Reklamcılık hakkında doğru bilinen 10 yanlış

1. Google Ads (AdWords) uzmanları reklamcıdır

Filmlerde kameraman ne ise, internet reklamcılığında da Google Ads uzmanı odur. Google Ads teknik bir konudur, aslında reklamcılık ile pek de alakası yoktur. Bugün, 6 yaşındaki bir çocuk bile Google Ads platformunda adımları izleyerek reklam yayınlayabilir. Dolayısıyla Google Ads hizmeti vererek reklamcılık hizmeti verdiğini iddia etmek yanlıştır.

Google Ads reklamlarında 20-30 kelime kullanarak hiçbir şey satamazsınız. Bu tür reklamlar hedef kitleyi ürün veya hizmet satın almaya ikna etmek için değil, siteyi ziyaret etmeye veya telefon ile aramaya ikna etmek içindir. Asıl reklamcılık ise ziyaretçi bu reklamlara tıklayarak sitenize geldiğinde ya da size telefon ile ulaştığında başlar.

2. Billboard reklamlar satışları arttırır

Aslında billboardlar (reklam panoları) reklamcılığın yüz karasıdır. Büyük firmaların pazarlama departmanındaki çalışanlar reklama ayrılan bütçeyi bir şekilde harcayıp bitirmek zorundalar. İşte bu nedenle de büyük bir kısmını etkisiz reklam tekniği olan billboardlara ayırırlar. İnanmıyorsanız, Times Square’da 1 aylığına büyük bir reklam alanı kiralayıp ürün veya hizmetinizi pazarlamaya çalışın, sonuçları görünce hayal kırıklığına uğrayacağınızı garanti ederim.

3. Reklam sloganları önemlidir

Sloganlar da en az billboardlar kadar etkisizdir. Hatta Madison Avenue’da bu slogancılar sevilmezler, böylece saygı kazanamazlar. Çünkü 6-7 tane kelime ile ürün veya hizmeti satabileceklerine inanacak kadar hayalperest ve tembeldirler. Kapı kapı dolaşarak tüketicilere slogan ile ölümsüzlük iksiri bile satamazsınız. O halde reklam sloganlarını ciddiye almamalısınız.

4. Yaratıcı reklamlar satış yapar

Bir reklamın yaratıcı olması yeterli değildir. Reklamcılıkta yaratıcılığın vurgulanmasının nedeni özgünlüğün önemi ile ilgilidir. Zaten özgünlük reklamcılığın temelidir. Dolayısıyla yaratıcılığı gereğinden fazla vurgulamak mantıksızdır. Yaratıcılık reklamcılığın sadece değişmez temel kuralıdır.

5. Komik reklamlar etkilidir

Hedef kitleye satış yapmak mı istiyorsunuz ya da onları eğlendirmek mi istiyorsunuz? Kararınızı verin. Hiç kimse para harcarken gülmek, eğlenmek istemez. İş dünyası sirk değildir, şaklabanlık yaparak para kazanamazsınız. Bu defalarca kanıtlanmıştır. Reklamcılıkta mizaha yer yoktur.

6. İyi reklamlar insanlar tarafından sevilir

Sevilen reklamların satış yapan reklamlar ile hiçbir alakası yoktur. İnsanlar tarafından beğenilen reklamlar sağda solda konuşulur, facebook’ta paylaşılır, hatta ödüller alır, ancak genelde satış yapamaz. İnsanlar tarafından sevilecek reklam değil, satış yapan reklam oluşturmaya odaklanmak mantıklı ve zekice bir hareket olur.

7. Reklamlarda müşterilerin karşılaştığı problemler açıklanmalıdır

Tüm problemler olumsuzdur. İnsanlar zaten problemlerini çok iyi biliyorlar. Reklamlarda onlara problemlerini hatırlatmaya gerek yok. Hedef kitlenizin mutluluğu önemlidir. Dolayısıyla onlara karşılaştıkları problemleri anlatmak mantıksız ve aptalca bir taktik olur. Onlara sunduğunuz çözümleri anlatın, örneğin diş macunu reklamlarında diş ağrısından, diş çürüklerinden bahsetmeyin, onun yerine dişleri kısa süre içinde bembeyaz hale getireceğini söyleyin, reklam videolarında da çürük dişli insanları değil, bembeyaz dişlere sahip gülümseyen insanları gösterin.

8. Uzun reklam metinlerini kimse okumaz

Birçok pazarlamacı, reklamcı, iş adamı genelde hedef kitleyi tahmin etmeye bayılır, onların yargılarını önemsemez. Bu yüzden de sorunun kaynağını öğrenmeden “kısa ve basit yapalım, insanlar uzun metinleri okumaz/uzun videoları izlemez” veya “fiyat yüksek biraz, iki al bir öde kampanyası ile satışları arttırırız” gibi çözümler üretmeye çalışır ve çok geçmeden başarısızlığa uğrar. Genelde bu tür tembel ve başarısız insanlar araştırma yapmazlar, denemeler yapmazlar.

Uzun reklam metinleri ilgi çekici ise, ürün veya hizmeti doğru şekilde pazarlıyorsa, önemli bilgiler içeriyorsa merak etmeyin, on bin kelime bile olsa ilgilenen insanlar sonuna kadar okurlar.

Hatta B2B (işletmeden işletmeye) sektörlerde müşteriler hizmeti almadan önce kılavuzları, kitapları bile okurlar, seminerlere katılırlar, ürün veya hizmet hakkında yeterli bilgiye sahip olmak için ürün veya hizmeti satan firma ile birçok toplantılar düzenlerler.

9. Aşırı iddialar ikna edicidir

Özellikle de ülkemizde “En iyi…”, “… dünyanın en iyisi”, “Türkiye’de bir numara” gibi aptalca aşırı iddialı reklam cümleleri yaygın olarak kullanılır. İnsanlar zaten bu tür iddiaları otomatik olarak bilinçaltı üzerinden reddederler. İşin ilginç yanı büyük reklam ajansları bu tür iddiaları sıkça kullanırlar, çünkü yaratıcılıkları artık ölmüştür ya da hiç var olmamıştır.

10. Eski reklam teknikleri bugün işe yaramaz

Reklamcılıkta ikna yöntemleri psikoloji ile ilgilidir. İnsan psikolojisi değişmezdir. Dolayısıyla 300 sene önceki etkili reklamcılık teknikleri günümüzde hala geçerlidir, 300 sene sonra da etkililiğini kaybetmeyecektir.

Atamyrat Hangeldiyev

Hangeldiyev SEO ve Reklam Ajansı'nın kurucusu Atamyrat Hangeldiyev 2012 yılından beri işletmelere SEO (arama motoru optimizasyonu), CRO (dönüşüm oranı optimizasyonu) ve reklam hizmeti sunmaktadır. Atamyrat Hangeldiyev iş dünyasındaki deneyimleri sayesinde şirket sahiplerine iş konularında danışmanlık hizmeti vermektedir.

Yorum yapın