirli tarayıcılar için optimize edilebilir, çünkü bazıları özel işleme ihtiyaç duyar. Genellikle buna UA denir. Firefox tarayıcısının UA’sı şöyledir:

Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64; rv:30.0) Gecko/20100101 Firefox/30.0

Tüm tarayıcıların ve botların UA’sı farklıdır, örneğin Googlebot’un kullanıcı aracısı şöyledir:

Mozilla/5.0 (compatible; Googlebot/2.1; +http://www.google.com/bot.html)

Basit kalıp eşleştirme cloaking aracı ile web sitenizin A versiyonunu ziyaretçilerinize, optimize edilmiş B versiyonunu da botlara gösterebilirsiniz. Bu yöntem PHP veya CGI ile sorunsuz çalışır, çünkü bu kod HTML oluşturulmadan önce çalıştırılır, ancak bu cloaking yöntemi JavaScript ile de yapılabilir.

Referrer Cloaking

Referrer Cloaking de yukarıdaki UA cloaking’e benzer, ancak bu teknik, link’e tıklandığında tarayıcı tarafından gönderilen “referer” bilgisi ile ilgilidir.

Konuyu daha iyi açıklamak için, web sitesi ziyaret edildiğinde tarayıcıdan sunucuya GET isteği olarak gönderilen örnek bir başlık paketini size göstermenin iyi bir fikir olacağını tahmin ediyorum:

GET /url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved= HTTP/1.1
Host: www.google.com.tr
User-Agent: Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64; rv:43.0) Gecko/20100101 Firefox/43.0
Accept: text/html,application/xhtml+xml,application/xml;q=0.9,*/*;q=0.8
Accept-Language: tr,en-US;q=0.7,en;q=0.3
Accept-Encoding: gzip, deflate
DNT: 1
Referer: https://www.google.com.tr
Cookie: NID=73=CyWcRkEuKLqnW1ZPQ_xEsHiF0nCyppqHO8O0EZbHr1OMzV-
Connection: keep-alive

Yani burada aynı kalıp eşleştirme tekniği basitçe “referer” alanıyla birlikte uygulanır. Kullanıcı Google aramadan geliyorsa, onu istediğiniz içeriğe ya da gerçek sayfaya yönlendirebilirsiniz.

IP Cloaking

Bilinen bot IP’lerini takip etmek ve bu botları IP’ye göre cloak’lamak için biraz daha gelişmiş bir yöntem kullanabilirsiniz. Binlerce farklı botun IP’lerini içeren listeler bulunmaktadır, aynı zamanda abonelikler yoluyla güncel IP listeleri sunan servis sağlayıcılar da vardır, ancak bunun tek dezavantajı var, bir tane yeni bot IP’si her şeyi mahvedebilir. Bu yüzden her şeyi kendiniz ayarlamak yerine, cloaking hizmeti sunan firmalardan yararlanabilirsiniz.

Aslında bu yöntemin çalışma şekli gayet basittir: bir komut dosyası, her ziyaretçinin IP’sini bot listesine göre kontrol eder (tabii bu, sayfa yüklemesini de yavaşlatabilir) ve bot olup olmadığını anlar.

Bunu daha da zorlaştıran şey kod değil, bot IP’lerine ayak uydurmaktır.

rDNS Kontrolleri

Bu daha çok diğer cloaking yöntemlerine ek bir kontrol gibidir. rDNS, ters DNS (reverse DNS) anlamına gelir, IP’nin ana sunucu adıdır (hostname). Bir IP’nin birçok web sitesini barındırabileceğini çoğumuz biliyoruz, ancak IP her zaman 1 sunucu adına göre çözümlenir. Dolayısıyla Google için bu Googlebot.com’dur, bu yüzden yalnızca Googlebot’un IP’sini kontrol etmekle kalmayıp, aynı zamanda rDNS girişinin eşleşip eşleşmediğini de kontrol etmelisiniz. Kullanıcı aracısını taklit etmek kolaydır, herkes bunu özgürce ayarlayabilir, böylece kendini Googlebot’un UA’sı ile tanıtan bir kod yazabilirsiniz (veya bir tarayıcı eklentisi yükleyebilirsiniz).

Diğer Cloaking Yöntemleri

Popüler yöntemlere ek olarak, birkaç farklı cloaking tekniği de vardır:

Mosaic Cloaking

Cloaking genellikle tam sayfaya uygulanır, ancak mosaic cloaking, daha fazla gizlilik için web sitesinin yalnızca belirli bölümleri için kullanılır.

Link Cloaking

Web sitenizde çok fazla affiliate bağlantısını bulunuyorsa link cloaking tekniğini kullanabilirsiniz. Yani ziyaretçiler affiliate linkleri görür, Google ise görmez. Google, sadece affiliate marketing için kurulan siteleri pek sevmez.

Atamyrat Hangeldiyev

Hangeldiyev SEO ve Reklam Ajansı'nın kurucusu Atamyrat Hangeldiyev 2012 yılından beri işletmelere SEO (arama motoru optimizasyonu), CRO (dönüşüm oranı optimizasyonu) ve reklam hizmeti sunmaktadır. Atamyrat Hangeldiyev iş dünyasındaki deneyimleri sayesinde şirket sahiplerine iş konularında danışmanlık hizmeti vermektedir.

Yorum yapın