Semantik Arama ve Varlık (Entity) Kavramı

Semantik SEO ile ilgili en önemli kavramlardan biri olan “Varlık” (Entity) hakkında detaylı kılavuz hazırladık. Çünkü bu kavram göründüğü kadar basit değildir, konu ile ilgili kalın kitaplar bile yazılmıştır. Modern SEO konusunda kendinizi geliştirmek istiyorsanız bu rehberi sonuna kadar okuyabilirsiniz. Fakat önce Semantik SEO Nedir? başlıklı kılavuza göz atmanızı öneririz.

Varlıklar, Semantik SEO, Bilgi Grafiği gibi kavramlar modern SEO’nun temel bileşenleridir.

Modern SEO ve Geleneksel SEO

Geleneksel SEO, yalnızca anahtar kelimelere ve bu anahtar kelimelerin arkasındaki kullanıcı amacına dayanır. Sadece bu tür faktörlere odaklanarak SEO sürecini basitleştirmek zaman ve para israfıdır, çünkü Google son birkaç yılda ciddi anlamda gelişmiştir.

Elbette istisnalar her zaman olur. Örneğin rakiplerinizden bazıları kopya içerik, footer link, hacklink gibi yöntemlerle yükselmişlerdir, ancak böyle durumlarda göz ardı edilen şey, bu tür teknikleri kullanarak başarıya ulaşmamış birçok firmanın olabileceğidir. Örneğin, 100 rakip firma spam teknikleri kullandıysa, başarıya ulaşmış sadece 4-5 tanesine bakarak Google’ı ve SEO’yu eleştirmek mantığa aykırıdır.

Anahtar Kelimeler ve Varlıklar

Sorgu, kullanıcının arayabileceği arama terimlerinden oluşur, çoğu zaman “anahtar kelime” kavramının eş anlamlısı olarak kullanılır. İnternet’in doğuşundan bu yana, anahtar kelimeler tüm SEO yöntemlerinin temelini oluşturmuştur.

Anahtar kelime veya varlık araştırmasının asıl amacı, optimize edilen sayfanın bir veya daha fazla kelime öbeğinde arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasını sağlamaktır.

Anahtar kelimelerle ilgili sorun, doğası gereği belirsiz olmalarıdır. Tek bir anahtar kelime birden fazla konuya atıfta bulunabilir. Örneğin, “ocak” kelimesi, yılın birinci ayını veya yemek pişirmek için kullanılan yeri ifade edebilir.

Bazen sadece anahtar kelime yeterli değildir. Daha spesifik olmak ve kullanıcı amacını belirlemek için daha derine inmek gerekiyor. Anahtar kelimenin arkasındaki kullanıcı amacı da dikkate alınması gereken bir husustur. Kullanıcı amacı açısından sorgular 4 gruba ayrılır: yön bulma, bilgilendirici, dönüşüm ve ticari.

Eskiden içeriklerin alaka düzeyi ve kalitesi anahtar kelimelere göre belirlenirdi. Anahtar kelimeler hala önemlidir. Fakat varlıklar, arama motorlarına sorgulardaki kelimeler hakkında daha iyi içgörü sağlar.

Semantik SEO’da Varlık veya Entity Nedir?

Semantik SEO’da varlık veya entity, yer, kuruluş, hayvan, film, kitap gibi belirli bir biçimde tanımlanabilir herhangi bir şeydir.

Bir varlığın doğası gereği fiziksel olması gerekmez. Bir fikir, dil, hatta bilim dalı olabilir. Önemli olan diğer kelimelerden farklı olması ve kendi başına benzersiz olmasıdır.

Varlıklar hakkında birçok makale yazılmasına rağmen, hala nispeten yeni bir alandır. Bu kavram ile ilgili neredeyse sınırsız olasılık vardır, çünkü bir varlığın diğer varlıklarla birçok ilişkisi olabilir. Ve konuyu daha da derinleştiren bir diğer kavram da varlıkların özellikleridir (attribute).

Örneğin, “Robert De Niro” bir varlıktır. 100’den fazla filmde (her film ayrı bir varlık) yer almıştır. Özellikleri ise doğum yılı (1943), doğum yeri (New York, ABD), mesleği (oyuncu, yönetmen, yapımcı), 6 tane çocuğunun olması vs… Robert De Niro’nun birçok varlıkla bağlantısı vardır. Az önce de bahsettiğimiz gibi 100’den fazla filmde oynamıştır. De Niro’nun Al Pacino, Joe Pesci, Ray Liotta, Marlon Brando ve daha binlerce oyuncu (her oyuncu birer varlık) ile bağlantısı vardır, çünkü bu oyuncularla aynı filmlerde yer almıştır.

Yukarıdaki basit örnekte gördüğünüz gibi, Google sadece Robert De Niro hakkında belki de devasa kütüphane boyutunda bilgiye sahip. Verdiğimiz örnek, bu bilginin ufacık bir parçasıdır.

Semantik SEO çalışmasında varlıkları, anahtar kelimeleri, içerikleri, linkleri mantıklı bir biçimde birbirine bağlamak gerekir. Tabii tüm bunlar rastgele yapılmamalıdır. Özellikle de site içi linklemelerde dikkatli olmak gerekir, bağlantı metni (anchor text) olarak kesinlikle direkt anahtar kelimeler veya alakasız terimler kullanılmamalıdır.

Bilgi Panelleri ve Varlıklar

Google, arama sonuç sayfalarında sağ tarafta yer alan bilgi panellerinde Bilgi Grafiği’ndeki varlıklar hakkındaki bilgileri gösterir. Google, belirli bir varlığın, arama kutusuna yazdığımız sorguyla bir şekilde ilişkili olduğunu belirleyebilirse, bize o varlık hakkında daha fazla bilgi sunacaktır.

Örneğin, Benjamin Franklin ile ilgili Google’da görüntülenen bilgi paneli aşağıdaki gibidir:

Google arama sonuç sayfasında örnek bilgi paneli

Sorgularda varlıklar ile ilgili sorular sorulduğunda, Google bu soruları yanıtlamak için varlık tanıma algoritmalarını kullanacaktır. Örneğin, Google’da “Walmart’ın CEO’su kimdir?” sorusunu aratırsanız “Doug McMillon” olduğunu öğrenirsiniz:

örnek soru ve varlık tanıma

Bilgi panelleri, varlıklarla ilgili bilgileri Vikipedi, Freebase ve diğer kaynaklardan toplar. Google, sorgularda ve aramalarda yer alan birçok varlık hakkında bize bilgi sunar.

Yapılandırılmış Veriler ve Varlıklar

Google’ın veritabanı, milyarlarca varlıkla ilgili bilgi içerir. Bu bilgileri Schema.org’da eşlenen yapılandırılmış verilerle birleştirdiğinizde, Google’a bu konuda uzman olduğunuzu kanıtlayabilecek güçlü bir varlık yol haritasını bir araya getirirsiniz.

Yapılandırılmış veriler, Google’ın web sayfalarınızdaki varlıkları kullanıcılara düzgün bir şekilde göstermesini sağlar. Bu, Google’ın web sayfalarınızdaki verilerin ne anlama geldiğini anlamasını sağlayan bir yöntemdir.

Google bu bilgileri kullanıcılara arama sonuç sayfalarında bilgi panelleri ile gösterir. Google bu bilgi panellerini, Bilgi Grafiği’ndeki (Knowledge Graph) bilgilerle otomatik olarak oluşturur. Google, tüm bu bilgileri, varlıkları ve varlık verilerini kullanıcılara tanımlama, derleme ve sunma algoritması sayesinde Bilgi Grafiği aracılığıyla derler.

E-A-T ve YMYL Nedir?

E-A-T (Uzmanlık, Otorite ve Güvenilirlik / Expertise, Authoritativeness, and Trustworthiness) ve YMYL (Paranız veya Hayatınız / Your Money or Your Life), Google’ın Arama Kalitesi Değerlendirici Yönergelerinde açıklanan kavramlardır.

E-A-T kavramı, içeriği hazırlayan kişinin konu ile ilgili uzmanlığını, içeriğin, içeriği hazırlayan kişinin ve web sitesinin otoritesini ve güvenilirliğini ifade eder.

YMYL (Paranız veya Hayatınız), sitenin türünü ve bu sitenin dönüşüm/işlem açısından ve/veya kullanıcının sağlığı, serveti veya yaşamı için önemli olan bir site olma olasılığını ifade eder. Google son yıllarda siteleri değerlendirirken bu faktörlere daha çok odaklanmaya başlamıştır. Bu nedenle kullanıcının sağlığını, servetini veya yaşamını etkileyebilecek kadar ciddi bilgilere sahip siteniz varsa dikkatli olmanızı öneririz.

Örneğin, finans ile ilgili siteniz varsa sektördeki firmaların reklamlarını yapmak yerine eğitici içerikler paylaşabilirsiniz. Google, bu içeriklerinizi değerlendirirken finans konusunda uzman olup olmadığınızı kolayca anlayabilir. Google bunu arama kalitesi değerlendiricileri ile yapar. Bu kişiler Google’ın mühendisleri değildir, Google ile iş yapan diğer şirketlerin çalışanlarıdır. Bu yüzden rastgele makaleler ve yatırım ile ilgili tavsiyeler paylaşırsanız Google aramalarında yükselmeniz hemen hemen imkansız olacaktır.

Atamyrat Hangeldiyev

Hangeldiyev SEO ve Reklam Ajansı'nın kurucusu Atamyrat Hangeldiyev 2012 yılından beri işletmelere SEO (arama motoru optimizasyonu), CRO (dönüşüm oranı optimizasyonu) ve reklam hizmeti sunmaktadır. Atamyrat Hangeldiyev iş dünyasındaki deneyimleri sayesinde şirket sahiplerine iş konularında danışmanlık hizmeti vermektedir.

Yorum yapın