Girişimcilik, İş Dünyası ve Pazarlama ile İlgili En İyi 15 Kitap

Bazı insanlar “ben kitap okumam, gerçek hayattan öğrenmeyi tercih ederim, kendi deneyimlerimle” der. Kitap okumayabilirsiniz, ancak kitap okumayı bu kadar önemsiz göstermeye çalışmak iyi fikir değildir. Kitap okuyanlar da gerçek dünyada, kendi deneyimleriyle öğrenir, sadece kitaba göre yaşamazlar. Ayrıca kitaplarda başkalarının hatalarından, başarılarından ders alarak eğitiminizi hızlandırabilir, sizi geriye götüren birçok ölümcül hatalardan da kaçınabilirsiniz.

1. Yalın Startup – Eric Ries

Aslında kitap başarılı startup’ların sırlarından bahsediyor, geleneksel işler için pek uygun olmasa da yeni fikirlere açık, azimli, bilgiye aç iş adamlarının da okuması lazım.

2. Zor Şeyler Hakkında Her Şey – Ben Horowitz

Dot-com balonu patladıktan sonra bile mücadele ederek zekası ile başarıya ulaşan bu başarılı iş adamının yazdığı kitabı mutlaka okumalısınız, öyle klişe öneriler yer almaz, kitabı okurken ne demek istediğimi anlarsınız.

3. Sıfırdan Bire – Peter Thiel

Dot-com fiyaskosundan zarar görmeden kurtulan nadir girişimcilerden biri de Peter Thiel’dır. Kitabı en az 2 kere okumanızı öneririm. Tabii not almayı da unutmayın, bu kitapları okumak roman okumaya benzemez.

4. Savaş Sanatı – Sun Tzu

2500 yıldır hiç eskimeyen kitap. Özellikle de stratejik zekasını geliştirmek isteyen herkes bu harika kitabı okumalıdır. Hızlı okuyanlardansanız bu kitabı kesinlikle hızlı okumayın, çünkü her cümlesi gizli bilgelikler içerir.

5. Mafya’da Yönetici Olmak – Lee Wallek

Kitabın bu tuhaf ismine bakmayın, aslında kitap gerçekten mafya babası olmayı öğretiyor, yazar kimliğini gizlemeye çalışan deneyimli, gerçek bir gangsterdir. Ancak iş yapmayı, iş dünyasında başarıya ulaşmayı eğlenceli bir şekilde öğretiyor. Kitabın birkaç sayfası iş dünyası ile alakalı ilgi çekici atasözlerinden oluşur, bunları not alarak arada sırada okuyup içgüdünüzün bir parçası haline getirmenizde yarar var.

6. Benjamin Franklin – Walter Isaacson

Kalın kitaplardan hepimiz korkarız, bu kitabı da muhtemelen bir gecede bitiremeyeceksiniz. Benjamin Franklin Amerika’nın diğer kurucu babalarına benzemez. Kişiliğimizi daha da geliştirmeye çalışmalıyız, nitekim bir girişimcinin en büyük düşmanı kibirdir. Benjamin amcamızın hayatını inceleyerek alçakgönüllülük gibi birçok önemli şeyler öğrenebiliriz

7. Rakibini Yere Ser – Gary Vaynerchuk

Gary Vaynerchuk bu kitabında sosyal medyayı iş için en verimli şekilde kullanmayı öğretiyor. Kendisi internetin gücünden yararlanarak ailesinden kalma şarap işletmesini başarıya ulaştırıyor. Şu anda Tony Robbins tarzı motivasyon videolarını çekip sağda solda paylaşsa da bence kitapları oldukça iyi.

Yazarın “Teşekkür Ekonomisi” ve “Markanız İçin İnterneti Nasıl Kullanmalısınız?” adlı kitaplarını da kitaplığınıza ekleyebilirsiniz.

8. Söz Söyleme ve İş Başarma Sanatı – Dale Carnegie

Kişisel gelişim kitaplarından her ne kadar nefret etsem de aralarında bazıları okunmaya değer. Dale Carnegie’nin diğer beş para etmez kişisel gelişim kitapları ile karıştırmayın.

Yazarın “Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı”, “İşten ve Yaşamdan Zevk Almanın Yolları”, “Başarıya Giden Yolda İletişim” adlı kitaplarını da öneririm.

Dale Carnegie genellikle gerçek hayattan örnekler vererek yararlı şeyler öğretmeye çalışır.

9. Dip – Seth Godin

Son zamanlarda okuduğum en ilginç kitaplardan biridir. Diğer girişimcilik, iş dünyası kitapları sürekli vazgeçmemeyi öğütler, Seth Godin bu tavsiyenin bazen ne kadar anlamsız olabileceğini detaylıca açıklıyor.

10. Büyük Düşün – Donald Trump ve Bill Zanker

Yanlış anlaşılmasın, ben bu kitabı aslında Donald Trump başkan olmadan önce, 2013 yılında okumuştum. Herkesten faydalı şeyler öğrenebiliriz.

Donald Trump’ın “İş Bitirme Sanatı” adlı kitabını da tavsiye ederim.

11. Reklamcılık Yaşantım & Bilimsel Reklamcılık – Claude C. Hopkins

Çok eski bir kitaptır, ancak anlatılan ilkelerin 100 sene sonra da geçerliliğini koruyacağından şüpheniz olmasın, çünkü reklamcılık insanların psikolojileri ile yakından ilgilidir, ve bu psikoloji hiçbir zaman değişmez.

12. Bir Reklamcının İtirafları – David Ogilvy

Claude Hopkins ile David Ogilvy gelmiş geçmiş en başarılı reklamcılardır. Bu kişilerin ağzından dökülen her kelime altın niteliğindedir. Üniversitelerde pazarlama bölümlerinde anlatılanların hemen hemen hepsi boş ve zaman kaybıdır, işi ancak uzmanından öğrenebilirsiniz, kalem bile satamayan profesörlerden değil.

13. İknanın Psikolojisi – Robert B. Cialdini

Saygı duyduğum nadir akademisyenlerden biridir, Dr. Cialdini saçma sapan, anlamsız teorilerle laf kalabalığı yapan profesörlere benzemez, araştırmaları deneylerle kanıtlanmış insan davranışları ile ilgilidir, “İknaya Açılan Kapı” ve “Evet! İkna Etmenin Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 50 Yolu” adlı kitaplarına da göz atabilirsiniz.

14. Ziglar’ın Satış Yöntemleri – Zig Ziglar

Hayatta kalmak için satış yapmak zorunda kalan ve bu alanda büyük başarılar elde eden kişilerden biri de tabii ki Zig Ziglar’dır. Böyle bir efsaneden satış hakkında öğrenebileceğimiz birçok değerli bilgi vardır. “Satış 101 – Başarılı Satış Profesyonellerinin Bilmesi Gereken Her Şey” adlı ufak bir kitabında da satış ile ilgili önemli konulardan bahseder.

15. Nöro Marketing – Müşterinizin Beynindeki Satın Alma Düğmesine Basmak! – Patrick Renvoise ve Christophe Morin

Bu kitap da müşterileri ikna etme ile ilgili deneylerle kanıtlanmış yöntemleri içerir.

Atamyrat Hangeldiyev

Hangeldiyev SEO ve Reklam Ajansı'nın kurucusu Atamyrat Hangeldiyev 2012 yılından beri işletmelere SEO (arama motoru optimizasyonu), CRO (dönüşüm oranı optimizasyonu) ve reklam hizmeti sunmaktadır. Atamyrat Hangeldiyev iş dünyasındaki deneyimleri sayesinde şirket sahiplerine iş konularında danışmanlık hizmeti vermektedir.

Yorum yapın