Semantik SEO Nedir?

Semantik SEO, arama motorlarının içeriği daha iyi anlamasına yardımcı olmak için ilgili konuları ve varlıkları kullanma sürecidir. Semantik SEO, arama motorlarına belirli bir sayfa hakkında daha fazla bağlam sağlamaya yardımcı olur ve içeriği daha kapsamlı hale getirir.

Semantik SEO arama sonuç sayfaları şunları içerebilir:

  • Bilgi panelleri
  • Varlıkları (entity) içeren arama bantları
  • Sorgudaki varlıklarla ilgili soruları yanıtlayabilecek öne çıkan snippet’ler
  • İlgili sorular (“Kullanıcılar bunları da sordu” bölümündeki sorular)
  • İlgili varlıklar
  • Ve daha fazlası…

Semantik SEO arama sonuç sayfaları, normal arama sonuç sayfalarından daha gelişmiştir, çünkü daha fazla öğe içerir.

SEO, birçok şirket tarafından ciddiye alınmayan en önemli ve en etkili dijital pazarlama kanallarından biridir. Sitenize gelişmiş SEO çalışması yapıldığında, diğer sitelerden gelen bağlantıların (backlinkler) sağladığı alaka ve otorite sinyalleri ile bilgi alma puanlarına dayalı olarak arama sonuçlarında üst sıralara yükselirsiniz.

İşletmeler semantik SEO çalışması ile ürün ve hizmetler hakkında tüketicilere daha fazla bilgi sunar. Semantik SEO ayrıca varlıklar ve bu varlıklarla ilgili bilgiler ve nitelikler gibi gerçek dünya nesnelerine odaklanır. Bu nedenle, tüketiciler kararlarını vermeden önce bilgileri daha kolay bulabilir.

SEO Nedir? Nasıl Yapılır? başlıklı kılavuzu da incelemenizi öneririm.

Semantik SEO’nun Kısa Tarihi

Larry Page’in geçici PageRank patenti gibi, Sergey Brin de 1999’da “İkili Yinelemeli Örüntü İlişkisi Genişletme” adını verdiği başka bir algoritma için geçici bir patent başvurusunda bulundu. Sergey Brin’in patentinden görseli sizin için Türkçe’ye çevirdik:

semantik bilgi çekme

Google’da bu geçici patentin başvurusu, PageRank Algoritmasından bir yıldan kısa bir süre sonra yapılmıştır.

1999 yılında Sergey Brin’in başvurusunu yaptığı patent, DIPRE (Dual Iterative Pattern Relation Expansion) algoritması ile ilgiliydi. Bu algoritma, belirli kitaplar ve bu kitapların nitelikleri (yazarlar, yayıncılar, sayfa sayısı vs…) hakkında bilgi içeren siteleri bulmak için kullanılabilir.

2020 yılında, Google, arama sonuçlarında görüntülenecek kitaplar hakkında bilgi toplamak için önceki patentin devamı niteliğinde yeni bir patent başvurusunda bulundu. Bu patent sadece kitaplarla ilgili değil, her türlü varlıkla ilgilidir.

Varlıklar ve Semantik SEO

“Varlık” veya “Entity”, semantik SEO ile ilgili en önemli kavramlardan biridir. Semantik SEO çalışması yaparken anahtar kelimeler yerine varlıklara odaklanmak daha mantıklıdır. Örneğin, Antalya ile ilgili bir web sitenizde, Antalya’da yaşayan insanlar hakkında ve Antalya otelleri ile ilgili içerikler yayınlayabilirsiniz. Ayrıca Alanya ve Kemer gibi turizm ilçeleri, plajlar, üniversiteler ve şirketler hakkında detaylı bilgiler sunabilirsiniz. Eğer kendi deneyimlerinizi paylaşarak bu sitenizi eğlenceli gezi blogu veya Instagram sayfası tarzında yönetirseniz, Google’da yükselmeniz zor olacaktır. Çünkü Google sizin fikirlerinizle pek ilgilenmeyecektir. Ancak sitenizi Vikipedi tarzında yöneterek gerçek bilgiler ve veriler paylaşırsanız Google’ın ilgisini çekebilirsiniz.

Web sitenize SEO yaparken, sayfaları anahtar kelimelere göre optimize etmek yerine ziyaretçilerinize önemli bilgiler sunun. Gerçek insanlar, mekanlar, nesneler hakkında detaylı bilgiler paylaşın. Varlıklarla ilgili gerçek bilgiler sadece ziyaretçiler için değil, arama motorları için de önemlidir.

Semantik SEO yeni kavram değildir, birçok SEO uzmanı bu kavramı tam olarak anlamasa da yaptıkları çalışmalarda farkında olmadan bazı semantik optimizasyon tekniklerini kullanır. Fakat başarılı SEO uzmanı sürekli kendisini geliştirdiği için bilinçli bir şekilde semantik SEO odaklı stratejiler geliştirir ve harekete geçer. Unutmayın, semantik SEO yaparken sayfaları yalnızca anahtar kelimeler için optimize etmiyoruz, aynı zamanda anlamlar ve varlıklar için optimize ediyoruz. Çünkü arama motorları, kullanıcının gerçekleştirebileceği sorgudaki tanımlarla ilgili sayfalar oluşturduğumuzu anlayabilir.

2003 yılında Google, kelimelerin eş anlamlılarını değiştirerek sorguları düzenlemeye başladı. Google, Hummingbird yaklaşımını kullanarak eş anlamlıları ikame etmenin daha karmaşık yollarını geliştirir.

Google, semantik SEO’nun, kullanıcıların gerçekleştirdiği sorgularda gerçek dünyadaki nesneleri bulmaya odaklandığını göstermektedir. Bilgi sonuçları, kullanıcıların sorguları ile ilgili varlıklar hakkında sorularını yanıtlayan öne çıkan snippet’leri içerebilir. Bu sonuçlar, genellikle “Kullanıcılar bunları da sordu” bölümündeki konu ile ilgili soruları da içerebilir.

Google, makine kimlik numaralarını görsel aramadaki varlıklarla ilişkilendirmektedir. Web siteniz için anahtar kelime araştırması yaparken ilgili varlıkları ve kavramları daha iyi anlamak istiyorsanız, bu terimleri Google Görseller‘de aratarak ilgili kişiler, yerler ve diğer varlıklar hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Semantik SEO ve Google Arama Sonuçları

2012 yılında Google, Freebase’de bulunan bilgileri genişletti ve kullanıcılara sorgularda yer alan varlıklar hakkında daha fazla bilgi sağlayan arama sonuçları sunmaya başladı. Günümüzde arama sonuçlarında bilgi panellerindeki varlıklar hakkında daha fazla bilgi görmek mümkün. Örneğin, yerel işletmeler hakkında müşteri yorumları, herhangi bir kategoride filmlerin listesi, filmlerde yer alan oyuncular, herhangi bir yazara ait kitaplar vs… Bilgi panelleri genellikle “Kullanıcıların yaptığı diğer aramalar” bölümünde benzer arama terimleri ile ilgili varlıklar hakkında sorgu günlüğü bilgilerini de sunar.

Google patentleri bize Google’ın doğrudan web’den varlıklar hakkında nasıl bilgi toplayabileceğini anlatır. İlgili algoritmalar bilgi toplamak ve varlıklar hakkında semantik üçlü (konu-yüklem-nesne) veri oluşturmak için doğal dil işleme (NLP) ve varlık tanıma gibi yöntemleri kullanır.

Google, Google Haritalar var olduğu sürece yerel arama için ad, adres ve telefon gibi bilgilerden yararlanır. Bu yaklaşım, farklı varlıklar hakkında veri toplayan siteler için de kullanılır. Bu, Google’ın, kullanıcıların arama sorgularına yanıt olarak gösterebileceği bilgileri daha iyi öğrenmek için semantik SEO’yu kullanmasının başka bir yoludur.

Google, kullanıcıların arattığı terimlerde bulunan varlıklara odaklanır. Ve Google bu sorgulardaki varlıklara göre arama sonuç sayfalarını bilgiye dayalı sonuçlarla kullanıcılara sunar. Günümüzde arama sonuç sayfalarında ilgili varlıklar hakkında bilgileri ve bu varlıklar hakkında ilgili soruları cevaplarıyla görebilirsiniz.

Schema Kullanarak Varlıklar Hakkında Daha Fazla Bilgi Sunmak

2011 yılında Google, Schema.org web sitesindeki sayfalarda yer alan varlıklar hakkında makine tarafından okunabilir bilgiler sağlamak için diğer arama motorlarının arasında katıldı.

Schema, semantik SEO’nun hızla gelişen bir alanıdır. İsterseniz public-schemaorg@w3.org mail arşivlerine abone olarak Schema ile ilgili gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. Örneğin, arama sonuçlarında ürün sayfalarında bulunan yıldızlar tıklamaları arttırabilir, bu nedenle konu ile ilgili daha fazla bilgi edinmek akıllıca fikir olabilir.

Semantik SEO ve Dil Modelleri

Semantik SEO’yu anlamak, Google’ın teknolojilerini ve web’den varlıklarla ilgili bilgileri toplamak için yaklaşımlarını bilmek anlamına gelir. Google bu teknolojileri kullanarak “Bilgi Grafiği” (Knowledge Graph) adlı devasa veritabanını geliştirir. Google, 2013’te Wavii’yi satın aldığından beri web sitelerini daha verimli ve daha anlamlı şekilde taramaya başlamıştır. Google bunu “Kelime Vektörleri” ve doğal dil işleme (BERT ve MUM gibi dil modelleri) gibi teknikleri kullanarak yapar. Google, muğlak arama terimlerini yeniden yazmak ve bu sorguları eksik sözcüklerle genişletmek için “Kelime Vektörleri” adlı yöntemi kullanan yapay dil yaklaşımını kullanır. Google, son birkaç yılda BERT gibi dil modellerini kullanarak doğal dil işleme yöntemini geliştirmiştir.

Hummingbird’ün “yer” kelimesini “restaurant” kelimesiyle değiştirdiği bir arama sonucu örneği aşağıdadır:

semantik SEO arama sonucu

Bu sonuç, Google’ın gerçek dünyadaki varlıkları ve sorgudaki kelimelerin arkasındaki anlamı kavrama özelliğine dair bir örnektir. Bu, SEO’nun semantik SEO’ya nasıl dönüştüğü ile ilgilidir.

Atamyrat Hangeldiyev

Hangeldiyev SEO ve Reklam Ajansı'nın kurucusu Atamyrat Hangeldiyev 2012 yılından beri işletmelere SEO (arama motoru optimizasyonu), CRO (dönüşüm oranı optimizasyonu) ve reklam hizmeti sunmaktadır. Atamyrat Hangeldiyev iş dünyasındaki deneyimleri sayesinde şirket sahiplerine iş konularında danışmanlık hizmeti vermektedir.

Yorum yapın