2022’de Google Tag Manager’i Kullanmak için 10 Sebep

Google Tag Manager (Google Etiket Yöneticisi veya GTM) ile ilgili birçok makale ve video ile karşılaşmışsınızdır. Aslında bu araç sayısız blogda, seminerlerde, çeşitli etkinliklerde giderek daha sık konuşulmaya başlandı. Bazıları bunun ziyaretçileri daha kolay takip etmenize yardımcı olacağını söylerken, bazıları da artık yazılımcılara ihtiyacınız olmadan izleme kodlarını web sitelere kolayca ekleyebileceğinizi iddia ediyor.

Bu yazıda, Google Tag Manager’i neden kullanmanız gerektiğini ve avantajlarını açıklayacağım.

Google Tag Manager (GTM) nedir?

Google Etiket Yöneticisi’nin yararlarından bahsetmeden önce, size bu aracın ne olduğunu kısaca anlatmama izin verin.

GTM, web sitenize çeşitli kod türleri (etiketler) eklemenize olanak sağlayan ücretsiz bir Google aracıdır. Bu etiketlere bazı örnekler: Google Analytics, Google Ads dönüşüm kodu, Facebook Pixel, Hotjar gibi araçların izleme kodları… Özel kodlar da dahil olmak üzere, GTM kullanılarak web sitenize eklenebilecek daha birçok kod türü vardır.

Bazı insanlar Google Etiket Yöneticisi ile Google Analytics’i karıştırmaktadır, çünkü GTM’de yapılabilen bazı şeyleri GA4’te de (Google Analytics 4) yapabilirsiniz. Fakat bu ikisi tamamen farklı araçlardır.

GTM, belirli sayfa(lar) yüklendiğinde veya belirli bir düğme tıklandığında tetiklendiğinden emin olmak için etiketlerinizi test etmenize de olanak tanır. Bir başka büyük avantajı, web sitenizin kaynak kodunu değiştirmeden GTM paneli üzerinden etiketlerinizi ve çalışma şekillerini düzenleyebilirsiniz.

Neden Google Tag Manager’i kullanmalısınız?

İzleme kodlarını kolayca ve hızlıca ekleyebilirsiniz

İzleme kodlarının eskiden sitelere nasıl eklendiğini hatırlayalım:

  1. Bir pazarlamacı (analist veya başka biri), kullanıcı davranışını izlemek için yeni bir pazarlama platformu kullanmaya karar verir.
  2. İzleme kodunu alıp bir yazılımcıya gönderir.
  3. Yazılımcı meşgul olduğunu ve bunu daha sonra yapacağını söyler (ve birkaç hafta gecikir, ya da tamamen yalan olur).

Google Tag Manager ile bu tür sorunlardan kaçınabilirsiniz. Her izleme koduna etiket adı verilir ve bunları GTM arayüzü üzerinden yönetebilirsiniz.

GTM birçok işlemi hızlandırır. Yeni etiketler hızlıca eklenebilir ve genelde web sitesinde en ufak kod değişikliği gerektirmez. Bu, pazarlamacılar için harika bir araçtır, çünkü her değişikliği test ederek ve hazır olduğunda etkinleştirerek zamandan tasarruf edebilirler.

Tüm etiketleri tek bir yerde yönetirsiniz

Etiket yönetiminin henüz bilinmeyen bir terim olduğu eski günlerde, tüm izleme kodları doğrudan web sitesinin/uygulamanın kaynak koduna ekleniyordu. En kötü yanı da bu küçük JavaScript kod parçacıklarının farklı dosyalara dağılmasıydı. Bu nedenle ufak bir değişiklik yapmanız gerektiğinde, yazılımcının tüm bu kodları bulması ve bunları güncellemesi gerekiyordu.

GTM sayesinde bu işlem artık daha kolaydır, çünkü tüm etiketleri tek bir yerden kontrol etmek mümkün.

Deney araçları için ideal

Etiket hatalarını bulmak ve düzeltmek, bir sayfada hangi etiketlerin tetiklendiğini ve hangilerinin tetiklenmediğini gösteren GTM önizleme ve hata ayıklama modu aracılığıyla basitleştirilmiştir. Aracın bu özelliği aynı zamanda etiketleri tetikleyen tetikleyiciler ve izleme etiketlerinde bulunan veriler hakkında ayrıntılı bilgi sağlar.

Bu neden önemlidir? Çünkü GTM hata ayıklama çözümleriyle, sitede yayınlamadan önce etiketlerinizin çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.

Yeniden kullanılabilir kapsayıcı (container) şablonları

Google Etiket Yöneticisi’ni kullanmak için bir başka harika neden de tüm etiketleri, tetikleyicileri ve değişkenleri tek bir dosya halinde dışarıya aktarma olanağıdır (daha sonra içe aktarılabilir). Bu şekilde yaygın olarak kullanılan izleme kodları/ayarları ile kendi şablonlarınızı oluşturabilirsiniz.

Bu, özellikle standart Google Analytics etkinliklerini sık sık ölçmek zorunda olan ajanslar için yararlıdır (örneğin, sayfa görüntülemeleri izleme, bağlantı tıklamalarını ölçmek vs…).

Ücretsizdir

Google’ın birçok harika araçları gibi, GTM de ücretsizdir. Google Analytics 360 Suite’te premium sürümü olmasına rağmen, ücretsiz sürümü birçok küçük ve orta ölçekli işletmeler için fazlasıyla yeterlidir.

Etkinlikleri kolayca izleyebilirsiniz

Daha önce bahsettiğim gibi, etkinlik izleme, tıklamalar, form gönderimleri vb. etkinlikleri ölçmek için bir web sitesine eklemeniz gereken özel JavaScript kodlarını içerir. Google Etiket Yöneticisi’nin işleri kolaylaştıran “otomatik etkinlik izleme” adlı özelliği bulunmaktadır.

GTM’de belirli tetikleyicileri etkinleştirdiğinizde, web sayfasındaki belirli etkileşimleri otomatik olarak takip etmeye başlarlar. Bu etkileşimleri, izleme kodlarını (örneğin, Google Analytics Etkinlik Etiketi) başlatmak için kullanabilirsiniz.

GTM’de varsayılan olarak izleyebileceğiniz temel etkinliklere örnekler:

  • Tıklamalar
  • Buton tıklamaları
  • Form gönderimleri
  • Sayfada geçirilen süre vs…

Hızla büyüyen GTM topluluğu sayesinde, otomatik etkinlik izleme işlevlerinin sayısı sürekli artmaktadır. Kaydırma derinliği, yeni yorumlar vb. şeyleri kaydeden özel özellikler de ekleyebilirsiniz.

Etiket şablonları

Google Tag Manager’in, bazı klasik analiz araçları, Google Analytics, Google Ads dönüşümleri vb. için geliştirilmiş bir dizi önemli hazır etiketi bulunmaktadır. Bu, kodlama bilgisi çok az olan veya hiç olmayan bir pazarlamacının, karmaşık kodlar yazmadan veya yazılımcıdan yardım istemeden etiketleri özelleştirmesine olanak tanır.

Sürümler, çalışma alanları ve ortamlar

Bir kapsayıcıda (izleme kodlarınızın bulunduğu yer) her değişiklik yayınladığınızda, GTM yeni bir sürüm oluşturur. İstediğiniz zaman da eski sürümleri kolayca geri yükleyebilirsiniz.

Çalışma alanları ve ortamlar, web sitesinde değişiklik yapabilen birden fazla ekibi olan ya da dışarıdan hizmet alan firmalar, veya aylar sürebilen projeler için mükemmeldir.

Çalışma alanları, birden fazla ekip üyesinin birbirlerinin değişikliklerinin üzerine yazmadan aynı Google Etiket Yöneticisi kapsayıcısında çalışmasına olanak tanır.

Ortamlar, web siteleri veya uygulamalar genelinde etiket yöneticisi kurulumunuzu kontrol etmenizi sağlar. Bu etiket yöneticisi özelliği, etiketlerinizi farklı ortamlarda (örneğin, test sunucusunda) yayınlamanıza olanak tanır.

Güvenlik

Google, GTM hesaplarında özel HTML etiketleriyle eklenen tüm izleme komut dosyalarını otomatik olarak tarar ve kötü amaçlı yazılım barındıran domain, IP adresi veya URL ile eşleşirse duraklar. Ek olarak, GTM hesaplarınıza kimlerin erişimi olduğunu kontrol edebilir ve erişimi istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Ayrıca, web sitenizdeki veri katmanınıza bazı komutlar ekleyerek “izin verilenler” veya “engellenenler” listesi oluşturabilirsiniz. Bu, web sitesinin sunucusu tarafından kontrol edilir, bu nedenle GTM’in güvenliği ihlal edilse bile, özel izleme kodlarının sitenizde çalışmasına izin verilip verilmeyeceğini kontrol edebilirsiniz.

Kullanıcı izinleri

Google Etiket Yöneticisi, farklı düzeylerde görüntüleme, düzenleme ve yayınlama ayrıcalıklarıyla birden fazla kişiye hesap erişimi vermenize olanak tanır. Bu özellik, birden fazla çalışana erişim vermek isteyen veya erişimi müşterilerle paylaşmaya ihtiyaç duyan ajanslar için kolaylık sunarken, yalnızca belirli kişilerin tam yetkiye sahip olmasını sağlayabilir.

Atamyrat Hangeldiyev

Hangeldiyev SEO ve Reklam Ajansı'nın kurucusu Atamyrat Hangeldiyev 2012 yılından beri işletmelere SEO (arama motoru optimizasyonu), CRO (dönüşüm oranı optimizasyonu) ve reklam hizmeti sunmaktadır. Atamyrat Hangeldiyev iş dünyasındaki deneyimleri sayesinde şirket sahiplerine iş konularında danışmanlık hizmeti vermektedir.

Yorum yapın