SEO ve CRO (Dönüşüm Optimizasyonu) Uyumlu İçerik Nasıl Hazırlanır?

Google Analytics hesabınıza bakarsanız büyük ihtimalle sitenizin trafiğinin büyük kısmının 2-3 sayfanıza geldiğini görürsünüz.

Siteniz üzerinden direkt satış yapıyorsanız ya da ziyaretçileri potansiyel müşterilere dönüştürüyorsanız, gene de büyük ihtimalle bu dönüşümleri birkaç içeriğiniz sayesinde elde ediyorsunuzdur.

İlginç olan şey de en yüksek trafik hacmine sahip sayfaların nadiren en yüksek dönüşüm hacmine sahip olmasıdır.

Peki bunun sebebi nedir?

Ana anahtar kelimeler veya yüksek hacimli sorgular, genellikle ürününüz veya hizmetiniz için dönüşüm hunisinin üst kısmını hedefleyen terimlerdir – bu kelimeleri Google’da çok fazla insan arar, ancak bu aramaların küçük kısmı satın alma amaçlıdır.

Genelde daha düşük hacimli anahtar kelimeler, dönüşüm hunisinin ortasını veya altını hedefleyen terimlerdir, yani bunları Google’da daha az insan arar, ancak bu aramaların büyük kısmının satın alma niyeti daha yüksek olur.

Hem yüksek hacimli hem de satın alma amacı olan anahtar kelimelere odaklanabileceğiniz durumlar vardır, ancak bu tür kelimelerin sayısı fazla değildir.

Birçok firma trafik potansiyeli nedeniyle yüksek rekabetli anahtar kelimelerde Google’da yükselmeye çalışır, mantıklı olan ise dönüşüm potansiyeli yüksek ancak fazla aranmayan birçok kelimeye odaklanmaktır. Yani 10 tane ana anahtar kelime varsa, yüzlerce uzun kuyruklu kelimeyi detaylı anahtar kelime araştırması ile bulabilirsiniz, bu uzun kuyruklu anahtar kelimeler size ana anahtar kelimelerden daha çok müşteri kazandıracaktır, çünkü bu tür kelimeler rekabetli olmadığı için yükselmek daha kolay ve daha az masraflıdır.

Hem SEO uyumlu hem de dönüşüm odaklı makale nasıl yazılır?

Oto yedek parça sektöründe bir e-ticaret sitenizin olduğunu varsayalım. Birçok SEO ve dijital pazarlama uzmanı içerik pazarlamasında anahtar kelime öncelikli bir yaklaşım benimser, Google Anahtar Kelime Planlayıcı‘yı kullanarak en çok aranan ilgili anahtar kelimeleri bulur. Örneğin, şu şekilde:

 • yedek parça
 • oto yedek parça
 • otomotiv yedek parça
 • araba parçaları vs…

Bunlar yedek parça alanında en çok aranan anahtar kelimelerdir, ve bu sektördeki firmalar genelde bu tür kelimelere odaklanırlar, çünkü tek amaçları trafiği arttırmaktır, kaliteli trafiğe gereken önemi vermezler.

Dönüşüm odaklı anahtar kelime araştırması nasıl yapılır?

Google Keyword Planner, Semrush gibi araçlar genelde ham veri sunarlar, yüzlerce kelimenin arasından kaliteli olanlarını tespit etmek gerekiyor, ve uzun kuyruklu anahtar kelimelerin büyük kısmını sunmazlar. Bu yüzden Google’ın ilgili aramalar kısmından elmasları tek tek toplamamız gerekecek:

Bu tür kelimelerin Google’da aylık aranma sayılarının 300-500 olduklarına bakmayın, ana anahtar kelimelerden belki 5-10 kat daha fazla satış yaparlar, çünkü bu uzun kuyruklu anahtar kelimeleri arayan insanlar genelde bilgi edinmek için değil, ilgili ürünleri satın almak istedikleri için Google’da ararlar.

Uzun kuyruklu anahtar kelimelerinin her biri için ayrı içerik hazırlamak mantıklı bir fikir değildir, unutmayın, Google SEO çalışmalarınızı tamamen doğal olarak görmelidir (doğal olmasa da – zira doğal SEO en ufak müdahale olmadan kendiliğinden yapılmak zorundadır, ve pazarlama bütçesi kısıtlı olan firmalar için bu imkansızdır).

Bu nedenle uzun kuyruklu anahtar kelimeleri konularına göre gruplara ayırın, her grupta 5-10 kelime olabilir. Daha sonra da her grup için içerik hazırlayın, anahtar kelimelerin kaç kere tekrarlandığı önemli değildir, ayrıca anahtar kelimeleri kalın olarak işaretlemeyin, 20 sene önceki SEO tekniklerini tamamen unutun. Gruplardaki en çok hacme sahip olan kelimeleri başlıklarda kullanın, diğer terimleri de h2 başlıklarda kullanabilirsiniz, h3, h4… başlıklarda anahtar kelime kullanmayın, yoksa anahtar kelimelere çalışma yaptığınızı Google’a belli edersiniz. Anahtar kelimeleri başlıklarda ve makale içinde olduğu gibi kullanmanıza gerek yok, ekler de ekleyebilirsiniz.

Yüksek hacimli anahtar kelimelere odaklanmakla dönüşüm odaklı SEO arasındaki farkı bahsettik. Şimdi ise müşteri edinmenizi sağlayacak içerik türlerini inceleyelim.

Kendi projelerimizde ve müşterilerimizin sitelerinde kullandığımız 5 içerik türü:

 • Karşılaştırma içerikleri: Ürün veya hizmetinizi en önemli rakiplerinizle objektif olarak karşılaştırır.
 • En iyi ürün veya hizmet listeleri: Arama yapanların aradıkları kategorideki en iyi ürünleri veya hizmetleri keşfetmelerine yardımcı olur.
 • Avantajlar ile ilgili içerikler: Ürün veya hizmetinizi anlamakta zorluk çeken kişiler için yardımcı kılavuzlardır.
 • Video: Ürün veya hizmetinizi neredeyse kusursuz bir şekilde tanıtan ya da kullanımları ile ilgili eğitici videoların gücünü küçümsemeyin. Günümüzde birçok insan metin okumaktansa video izlemeyi tercih eder. (YouTube’a yüklediğiniz video’yu sitenizde paylaşırken konu ile ilgili makale de eklemeyi unutmayın, sadece video içeren sayfayı yükseltmek oldukça zor olabilir. Video’yu metne de dönüştürebilirsiniz, yani video’da konuşulan her kelimeyi yazıya dökerek video’nun altına ekleyebilirsiniz.

Metin yazarlığı konusunda kendinizi geliştirin

Daha önceki yazılarda da bahsetmiştim, sitenizdeki tüm içerikleri kendiniz hazırlayın, AdSense’den kazandığınız blogunuza editör tutabilirsiniz, ancak sitenizde ürün veya hizmet satıyorsanız içerikleri mutlaka kendiniz hazırlayın, çünkü konu ile ilgili en çok bilgiye siz sahipsiniz, tuttuğunuz makaleciler değil.

Tabii metin yazarlığı sanıldığı kadar basit değildir, ancak öğrenilmesi zor da değildir. Bunun için üniversite okumak kötü fikirdir, satış yapmayı üniversitede değil, gerçek hayatta öğrenirsiniz. Bu konuda aşağıdaki kitapları tavsiye ederim:

 • “Reklamcılık Yaşantım & Bilimsel Reklamcılık” – Claude C. Hopkins’in
 • “Bir Reklamcının İtirafları” – David Ogilvy
 • “Reklam Yazarının El Kitabı” – Joseph Sugarman

Atamyrat Hangeldiyev

Hangeldiyev SEO ve Reklam Ajansı'nın kurucusu Atamyrat Hangeldiyev 2012 yılından beri işletmelere SEO (arama motoru optimizasyonu), CRO (dönüşüm oranı optimizasyonu) ve reklam hizmeti sunmaktadır. Atamyrat Hangeldiyev iş dünyasındaki deneyimleri sayesinde şirket sahiplerine iş konularında danışmanlık hizmeti vermektedir.

Yorum yapın