SEO nedir? Garantili SEO çalışması ve danışmanlığı hizmeti fiyatları, bu iş nasıl yapılır

SEO Nedir? Nasıl Yapılır? Garantili SEO Danışmanlık Hizmeti ve Fiyatlar

SEO’nun ne demek olduğunu sıradan bir cümle ile anlattıktan sonra, söz veriyorum, mümkün olduğunca ilgi çekici bilgiler sunmaya çalışacağım. Site içi ve site dışı optimizasyon, backlink inşası ve site hızı gibi konuları bu kılavuzda bulabilirsiniz.

SEO Nedir?

SEO kısaca “arama motoru optimizasyonu” demek, ingilizce olarak “search engine optimization” teriminin her sözcüğünün ilk harfini temsil eder.

Arama motoru optimizasyonu’nun yalnızca en çok teknoloji meraklısı site sahipleri tarafından kullanılan oldukça niş bir teknik olmasına rağmen, artık standart bir pazarlama uygulaması olarak görülmektedir.

Tüketiciler, çevrimiçi ortamda giderek daha fazla zaman harcadıkça, güçlü bir dijital varlığa sahip olmak, herhangi bir işletmenin başarılı olması için gereklidir – ve SEO, bu hedefe ulaşmak için kullanılan temel bir araçtır.

Peki SEO tam olarak nedir? Şirketinizin hedeflerine ulaşmak için bunu nasıl kullanabilirsiniz?

Kısaca SEO yani arama motoru optimizasyonu, Google gibi arama motorlarının arama sonuçlarında bir web sitesinin sıralamasını ve görünürlüğünü iyileştirmeye odaklanmış bir dizi taktiktir.

Ancak tahmin edebileceğiniz gibi, bu reklam alanı satın almak gibi bir süreç kadar basit değildir.

Google gibi arama motorları, web sayfalarını sıralarken birçok faktörü göz önünde bulundurur. Bu faktörler, her bir sayfadaki öğelerin yanı sıra diğer sitelerin bunları nasıl kaynak gösterdiğini ve bağlantı verdiğini içerir.

Sonuç olarak, bir siteyi optimize etmek kesin ve iyi planlanmış bir strateji ve düzenli bakım gerektirir. Bu devam eden bir süreçtir ve genellikle karmaşıktır.

Ancak, doğru SEO stratejisiyle, işletmenizle ilgili anahtar kelimelerin arama sonuçlarındaki sıralamasını iyileştirebilir, nitelikli trafik çekebilir ve bu trafiği potansiyel müşterilere ve müşterilere dönüştürebilirsiniz.

SEO’nun ne olduğu, neden önemli olduğu, nasıl yapıldığını ve çevrimiçi görünürlüğünüzü artıracak ve pazarlama hedefinize ulaşmanıza yardımcı olacak bir stratejiyi nasıl oluşturacağınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu kılavuzu okumaya devam edin.

Bir strateji oluşturmanın teknik yönlerine geçmeden önce, SEO’nun ne olduğunu detaylıca açıklayalım.

Az önce belirttiğimiz gibi, SEO arama motoru optimizasyonu anlamına gelir ve bir siteyi arama motoru sonuçlarında sıralamalarda yükseltme işlemidir.

Kullanıcılar Google’da işletmenizle ilgili belirli kelimeleri ve kelime öbeklerini aradıklarında, sitenizin çıkan sonuçlarda görünmesini istersiniz – bunu SEO ile yapabilirsiniz.

Sıkıcı ve sıradan anlatımı burada durduruyorum, bu makalede size arama motoru optimizasyonu’nun gerçekten ne demek olduğunu, nasıl yapıldığını anlatacağım. Öncelikle belirtmek lazım, bu kaynak SEO yapmayı öğrenmek isteyenler için değildir, daha çok bu işin ajanslar tarafından nasıl yapıldığını öğrenmek isteyen işletme sahipleri ve şirketlerinin pazarlama işlerinden sorumlu kişiler içindir. Böyle işleri okuyarak öğrenemezsiniz, yaparak öğrenirsiniz, tıpkı araba kullanmayı öğrenmek gibidir (tabii araba kullanmak kadar basit değildir). Dolayısıyla sağda solda satılan kursların, eğitim setlerinin pek faydası yoktur.

Şirketinizin sitesini web tasarım ajansına ya da bir yazılımcıya yaptırdınız, ya da oturup kendiniz WordPress ile tasarladınız. Artık yeni müşteriler kazanmak için sitenize ziyaretçi çekme zamanı. Asıl zor kısım işte burada başlıyor. Google Ads ve Facebook reklamları doğru kullanıldığında oldukça etkilidir, ancak 3 verip 5 alırsınız, rakiplerinizin çoğu da bu kanallara yatırım yaptığı için pazar payınızı hayalinizdeki hızda büyütmeniz hemen hemen imkansızdır. Öyleyse ne yapmak gerekir? Tabii ki rakiplerinizden daha zeki olmak gerekir. Google Ads, Facebook gibi platformlarda reklam vermek kolaydır, kampanyalarınızı oyun oynar gibi kendiniz de oluşturabilirsiniz. Elbette sadece arama motoru optimizasyonu da sizi sektörünüzün lideri konumuna yükseltemez, fakat oldukça etkili bir şekilde yardımcı olur.

Organik sıralamalar nedir?

Sitenizi arama için optimize ederken, bir kullanıcı bilgi aradığında ortaya çıkan farklı sonuç türlerini anlamak önemlidir.

Tartışmasız en önemli türdeki sonuçlar organiktir. Bunlar, Google’ın algoritmasının kullanıcının yaptığı arama için en iyi eşleşme olduğunu belirlediği sayfalardır.

Bu sayfalar sonuçlar sayfasında, alaka düzeyine, kaliteye ve bu kılavuzda daha sonra ele alacağımız bir dizi başka faktöre dayanarak puan kazanırlar.

Ancak bunlar, aramada görünen tek sonuç değil. Çoğu durumda, reklamları da görürsünüz. Bu siteler organik sonuçlara çok benziyor ancak küçük bir “Reklam” etiketi ile gösterilir.

Bazı sonuç sayfalarında reklamlar olmaz. Ancak, reklamlar varsa, organik sonuçların ne kadar alakalı veya yüksek kalitede olacağına bakılmaksızın, sayfadaki organik sonuçların üst kısmında görünürler.

Sitenizi optimize ederken, yalnızca organik sıralamalara odaklanırsınız.

SEO’nun yararları

Tahmin edebileceğiniz gibi, SEO ile kazanılabilecek çok şey var.

Sitenizi arama için optimize etmenin en büyük yararlarından sadece 3 tanesi:

1. Nitelikli trafik çekme

Bir inbound pazarlama stratejisi olarak, SEO nitelikli trafiği çekmek için mükemmel bir yoldur.

Radyo ve TV reklamları gibi geleneksel “outbound” pazarlama faaliyetleri tüketicileri rahatsız etmekle birlikte, inbound taktikleri hedef kitlenizin sizi sektörünüz, ürün veya hizmetleriniz ile ilgili bilgileri aktif olarak aradıklarında bulmasını kolaylaştırmaya odaklanır.

Bu sadece tüketiciler için daha az can sıkıcı olmakla kalmaz, aynı zamanda pazarlama bütçenizi sizi gerçekten dinlemek isteyen insanlara da odaklamanıza yardımcı olur.

Ve bu yaklaşımla, pazarlama mesajlarınızı gören kişilerin işletmeniz için potansiyel müşteriler ve müşteriler olma olasılığı daha yüksektir.

2. Yüksek yatırım getirisi elde edin

Yukarıda belirttiğimiz gibi, organik sonuçlar Google’ın algoritması tarafından belirlenir.

Yani iyi sıralanan bir sayfa oluşturduğunuzda, Google’ın kullanıcının aradığı anahtar kelimeleri için en iyi sonuçlardan biri olduğunu düşündüğü sürece sitenize trafik çekmeye devam edebilirsiniz.

Ve bu trafiği çekmek için hiçbir ücret ödemezsiniz (yaptığınız SEO masrafları hariç).

3. Yüksek tıklama oranına ulaşın

Hedef anahtar kelimeleriniz üzerinden olabildiğince fazla sayıda kullanıcı çekmek için Google Ads (eski adı AdWords) reklamlarına para harcamaktan çekinmiyorsanız ne olur?

Bu durumda da SEO hala etkilidir – çünkü aramaların %71.33’ü ilk sayfada bir organik sonuca tıklama ile sonuçlanır.

Dolayısıyla, PPC reklamları organik sıralamaların üstünde olsa bile, tıklamaların küçük kısmını alırlar.

Güçlü organik sıralamalara sahip değilseniz en önemli anahtar kelimeleriniz için oldukça fazla trafiği kaçırırsınız.

Günümüzde SEO

Anahtar kelimeler ve backlink gibi geleneksel sıralama faktörleri, bugün arama motoru sonuçlarında hala etkilidirler.

Ancak bu temel öğeler değişmezken, Google yıllar içinde birçok başka faktör daha ekledi. Bugün bu faktörlerin sayısı 200’ün üzerindedir.

Doğal olarak, bu faktörlerin bazıları diğerlerinden daha önemlidir. Ve her bir faktörün ne kadar önemli olduğunu söylemek zor olsa da ve SEMrush’ın Sıralama Faktörleri araştırması gibi çalışmalar, SEO ölçütlerinin yüksek sıralamalar ile en yakından ilişkili olduğu bilgiler sağlarlar.

Sitenizi optimize ederken, bunun gibi araştırmalar farklı SEO stratejilerine nasıl öncelik vereceğinize ve çabalarınızın çoğunu nereye odaklamanız gerektiğine rehberlik edebilir.

Ancak, Google’ın kullanıcılarına en iyi sonuçları sunmak için algoritmasını sürekli olarak geliştirip güncellediğini bilmek önemlidir.

SEO’da tarama nedir?

En temel anlamda, bu, arama motorunun sonuç olarak kullanıcılarına sunmak için online üzerinden yeni bilgileri bulduğu süreçtir.

Ayrıca, taramanın nasıl çalıştığına dair kapsamlı teknik bilgiye sahip olmak gerekli olmasa da, temel bir anlayışa sahip olmak, sitenizin optimizasyonuna daha etkili bir şekilde yaklaşmanıza yardımcı olabilir.

Tarama, Indexleme ve Sıralama

Kullanıcı arama yaptığında, Google’ın algoritması aslında sonuçları almak ve sıralamak için internet’teki her sayfayı sıralamaz.

Bunun yerine, sonuçları sayfaların veritabanından yani index’ten alır.

Her arama motorunun, sayfaları sonuç olarak seçmek ve sunmak için kullandığı kendi index’i yani dizini vardır. Tarama, daha sonra, arama motorlarının yeni içeriği online üzerinden bulduğu ve bu içeriği dizinlerine eklediği süreçtir.

Google’ın tarayıcıları bazen “örümcekler” olarak adlandırılır, ve bu örümcekler, web sayfalarını görüntüleyen ve yeni içerikler bulan otomatik botlardır. Ardından, örümceklerin bulduğu içerikler dizine eklenir.

Kullanıcı arama yaptığında, Google’ın algoritması, söz konusu kullanıcının ihtiyaçları için en alakalı içeriği bulmak için dizinlenmiş sayfaların veritabanını sıralar.

Bu, Google’ın sitenizi dizine eklememiş olması durumunda, arama sonuçlarında görünemeyeceği anlamına gelir.

Ve tarama işleminin çoğu otomatik olarak gerçekleşirken, Google’ın tarayıcılarının sayfalarınıza düzgün bir şekilde erişebildiğinden emin olmanız gerekir.

Sitenizin mimarisi yanlış ayarlanmışsa veya kodunuz tarayıcıların içeriğinize erişmesini önlerse, sayfalarınız dizine eklenmez. Bu durumda, bir kullanıcının aramasıyla ne kadar alakalı olduklarına bakılmaksızın arama sonuçlarında hiçbir zaman görünmezler.

White hat vs. Black hat SEO: Fark nedir?

Sektördeki blogları ve çeşitli optimizasyon kılavuzlarını okuduğunuzda, muhtemelen “white hat” ve “black hat” SEO terimleri ile karşılaşmışsınızdır.

Aslında bunlar SEO’nun gerçek alt kümesi değildir. Siteyi doğru ve yanlış şekilde optimize etme arasında fark vardır.

White hat SEO, bir siteyi Google’ın yönergelerine uygun şekilde optimize etme ve kullanıcıların ihtiyaçları ile alakalı içerik bulmasına yardımcı olma sürecidir.

Black hat SEO ise sistemi kandırmak için birtakım teknik bulmaya ve üst sıralamalara (ama genellikle kısa ömürlü) ulaşmaya odaklanır. Kullanıcı deneyimini nasıl etkilediğine bakılmaksızın sıralamaları değiştirmek amacıyla yapılır.

Bu kılavuzda ise çoğunlukla white hat tekniklerini anlatacağız.

Site içi ve Site dışı SEO

Artık SEO’nun ne demek olduğunu öğrendiğimize göre, sitenizi optimize ederken göz önünde bulundurmanız gereken faktörleri incelemenin zamanı geldi.

Bu faktörler iki ana kategoriye ayrılır: site içi ve site dışı.

Site içi faktörler

Adından da anlaşılacağı gibi, bu faktörler, sayfalarınızın her birini oluşturan öğelerdir.

Site içi optimizasyon, içeriğinizi, sayfa yapınızı ve anahtar kelime kullanımınızı içerir.

Site dışı faktörler

Site dışı faktörler, başka sitelerde yer alan ancak sizin sitenizi etkileyen sıralama sinyalleridir.

Bunların en önemlisi backlinkler veya başka sitelerden sizin sitenize gelen bağlantılardır.

Arama motorları, sitenizin güvenilirliğini belirlemek için bu sinyalleri kullanır. Her şeyden önce, güvenilir, büyük bir site sayfalarınızdan birine bağlantı vermeye isteklise, Google sayfanızın değerli ve yüksek kaliteli içerik içerdiğini mantıklı bir şekilde belirleyebilir.

Sitenizi arama motorları için optimize ettiğinizde, sayfalarınızdaki öğelerin dikkate alınan tek şey olmadığını unutmayın. Ayrıca sitenize verilen bağlantıları iyileştirmek için de çalışma yapmanız gerekir.

Anahtar kelime araştırması nedir?

Anahtar kelime araştırması, SEO sürecinde önemli bir adımdır.

Sayfalarınızı hangi anahtar kelimelerde yükseltmek istediğinizi belirlersiniz ve sayfalarınızı da bu anahtar kelimelere göre optimize edersiniz.

Ve etkili bir anahtar kelime araştırması, hedef kitlenizin sektörünüz, ürün ve hizmetleriniz ile ilgili bilgi aradıklarında arama yaptıkları anahtar kelimeleri tanımlamaya yoğunlaşır.

SEO nasıl yapılır?

Domain ismi

Domaininizin önemli bir anahtar kelime içermesi, büyük bir sıralama faktörüdür.

Ayrıca, aranan anahtar kelimeler sonuçlar sayfasında kalın gösterildiğinden, domaininizin hedef anahtar kelimelerinizden birini içermesi sitenizin dikkat çekici olmasına yardımcı olabilir.

URL

Sitenizin domaininin ötesinde, bireysel sayfa URL’leriniz de bu sayfaların sıralanabilirlik özelliklerinde bir rol oynar.

İlk ve en önemlisi, URL’leriniz, sayfadaki içerikle ilgili gerçek kelimeler içermelidir – harflerin ve rakamların rastgele dizeleri değil.

Ancak, URL’lerinizi kısa ve basit tutmak da önemlidir. Aslında, bir araştırmaya göre kısa URL’lerin daha yüksek sıralamalar ile ilişkili olduğunu göstermiştir.

Sitenize yeni sayfalar ekledikçe, her birinin kısa, açıklayıcı bir URL’ye sahip olduğundan emin olun.

Başlık etiketleri

Adından da anlaşılacağı gibi, başlık etiketi sayfanın başlığını tanımlar.

Bu etiket sayfanın neyle ilgili olduğunu tanımlar ve arama sonuçlarında görünecek ilk şeydir.

Sitenizdeki sayfaları optimize ederken, her birinin benzersiz, açıklayıcı bir başlık etiketi olduğundan emin olun.

Bu ayrıca kullanıcılara arama sonuçlarda sayfanıza tıklamak isteyip istemediklerine karar vermelerine yardımcı olabilir.

Meta açıklamalar

Meta açıklama sayfanın içeriğinin kısa bir özetidir ve sayfanın başlık etiketinin altında arama sonuçlarında görünen kısımdır.

Meta açıklamalar, sıralamalara doğrudan etki etmese de, kullanıcıların sayfanızı tıkladıklarında neler beklemeleri gerektiğine dair daha iyi bir fikir edinmelerine yardımcı olabilirler.

Bu, iyi yazılmış meta açıklamaların tıklama oranlarınızı artırabileceği ve arama sonuçlarında sıralanan her bir sayfanız üzerinden daha fazla trafik çekmenize yardımcı olabileceği anlamına gelir.

Başlıklar

Başlıklar, sayfaları alt bölümlere ayırmak için kullanılan HTML etiketlerdir.

Okuyucuların belirli bilgileri taramasını kolaylaştırır ve ayrıca arama motorlarının sayfadaki içeriği daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir.

Bazı araştırmalara göre sıralamalarda H1 etiketli sayfalar H1 etiketi olmayan sayfalardan daha yüksek konumlara sahiptir.

Resimlerin alt etiketleri

Alt etiketler, bir resimde neyin görüntülendiğini açıklamak için kullanılır.

Arama motorları görüntüleri insanlar gibi göremediğinden bu etiketler, görsel dosyaların içeriklerini anlamalarına yardımcı olur.

İçerik

İçerikler sitenizin sayfalarında bulunan metin ve görsellerdir. İçeriğinizi SEO açısından iyileştirmek için birçok farklı yol olsa da, göz önünde bulundurmanız gereken üç önemli nokta vardır: kalite, alaka düzeyi ve uzunluk.

Kalite

Google, kullanıcılarına yüksek kaliteli sonuçlar sunmak ister.

Dolayısıyla sitenizin önemli sayfalarının içeriklerini konunuz hakkında uzman olmayan metin yazarlarına hazırlatmayın. Mümkünse içerikleri kendiniz hazırlayın, çünkü sektörünüz hakkında çok fazla bilgiye sahip olan sizsiniz, ne sekreteriniz, ne de 5-10 TL’ye içerik hazırlayan makale yazarları. Unutmayın, “içerik kraldır”.

Alakalılık

Bu da içerik yazarken ve yayınlarken basit, ama önemli bir husustur.

Sayfalarınızın her birindeki içerik, kullanıcının arama sonuçlarında sayfanızı tıkladıktan sonra beklediği gibi olmalıdır.

Uzunluk

Google’ın amacı kullanıcıları yararlı kaynaklara yönlendirmektir, dolayısıyla uzun sayfaların sonuçlarda iyi sıralamaya sahip olması şaşırtıcı değildir.

Google’daki ilk sayfa sonuçlarında yer alan sayfalardaki içeriklerin ortalama uzunluğu 1890 kelimedir.

Tabii ki her içeriğiniz 2000 kelime olmak zorunda değildir.

İçerikler uzun olduğu kadar kaliteli de olmalıdır, ziyaretçileriniz içeriğinizi okurken sıkılmamalıdır.

Site haritası

Site haritası adından da anlaşılacağı gibi, sitenizin haritasıdır.

Bu harita kullanıcılar için tasarlanmamıştır, ancak arama motorlarının sayfalarınızı daha etkili bir şekilde taramasına yardımcı olur. Böylece, bir tane site haritası oluşturmak sitenizin düzgün bir şekilde dizine eklenmesine yardımcı olabilir.

Backlinkler (linkler veya bağlantılar)

Diğer sitelerden sizin sitenize gelen linkler, Google’a, diğer site sahiplerinin içeriğinizin kaynak olarak atıfta bulunmaya veya kullanıcıları yönlendirmeye değer olduğuna inandığını bildirirler.

Bu son derece önemli bir sıralama sinyalidir ve toplam kaliteli backlink sayısı yüksek olan sayfalar Google’ın arama sonuçlarında en üst sıralarda yer alır.

Sitenizi optimize ederken, yeni ve mevcut içeriğinize backlink kazanmanın yollarını aramayı unutmayın.

Mobil uyumluluk

2018 yılında mobil kullanıcılar dünyadaki tüm web trafiğinin %52’sinden fazlasını oluşturuyorlar.

Daha fazla kullanıcı akıllı telefonlardan ve diğer mobil cihazlardan online üzerinden içeriklere eriştikçe, sitelerin harika bir mobil deneyim sunması gittikçe daha önemli hale geliyor.

Sitenizin Google’ın mobil kullanım kolaylığı yönergelerine uygun olup olmadığını hızlı bir şekilde öğrenmek için Google’ın Mobil Uyumluluk Testi’ni kullanabilirsiniz.

Site hızı

Kullanıcılar bir sayfanın yüklenmesi için birkaç saniyeden fazla beklemek istemez. Sonuç olarak, site hızının kullanıcı deneyimi üzerinde önemli bir etkisi vardır.

Google’ın sayfa hız karşılaştırması araştırmasına göre, sayfa yükleme süreleri üç saniye olduğunda, kullanıcının hemen çıkma olasılığı %32 artar.

Bu, sitenizin yüklenmesinin üç saniye sürmesi durumunda, trafiğinizin neredeyse üçte birini kaybedebileceğiniz anlamına gelir.

Robots.txt

Robots.txt, arama motorlarına sitenizde neleri taramasını ve taramaması gerektiğini, ve dizine eklemelerini bildiren bir dosyadır.

Robots.txt dosyanızı oluştururken, WordPress işletim dosyaları ve teşekkür sayfaları gibi arama sonuçlarında görünmesini istemediğiniz içeriklerin taranmamasını sağlamalısınız.

Site mimarisi

Sitenizin organize ve yapılandırılmış şekli, arama motoru tarayıcılarının içeriğinize erişme ve anlama konusunda önemli bir rol oynar.

İdeal olarak, böyle bir şeye benzeyen bir hiyerarşi planlamanız gerekir:

Bu, tarayıcılara sitenizdeki hangi sayfaların en önemli olduğunu ve birbirleriyle nasıl bağlantılı olduklarını daha iyi anlamasını sağlar.

HTTPS

Ziyaret ettiğiniz sitelerin çoğunun, tarayıcının adres çubuğunda domainlerinin yanında yeşil renkli “Güvenli” diye yazılı küçük bir kilit simgesi olduğunu fark etmiş olabilirsiniz.

Bu, sitenin HTTPS ile şifrelenmiş olduğunu ve böylece tarayıcınız ile site arasındaki bağlantınızın güvenli olduğunu gösterir.

Google, 2014 yılında HTTPS’nin bir sıralama sinyali olacağını duyurdu ve bugün, HTTPS, arama sonuçlarında daha yüksek sıralamalar ile ilişkilidir.

Dolayısıyla, siteniz henüz güvenli değilse, SSL sertifikası almak, sıralamalarda yükselmenize yardımcı olabilir.

Kullanılabilirlik ve kullanıcı deneyimi

Bu kılavuzda birkaç kez belirttiğimiz gibi, Google harika bir kullanıcı deneyimi sunmayı önceliklendirir. Sayfa hızı, ölçülecek en basit kullanıcı deneyimi metriklerinden biri olsa da, sitenizi optimize ederken dikkate alınması gereken tek şey bu değildir.

Navigasyon

Öncelikle, mantıklı ve kullanımı kolay bir navigasyon kurulumu yaratmayı hedeflemelisiniz.

İdeal olarak, en önemli sayfalarınız ana sayfanızdan bir veya iki tıklama ötede olmamalıdır.

Kullanım kolaylığı

Kullanıcı sitenize ulaştığında, bilgileri bulmak veya istedikleri hedefi tamamlamak için ne yapmaları gerektiğini saniyeler içinde bilmeleri gerekir.

Kafa karıştırıcı olan öğeleri tanımlamak için Crazy Egg gibi araçları kullanabilir ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak için bunları ayarlayıp geliştirebilirsiniz.

Backlink inşası: Kaliteli backlink nasıl alınır?

Backlinkler arama motorlarının web sitelerini sıralama konusunda dikkate aldığı önemli bir faktördür. Sonuç olarak, backlink inşası herhangi bir SEO stratejisinin önemli bir parçasıdır.

Etkili backlink inşası, online olarak her yerden mümkün olduğunca çok backlink kazanmaya çalışmaktan daha fazlasını içerir.

Kaliteli backlinkler

Backlink inşası stratejinizi oluştururken, güvenilir, ilgili ve önemli sitelerden backlink kazanmaya odaklanın.

Yıllar önce backlink sayısı önemliydi, şimdi ise backlink kalitesi önemlidir.

Bu, spam içerikli, düşük kaliteli sitelerden gelen backlinklerin hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmayacağı anlamına gelir.

Önemli, ilgili, kaliteli ve popüler sitelerden gelen birkaç backlink, düşük kaliteli sayfalardan gelen çok sayıda backlinkten çok daha olumlu bir etkiye sahiptir.

Yüksek kaliteli URL’lerden gelen backlinkler oldukça etkilidir.

Backlink stratejileri

En iyi backlinklerin bazıları doğal olarak elde edilir. Harika içerikler oluşturduğunuzda, diğer site sahipleri kendi istekleri doğrultusunda backlink vermek isteyebilirler.

Backlink almak istediğiniz sitelerin türlerine bağlı olarak, aşağıdakiler dahil çeşitli stratejiler kullanabilirsiniz:

  • PBN (özel blog ağı, dikkat: bu black hat tekniktir)
  • Konuk yazarlık
  • PR (büyük haber siteleri, sektördeki popüler bloglar)
  • Kırık backlink inşası (örneğin, rakiplerinizin kapanmış sitelerine giden ve artık çalışmayan backlinkleri bu backlinklerin bulunduğu sitelerin sahipleri ile iletişime geçerek kendi içeriğinize backlink vermesini istemek)
  • Rakip backlink araştırması (Ahrefs.com aracı ile yapabilirsiniz)

Mümkün olan en iyi sonuçları elde etmek için, siteniz için backlink kazanmaya yönelik çok yönlü bir yaklaşım oluşturmak amacıyla bu listedeki birden fazla taktikleri birleştirebilirsiniz.

Bağlantı metni (anchor text)

Bağlantı metni, kullanıcıların sayfada bulunan bir bağlantıyı ziyaret etmek için tıklayabilecekleri bir kelime veya sözcük grubudur.

SEO uzmanları bağlantı metinlerinde hedef anahtar kelimeleriyle backlink almaya odaklanırdı. Ama bugün bu teknik zararlıdır, sıralamalarda ciddi düşüşler yaşayabilirsiniz.

Backlinklerin yalnızca %3’ü bağlantı metni içinde anahtar kelime içerir.

Sayfalarınızdan birine backlink veren diğer sitelerin kullandığı bağlantı metinleri hakkında endişelenmeyin. Backlinkler doğal olarak bulundukları içerikle ilgili oldukları sürece sitenize değer katar.

SEO stratejisinin temel amacı nispeten basittir: Arama motorlarında yüksek sıralamalar elde etmek.

Ancak, bu kılavuzda anlattığımız gibi, sürecin kendisi tam olarak kolay değil. Araştırma, planlama ve devam eden çalışma gerektirir.

Dolayısıyla, sıralamalarda yükselmek istiyorsanız anahtar kelime araştırması yapmak, site içi ve site dışı faktörlerini optimize etmek ve yeni içerikler oluşturmak için gereken süreye yatırım yapmak için istekli olmanız gerekir.

SEO Nasıl Yapılır? Ajansların Uyguladığı Adımlar

Burada anlatacağım teknikleri piyasadaki ajansların sadece küçük bir kısmı uygular. Zaten birçok ajansın verdiği SEO hizmeti, sunduğu yüzlerce hizmetinden sadece biridir, dolayısıyla onlardan bu işi, sundukları en önemli hizmetinin SEO olduğu butik ajanslar gibi yapmasını beklememek lazım.

1 – Sektör ve rakip analizi

Öncelikle, sektör ve rakip siteler detaylıca analiz edilir, anahtar kelime araştırmaları yapılır. Anahtar kelimeler tespit edilirken dikkatli olmak gerekir, müşterinin kafasındaki 3-5 kelime yeterli değildir, ayrıca her ilgili anahtar kelime de uygun olmayabilir, değer yaratabilecek en önemli kelimeler potansiyel müşterilerin aradıkları kelimelerdir.

2 – Teknik analiz ve site içi optimizasyon

Sektör ve rakip araştırması zaten fazla uzun sürmez, birkaç saatlik iştir. Sonra hemen teknik optimizasyon adımına geçilir. Site hızlandırma, sunucu güvenlik ayarları vb. çalışmalar yapılır. İçerikler özgün değilse tamamen silinip yeni içerikler hazırlanır. Fakat bu içerikler sadece özgün olmayacak, sitede pazarlanan ürünü veya hizmeti satabilecek, tüketicinin zekasına hakaret etmeden, ilgi çekici, ikna edici tarzda olacak. Maalesef bu sanıldığı kadar kolay değildir, bu işin altından kalkabilecek becerikli ajans sayısı çok sınırlıdır.

3 – Site dışı optimizasyon (Backlink çalışmaları)

En önemli, en masraflı ve en zor kısım backlink inşasıdır. Bu konu ile ilgili sayısız kitap, eğitim setleri, videolar, seminerler, kurslar mevcut, fakat az önce de bahsettiğim gibi, araba sürmeyi kitap okuyarak ya da video izleyerek öğrenemezsiniz, kullanarak öğrenirsiniz. Dolayısıyla bu tür işleri uzmanlara yaptırmakta yarar var.

Müşterisinin zekasını küçümseyen birçok ajans kazancını maksimum düzeyde tutmak için backlink masraflarını iyice azaltmaya kalkışabilir. Backlink inşasında kesinlikle masraflardan kaçınmamak gerekir, ne yazık ki kaliteli backlinkler çok pahalıdır. Çalışacağınız ajansı bu konu ile ilgili soru yağmuruna tutmayı sakın unutmayın.

Pazar Payınızı Büyütecek SEO Çalışmasının Fiyatı

Şimdi ise işin rahatsız edici kısmından biraz bahsedelim: SEO hizmetinin fiyatları. Bu tür işlerin fiyatları değişir, piyasada size bu hizmeti 100 TL’ye de 100,000 TL’ye de sunacak kişilerin ve firmaların sayısı az değildir. 30 bin TL’lik çalışmayı 100 bin TL’ye kakalamaya çalışan ajans, müşteri ile uzun vadeli ilişkiler kurmanın inanılmaz yararlarını anlamayan dar görüşlü ajanstır. Müşteri aptal değildir, yatırım getirisi düşük bir harcamayı en kısa sürede kısar. Bir de 40 bin TL’lik çalışmayı 5 bin TL’ye yaptırmaya çalışmak da akıllıca bir fikir değildir, hatta böyle bir işi 300-500 TL’ye yapacağını iddia eden sayısız ajans bulabilirsiniz. Basit bir hesaplamayla mantığınıza kulak verin, en küçük rakibiniz bile böyle hizmetlere 500-1000 TL ödeyebilecek güce sahiptir, sizce bu durumda böyle şeylerle zaman ve az da olsa para kaybetmek, ve en önemlisi de sitenizi tehlikeye atmak mantıklı mıdır? İş dünyasında iyi stratejileri aklı başında olan herkes geliştirebilir, ancak mükemmel stratejiyi sadece zeki girişimciler oluşturabilir. Rakiplerinin zekasını küçümseyen biri kesinlikle zeki değildir.

3 verip 5 almak, pazar payını arttırmaya çalışan azimli girişimci için uygun değildir. Bu arada 1 verip 1000 alacağını düşünen, kendisini zeki, kurnaz sanan işletme sahibinin de aslında Sherlock Holmes’ın zekasına sahip olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

 

“Bu müşteriler [ajans’lardan hizmet alan] ürünlerini geliştirmek için teknik işlere yatırdıkları paranın yarısını ürünlerinin tanıtımı için gerekli yaratıcı çalışmaya yatırsalardı, ürünlerinin başarısızlığa uğrama şansı daha az olurdu.” – David Ogilvy

Paylaş