E-Posta Pazarlamanızda E-Postalarınız Spam Klasörüne Gitmesin

'Dijital Pazarlama' forumunda Nihat tarafından 27 Eki 2018 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. Nihat

  Nihat Associate

  Katılım:
  27 Eki 2018
  Mesaj:
  1
  Alınan Beğeniler:
  1
  Ödül Puanları:
  3
  Merhaba dostlar,

  E-posta pazarlamada dikkatli olmak gerekiyor, en ufak hata yaparsanız büyük sorunlarla uğraşırsınız. Öncelikle şunu belirtelim, burada bahsettiğim e-posta pazarlama izinsiz toplu e-posta gönderimi kesinlikle değildir, meşru e-posta pazarlamada alıcıların sizden e-posta mesajları almaları için size izin vermeleri gerekiyor. Aksi taktirde suç bile işlemiş sayılırsınız, büyük cezalar ödersiniz. Yıllardır e-posta pazarlama ile uğraşıyorum, e-posta spam teknikleri ile büyük para kazananı görmedim şu ana kadar. Çünkü Gmail, Hotmail gibi büyük e-posta hizmetleri spamı şiddetle önlemektedir, Google bazen kendi e-postalarını bile spam kutusuna gönderiyor :D

  Spam kutusuna düşmediği zaman bu sefer tanıtımlar bölümüne düşebilir, ve insanların çoğu tanıtım e-postaları almak istemez, bu yüzden de tanıtım bölümüne bakmazlar. Aşağıdakileri uygularsanız e-posta pazarlama kampanyalarınızda spam (ya da tanıtım bölümü) sorunları yaşamazsınız.
  1. E-postalarınız kişiselleştirilmiş etkileşimli gözükmesi gerekmektedir, yani birden fazla kişiye değil, sanki sadece alıcının kendisine sesleniyormuş gibi görünmelisiniz. Örneğin, e-posta pazarlama servislerinde "Merhaba [name]," gibi isim etiketi kullanarak e-postalara alıcıların adını kullanabiliyorsunuz, böylece alıcı sanki e-postanın kendisi için özel hazırlanmış olduğunu düşünür, ve spam şikayeti yapmaz kolay kolay, e-posta açma olasılığı da yükselir. Hatta daha da ileriye giderek konu başlığında da isim etiketi kullanmalısınız, ve böylece e-postalarınızın açılma oranı daha da yükselir.
  2. Fazla HTML kullanmayın, hatta mümkünse hiç kullanmayın, eğer önemliyse 1 tane resim ekleyebilirsiniz, ancak HTML ile süsleme spam klasörüne düşmesine sebep olmasa da, tanıtım bölümüne düşmesini sağlayabilir.
  3. Fazla link kullanmayın, hatta birden fazla link kullanmamanızı öneririm. Fazla link ile e-postanız kolayca spam kutusuna düşebilir.
  4. Kaliteli e-posta pazarlama servisi kullanın. Birçok insan mailchimp'i kullansa da ben gene de Getresponse'un daha iyi bir seçenek olduğunu düşünüyorum. Mailchimp hesabınızı gereksiz yere askıya alabilir, çünkü spamdan aşırı bir şekilde kaçınmaktadır, örneğin, mailchimp'te gönderdiğiniz e-postaların açılma oranı yüksek değilse uyarı bile vermeden hesabınızı askıya alıyorlar.
  5. Fazla resim kullanmayın. Az önce de söylediğim gibi, eğer önemliyse 1 adet resim kullanabilirsiniz. Fazla resim kullanırsanız gene e-postanız tanıtım bölümüne düşebilir. Video kesinlikle kullanmayın.
  6. Listenizi bölün. Abone listenizdeki herkes eşit değildir, örneğin müşteriler ve potansiyel müşteriler diye ayırabilirsiniz, ya da ilgililer ve fazla ilgilenmeyenler olarak ayırabilirsiniz, ilgi alanlarına göre ayırabilirsiniz, diyelim ki patent danışmanlık firmanızın e-posta listesi var, siz bunları patent ile ilgilenenler ve marka tescil ile ilgilenenler olarak 2'ye ayırabilirsiniz. Böylece listenizdeki kişilere daha spesifik e-posta gönderirsiniz. Aynı zamanda e-postalarınızın açılma oranı ciddi bir şekilde yükselir.
  7. Listenizi düzenli olarak temizleyin. Bu çok önemlidir, çünkü bu yöntem ile e-posta pazarlama servisinizin spam radarına takılmazsınız. Örneğin, her 3 ayda bir e-postalarınızı hiç açmayanları silin. Belki %30-%40'ını silmek zorunda kalırsınız, ancak üzülmeyin, zaten işinize yaramayacaktır onlar.
  8. Mutlaka abonelikten çıkma seçeneği olsun. E-posta pazarlama kampanyalarınızda her e-postanızın altında abonelikten çıkma linki ekleyin. Aksi halde sadece spam değil, suç da işlemiş sayılırsınız.
  Bu 7 tekniği uygulayarak başarılı e-posta kampanyalarını yürütebilirsiniz.
   
  Rothstein bunu beğendi.
 2. Rothstein

  Rothstein Capo di tutti i capi Site Yetkilisi Administrator

  Katılım:
  14 Eki 2018
  Mesaj:
  39
  Alınan Beğeniler:
  22
  Ödül Puanları:
  8
  Bu yararlı bilgileri içeren sağlam konuyu sabitledim :)

  Teşekkürler, elinize sağlık.