Bitcoin Nedir? Adım Adım Kılavuz

'Kripto Para' forumunda Meyer Lansky tarafından 16 Eki 2018 20:42 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. Meyer Lansky

  Meyer Lansky Yeni Üye Premium

  Katılım:
  Pazar
  Mesaj:
  19
  Alınan Beğeniler:
  1
  Ödül Puanları:
  3
  [​IMG]

  Detaylı Olarak Bitcoin Nedir?


  Bitcoin (BTC) dijital para birimi ve aynı zamanda teknolojidir. Bitcoin’i alıcıyı imzanıza yönlendirerek kullanabilirsiniz; bu imza, 16 farklı sembolle şifrelenmiş bir güvenlik kodudur. Alıcı sizin gönderdiğiniz parayı almak için cihazıyla kodu çözer. Başka bir deyişle, kripto para ürün veya hizmet satın almanızı/satmanızı sağlayan, dijital bilgi alışverişidir. İşlem, Skype veya BitTorrent gibi eşler arası (peer-to-peer) bilgisayar ağı üzerinde gerçekleştiği için güvenlidir.

  Bitcoin İşlem Özellikleri:

  1. Geri alınamaz: Onaydan sonra işlem iptal edilemez. Birisine bitcoin gönderdiğiniz zaman onu geri alamazsınız, bu konuda size kimse yardım edemez. Bir hacker cüzdanınıza sızarak bitcoinlerinizi çalarsa kimse size yardım edemez.
  2. Tam gizli değil: Aslında sadece bitcoin cüzdan adresleri açısından sistem saydamdır, fakat bu adreslerin kimlere ait olduğunu kimse bilemez. Bir adrese bitcoin gönderirseniz bu işlemi herkes blockchain.info gibi sitelerden görebilir.
  3. Hızlı ve küresel: İşlem hemen ağa yayılır ve birkaç dakika içerisinde doğrulanır. İşlem küresel bilgisayar ağında gerçekleştiği için, fiziksel konumunuzla ilişkisi yoktur.
  4. Güvenli: Bitcoinler, halka açık anahtarlı bir şifreleme sisteminde kilitlidir. Sadece özel anahtarın sahibi kripto para gönderebilir. Güçlü şifreleme sistemin hacklenmesini engelliyor.
  5. Özgür: Kripto para kullanmak için kimseden izin almanız gerekmez. Bu sadece herkesin ücretsiz indirebildiği bir yazılımdır.

  Bitcoin Nasıl Çalışıyor?
  Teknik detaylara inmeden anlatayım, Bitcoin dev bir halka açık defter (blockchain) üzerinde çalışıyor. Bu defter tüm onaylı işlemleri (bloklar) içeriyor. Her blok sisteme girdiğinde doğrulama için peer-to-peer bilgisayar kullanıcı ağına yayınlanıyor. Bu şekilde tüm kullanıcılar her işlemden haberdar olur, böylece hırsızlık ve çift-harcama engellenir. Süreç aynı zamanda kullanıcıların sisteme güvenmelerini sağlar.

  Bitcoinlerimi Nerede Saklayabilirim?
  Bilgisayarınıza da cep telefonunuza da bitcoin cüzdan kurabilirsiniz. Ancak dikkatli olun, özellikle de bilgisayarda bitcoin kullanmak risklidir, bilgisayarınızda virüs varsa cüzdanınız hemen sıfırlanır. Sahte cüzdanlardan da uzak durun. Bitcoin cüzdanlarına bu sayfadan bakabilirsiniz.

  Bitcoin Madenciliği Nedir?
  Madencilik, kronolojik olarak zincire yeni işlemler (veya bloklar) ekleyerek ve bunları sıraya koyarak Bitcoin sürecini güvende tutar. Bloklar, her işlem tamamlandığında, kodların şifresi çözüldüğünde kesilir.

  Madenciler, kriptografik problemleri çözmek için özel yazılımlar kullanarak yeni bitcoinleri üretebilirler. Ödül, ağdaki herkes tarafından kabul edilen miktardır ancak genellikle 12,5 bitcoindir ve ayrıca işlemler için kullanıcılar tarafından ödenen ücretlerdir. Enflasyonu önlemek için toplam bitcoin sayısı 21 milyon olarak sınırlandırılmıştır, ve bitcoin üretimi giderek zorlaşmaktadır.

  Bitcoinlerimi Korumak için Ne Yapabilirim?
  Cüzdanınızın yedeğini alın, bunun için çoğu cüzdan yazılımları size 12 kelimeden oluşan şifre veriyor, bunları ezberleyin ancak hiçbir yere yazmayın. Cep telefonunuzda güçlü şifre kullanın. Cüzdan yazılımınızı güncel tutun.

  Bitcoin’in Avantajları Nedir?
  Bitcoin merkezi olmayan sisteme sahiptir. Aracılar yoktur.
   
Yükleniyor...