Ethereum Nedir? Detaylı Kılavuz

'Kripto Para' forumunda Meyer Lansky tarafından 16 Eki 2018 tarihinde açılan konu

Konu etiketleri:
 1. Meyer Lansky

  Meyer Lansky Associate Premium

  Katılım:
  14 Eki 2018
  Mesaj:
  12
  Alınan Beğeniler:
  1
  Ödül Puanları:
  3
  [​IMG]

  Eğer Ethereum’un ne olduğunu detaylıca öğrenmek istiyorsanız bu kılavuz tam size göre. Fakat öncelikle blockchain ile ilgili bir önceki kılavuza göz atmanızı öneririm: Blockchain Teknolojisi Nedir? Adım Adım Kılavuz

  Ethereum Nedir?

  Kısaca, Ethereum, geliştiricilerin merkezi olmayan uygulamalar oluşturmasına ve bunları dağıtmasına olanak tanıyan blockchain teknolojisine dayanan açık kaynak yazılım platformudur.

  Ethereum Bitcoin'e mi benziyor? Sayılır ama hayır.

  Bitcoin gibi Ethereum da dağıtılmış halka açık blockchain ağıdır. İkisi arasında bazı önemli teknik farklar olmasına rağmen, dikkate alınması gereken en önemli ayrım, Bitcoin ve Ethereum amaç ve kabiliyet açısından büyük farklılıklar gösterirler. Bitcoin, online Bitcoin ödemelerine olanak tanıyan eşler arası (peer-to-peer) elektronik nakit sistemine sahip, belirli bir blockchain teknolojisinin özel bir uygulamasını sunmaktadır. Bitcoin’in blockchain’i dijital para (bitcoinler) sahipliliğini izlemek için kullanılırken, Ethereum’un blockchain’i, merkezi olmayan herhangi bir uygulamanın programlama kodunu çalıştırmaya odaklanır.

  Ethereum’un blockchain’inde, bitcoin kazmak yerine, madenciler Ether (ağa yakıt veren bir çeşit kripto token) kazanmak için çalışırlar. Ticarete elverişli kripto paranın ötesinde Ether ayrıca, uygulama geliştiricileri tarafından Ethereum ağı üzerindeki işlem ücretleri ve hizmetleri için ödeme yapmak için kullanılır.

  Smart Contract (Akıllı Sözleşme) Nedir?

  Smart contract, para, içerik, mülkiyet, paylaşımlar veya herhangi değerli şeylerin alışverişini kolaylaştıracak bir bilgisayar kodunu tanımlamak için kullanılan bir deyimdir. Smart contract blockchain’de çalışırken, kendine özgü koşullar sağlandığında otomatik olarak çalışan bir bilgisayar programı gibi olmaktadır. Smart contract’lar blockchain’de çalıştığı için, sansür, kesinti, dolandırıcılık veya üçüncü taraf müdahaleleri olmaksızın programlanmış şekilde çalışıyorlar.

  Tüm blockchain’lerin kodu işleme yeteneği olsa da, çoğu ciddi ölçüde sınırlıdır. Ethereum farklıdır. Ethereum, bir dizi sınırlı işlem sunmak yerine, geliştiricilerin istedikleri işlemleri oluşturmalarına olanak tanır. Bu, geliştiricilerin daha önce gördüklerimizin ötesine geçen binlerce farklı uygulama oluşturabileceği anlamına geliyor.

  Ethereum ne için kullanılabilir?

  Merkezi olmayan uygulama veya Dapp (decentralized application) kullanıcılar için bazı belirli amaçlara hizmet eder. Örneğin, Bitcoin, kullanıcılarına online Bitcoin ödeme hizmeti sunan eşler arası (peer-to-peer) elektronik nakit sistemine sahip bir Dapp’tir. Merkezi olmayan uygulamaları kimse kontrol edemez, çünkü blockchain ağında çalışan kodlardan oluşmaktadırlar.

  Herhangi bir merkezi hizmet Ethereum ile merkezsiz hale gelebilir. Yüzlerce farklı sektörde mevcut olan tüm aracı hizmetleri düşünün. Bankaların sağladığı kredi gibi bariz hizmetlerden arazi servislerine, tapu sicilleri, sigortacılık ve daha pek çok hizmetler Ethereum ile merkezsiz hale dönüştürülebilir.

  Ethereum, Merkezi Olmayan Özerk Organizasyonları (Decentralized Autonomous Organization veya DAO) oluşturmak için de kullanılabilir. DAO, bir tane bile lideri olmayan tamamen özerk, merkezi olmayan bir organizasyondur. DAO’lar Ethereum blockchain’inde yazılan smart contract’lardan oluşan bir derlemede, programlama kodu ile çalıştırılırlar. Kod, geleneksel bir organizasyonun kurallarını ve yapısını değiştirmek üzere tasarlanmıştır, böylece insanlara olan ihtiyacı ve merkezi kontrolü ortadan kaldırır. Bir DAO token satın almış herkesin mülkiyetindedir, ancak her bir token’ın hisse senedi ve mülkiyetle eşitlenmek yerine, tokenlar insanlara oy hakkı veren katkılar gibi davranırlar.

  Merkezi olmayan Ethereum platformunun yararları nedir?

  Merkezi olmayan uygulamalar blockchain’de çalıştığı için tüm özelliklerden yararlanırlar.

  • Değişmezlik – Üçüncü taraf veride değişiklik yapamaz.
  • Bozulmaya ve kurcalanmaya karşı dayanıklı – Uygulamalar, fikir birliği ilkesinin etrafında oluşan ve sansürü imkansız hale getiren bir ağa dayalıdır.
  • Güvenli – Merkezi bir hata noktası olmaksızın ve kriptografi kullanılarak güvenli hale getirilen uygulamalar, hacker saldırılarına ve hileli etkinliklere karşı iyi korunmuştur.
  • Sıfır kesinti – Uygulamalar asla kapanamaz ve ortadan kaldırılamaz.
   
  Rothstein bunu beğendi.
 2. Rothstein

  Rothstein Capo di tutti i capi Site Yetkilisi Administrator

  Katılım:
  14 Eki 2018
  Mesaj:
  42
  Alınan Beğeniler:
  20
  Ödül Puanları:
  8
  Ethereum ile ilgili yararlı makale olmuş, teşekkürler.
   
Yükleniyor...