SEO çalışmalarında başarısızlığın en büyük 12 nedeni

1. Süresi dolmuş taktikler

Ne yazık ki hala birçok insan SEO yaparken yıllar önce etkili olan, ancak günümüzde etkisiz ya da riskli taktikleri kullanıyor. Bunlar sadece yararsız olmakla kalmayıp, aynı zamanda zararlıdır, siteye sıralamalarda kalıcı zararlar verebilirler. Hatta geçen sene etkili olan bazı taktikler bile bugün artık hiçbir işe yaramıyor.

En az 7-8 yıldır SEO hizmeti veren deneyimli ve becerikli uzmanlar ve firmalar her zaman yeni ve etkili teknikleri kullanırlar. Çünkü arama motoru optimizasyonunda neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını ilk öğrenen onlardır, ve bazıları bu bildiklerini kimseyle paylaşmazlar.

2. Problemlerle dolu web sitesi

Bazen bir web sitesine ne kadar kaliteli backlink alırsanız alın, sıralamalarda hiç kıpırdamaz. Bunun nedeni kodlamalardaki ciddi hatalardır. Site içi optimizasyonu yaparken takıntılı olmakta yarar vardır, siteyi hızlandırma, HTML etiketleri, kullanılabilirlik, dönüşüm oranı optimizasyonu gibi konular yaşamsal önemdedir.

3. Ölçümlerin yapılmaması

Hiç şüphe yoktur ki organik trafik, reklam trafiğinden çok daha kalitelidir. Çünkü insanlar genellikle reklamlardan rahatsız olurlar, ancak bazen pazarlanan ürün veya hizmete ihtiyaçları olduğu için reklamlara tıklamak isteyebilirler, fakat gene de içlerinde fazla istek ve heyecan yoktur. Ancak arama motorlarında istedikleri ürün veya hizmetle ilgili arama yapan insan o ürün veya hizmeti satın alma konusunda ciddidir, gerçekten buna ihtiyacı vardır. İşte bu nedenle her trafik türünü ölçümlemek zorundasınız. Eğer satışların çoğu organik trafikten geliyorsa reklama fazla bütçe ayırmanın anlamı yoktur, bu durumda SEO’ya daha fazla bütçe ayırmak zekice bir hamle olur.

4. Aşırı rekabetli sektör

Nakliye, medya, finans gibi sektörler aşırı rekabetlidir. Bu sektörlerde iyi sonuçlar almak için yüksek bütçelere ihtiyaç vardır. Merak etmeyin, bütçeniz fazla değilse çok iyi bir çözüm yolu vardır: niş. Niş ile ilgili detaylı bilgi için buraya göz atın.

5. Yanlış anahtar kelime seçimi

Aşırı rekabetli veya fazla aranmayan anahtar kelimeye odaklanmak iyi fikir değildir. Aşırı rekabetli kelimeler yüksek bütçe, becerikli ekip, zaman ve büyük çabalar gerektirir. Siteyi fazla aranmayan anahtar kelimelerde ise ilk sıraya yükseltseniz bile yeterli trafik elde edemeyebilirsiniz.

6. Müşterinin pazarlık yapmaya çalışması

Her iki tarafın da çıkarı önemlidir, yani müşteri sitesine yaptırdığı etkili SEO çalışması sayesinde satışlarını rahatlıkla arttırabilmelidir, aynı zamanda hizmeti sağlayan uzmanın veya firmanın iyi kar elde etmesi de önemlidir. Eğer müşteri pazarlık yaparsa, hizmeti sağlayan SEO uzmanı da yeterince kar elde edebilmek için tasarruf yaparak kalitesiz çalışma yapabilir.

7. Tasarruf yapmaya çalışmak

Az önce de belirttiğimiz gibi, SEO hizmeti veren firmanın tasarruf yapmaya çalışması her şeyi mahvedebilir. Genelde reklamcılıkta ajansın karı toplam harcamaların %15’i kadardır, SEO’da da ajansın karı en fazla %15-%20 olmalıdır.

8. Yetersiz bütçe

Arama motoru optimizasyonu masraflı bir işlemdir. Küçük işletmeler genelde sık sık nakit sorunları yaşarlar, ve sınırlı bütçeleri ile arama motoru optimizasyonu hizmetlerinden yararlanmaya çalışırlar, fakat bu hatalı stratejidir. Öncelikle, ellerindeki parayı reklamlara yatırarak hızlıca iyi bir yatırım getirisi elde etmeye çalışmalıdırlar.

9. Müşterinin sadakatsizliği

Arama motoru optimizasyonu sabır gerektiren bir süreçtir. Müşteri ilk aylarda sonuç beklememelidir, genelde 3. aydan sonra site yavaş yavaş yükselmeye başlar. Bu nedenle hizmeti sağlayan ajansı sürekli rahatsız etmemelidir, ödemelerini düzenli olarak yapmalıdır, hemen ajans değiştirirlerse zararda olan müşterinin kendisi olur. Ajanslar da sürekli ajans değiştiren müşterilerle iş yapmamalıdırlar.

10. Yanlış proje yönetimi

Bir arama motoru optimizasyonu çalışmasına başlamadan önce SEO firması hedefler belirleyerek plan yapmak zorundadır. Tüm işi ajansın kendisi yapmaya çalışmamalıdır. Projeden sorumlu ekipte becerikli ve deneyimli metin yazarları, site içi optimizasyonundan sorumlu yazılımcılar ve backlink inşasından sorumlu uzmanlar yer almalıdır.

11. SEO firmasının altından kalkamayacağı işi üstlenmesi

Bu maalesef sıkça karşılaşılan bir durumdur. Örneğin, genel e-ticaret sitesi gibi büyük projelerin arama motoru optimizasyonu kısmından tek kişi sorumlu olmamalıdır, bu en az 30-40 kişilik ekip gerektirir. Fakat gene de maalesef birçok SEO uzmanı veya yeterli sayıda çalışanı olmayan firma büyük işlerin SEO sorumluluğunu seve seve üstlenir.

12. Mantıksız garanti

SEO hizmeti sağlayan uzmanların ya da ajansların çoğu ciddi garanti vermek istemez, çünkü masraflar fazladır. Bu yüzden genellikle yükselme garantisi verirler. Örneğin, web sitesi anahtar kelimede 9.sayfadan 8.sayfaya gelirse çalışmayı yapan ajans işini başarıyla yapmış sayılır. Günümüzde maalesef artık sadece ilk sayfaya yükselmek de işe yaramıyor. Bu konuda verilebilecek mantıklı garantiye örnek şöyle olabilir: mevcut trafiği 6 ay içinde %xx, 12 ay içerisinde de %xxx arttırma vs…

Atamyrat Hangeldiyev

Hangeldiyev SEO ve Reklam Ajansı'nın kurucusu Atamyrat Hangeldiyev 2012 yılından beri işletmelere SEO (arama motoru optimizasyonu), CRO (dönüşüm oranı optimizasyonu) ve reklam hizmeti sunmaktadır. Atamyrat Hangeldiyev iş dünyasındaki deneyimleri sayesinde şirket sahiplerine iş konularında danışmanlık hizmeti vermektedir.

“SEO çalışmalarında başarısızlığın en büyük 12 nedeni” üzerine bir yorum
Yorum yapın