SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

SEO (arama motoru optimizasyonu), web sayfalarını arama motorlarında ilgili arama terimlerinde daha üst sıralara yükseltmek için uygulanan süreçtir.

Birçok kişinin bir ürün veya hizmet almak için yaptığı ilk şey Google’da arama yapmaktır. Bu, sitenizin ilgili anahtar kelimelerde ilk sayfada, hatta ilk sayfanın üst kısmında yer almasının önemli olduğu anlamına gelir. Araştırmalar, çoğu insanın arama sonuçlarında ikinci sayfaya bile bakmadığını göstermiştir.

SEO çalışması çok fazla zaman, bütçe ve çaba gerektirir. Bu nedenle işletmeler genellikle SEO uzmanı veya reklam ajansı ile çalışır. Etkili SEO çalışmasının ciddi maliyetleri olabilir, örneğin, içerikleri hazırlamak için metin yazarı veya editör ile çalışmak, tanıtım yazıları için site sahiplerine ödeme yapmak, SEO araçları kiralamak veya satın almak vs…

Google’ın görevi, arama terimlerini doğru ve ilgili içeriklerle ilişkilendirmektir. Google’da “istanbul araba kiralama” terimini aratan kullanıcı, İstanbul’da hizmet veren araç kiralama firmaları hakkında daha fazla bilgi edinmek ister. İstanbul’da araba kiralama şirketini yönetiyorsanız, sitenize Google’dan potansiyel müşteriler çekerek gelirinizi önemli ölçüde arttırabilirsiniz. Sorun şu ki, rakiplerinizin çoğu Google’da üst sıralara yükselmek için birbiriyle rekabet etmektedir, sadece SEO’ya değil, Google Ads’e de (Google reklamları) ciddi harcamalar yapmaktadır.

Etkili SEO’nun gücünden yararlanmak istiyorsanız, öncelikle sabırlı olmalısınız, ayrıca yeterli bütçe ayırarak deneyimli ve becerikli ajanslarla çalışmanız gerekmektedir. Ve en önemlisi de, kriz zamanlarında kemerleri sıkarken pazarlama bütçenizi kısmamalısınız.

SEO Neden Önemlidir?

En önemli dijital pazarlama yöntemlerinden biri olan SEO’yu ciddiye almayan şirketler, azimli rakip şirketler tarafından kolaylıkla alt edilmektedir. Bunun nedeni, internet aramalarının yaklaşık %90’ı Google’da yapılmaktadır, ve bu aramaların önemli kısmı ürün veya hizmet satın almak isteyen insanlar tarafından yapılmaktadır.

SEO yalnızca size daha fazla trafik ve dönüşüm sağlamakla kalmaz, aynı zamanda güven oluşturmanıza da yardımcı olur. SEO stratejileri, yüksek kaliteli içerikler, kullanıcı dostu deneyimler, yüksek kaliteli backlinkler gibi yüzlerce faktör göz önünde bulundurularak geliştirilir.

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Yandex veya Bing gibi birçok arama motoru var, ancak Google en popüler olanıdır. İnternet kullanıcılarının çoğu Google’ı ürünleri, hizmetleri bulmak veya işletmeler hakkında daha fazla bilgi edinmek için kullanır.

Arama motorları aşağıdaki gibi çalışır:

  • Arama motorlarının botları yeni web sayfaları, makaleleri, belgeleri bulmak için interneti tarar.
  • Taradıkları yeni içerikleri devasa veritabanlarına yerleştirir.
  • Bu içerikleri ilgili anahtar kelimelerde çeşitli faktörlere göre sıralar.

Arama motorlarının botları, web sitelerindeki bağlantıları ziyaret ederek web sayfaları, PDF dosyaları, videolar ve resimler gibi yeni içerikleri tarayan bilgisayar programları veya robotlardır.

Arama motorları, yeni içerik oluşturan popüler web sitelerini, bilinmeyen küçük web sitelerinden daha sık ziyaret etme eğilimindedir. Bu yüzden sürekli olarak yeni içerik girerek sitenizi güncel tutmalısınız.

Site haritası, arama motorlarının sitenizi kolayca taramasına yardımcı olur, çünkü tüm sayfalarınızın bağlantılarını otomatik olarak listeler. SEO uzmanları hangi sayfaların tarandığını ve zayıf gezinme yapısından, yönlendirme döngülerinden ve sunucu hatalarından kaynaklanan herhangi bir hata olup olmadığını öğrenmek için Google Search Console panelini kullanır.

SEO yaparken dikkat etmeniz gereken sıralama faktörleri
Google Sıralama Faktörleri

Google, arama yapan kullanıcılara en alakalı ve en kaliteli sonuçları sunmak için devasa veritabanını hızlıca tarar ve bir saniyeden daha kısa sürede web sayfaları listeler. Google, web sayfaları sürekli geliştirilen karmaşık algoritmaları sayesinde sıralar.

Arama motorlarının amacının, kullanıcıların arama sonuçlarından memnun kalmaları için kaliteli içerikler sunmak olduğunu unutmayın.

SEO Nasıl Yapılır?

Bu kılavuzda SEO’nun nasıl yapılacağı konusunda size hızlandırılmış bir eğitim sunmaya karar verdik. Web sitenizin sıralamalarını iyileştirmeye başlamak için ne gerektiğini anladıktan sonra, bunu kendiniz mi yapmak istediğinize veya bir ajansla mı çalışmak istediğinize karar verebilirsiniz.

Anlamanız gereken ilk şey, “içerik” kavramının önemidir. İçerik, web sitenizdeki makale, resim veya video gibi herhangi bir şey olabilir, çoğu durumda ise blog makalesinin eş anlamlısı olarak kullanılır.

Web sitenizin organik trafiğini arttırmak istiyorsanız atılması gereken ilk adım sitenizde düzenli olarak yüksek kaliteli ve özgün blog makaleleri yayınlamaya başlamaktır.

Blog İçerikleri

Web sayfaları arama sonuç sayfalarında yüzlerce faktöre göre sıralanır, ve Google kullanıcılara daha iyi hizmet sunmak için algoritmalarını sürekli olarak geliştirmektedir.

Web sitenizdeki dönüşümleri (satış, üyelik, indirme vb.) arttırmak için yüksek kaliteli içeriklere yeterli bütçe ve/veya zaman ayırmanız gerekiyor. Organik trafiğinizi arttırmak istiyorsanız içerikleri kullanıcılar için hazırlarken Google’ın yönergelerini göz önünde bulundurmak zorundasınız.

Yüksek kaliteli blog içerikleri yalnızca arama motorlarında daha üst sıralarda yer almakla kalmaz, aynı zamanda potansiyel müşterilere işletmeniz, uzmanlık alanlarınız ve sunduğunuz ürünler hakkında detaylı bilgi sunabilir.

Web sitenizde içerik yayınlarken aşağıdaki faktörlere odaklandığınızdan emin olun:

Kalite

Yıllar önce, anahtar kelimelerle doldurulan kalitesiz içerikler kolaylıkla sıralamalarda yükselirdi. Ancak günümüzde Google içeriklerin kalitesini gelişmiş algoritmaları ile ölçerek ilgili arama terimlerinde sıralamaktadır.

İçeriklerinize yüksek performanslı anahtar kelimeler eklemenin yanı sıra, ziyaretçilere yeterli bilgi vermelisiniz, sorunlarını çözmeye yardımcı olmalısınız. Bu nedenle kelime sayısı önemli değildir, bazen 400-500 kelimeden oluşan makale yeterli olacaktır, ancak yeri geldiğinde de 2,000-3,000 hatta bazı konularda 10,000 kelimelik makale yazmaktan çekinmemelisiniz.

Harika içerikler üretmek kolay değil fakat işinizi kolaylaştıracak bazı yöntemlerden yararlanabilirsiniz. Örneğin, “klasik araçlar” hakkında içerik oluşturmak istiyorsanız Google’da araştırmalar yaparak kullanıcıların arattığı ilgili anahtar kelimeleri bulabilirsiniz. Google arama sonuçlarında “Kullanıcılar bunları da sordu” bölümündeki soruları içeriğinize ekleyerek (tabii düzenledikten sonra) ayrıntılı cevaplarla içeriğinizi geliştirebilirsiniz.

İnternette neredeyse sınırsız içerik olduğunu unutmayın. Ziyaretçi sayfanızda herhangi bir yararlı bilgi bulamazsa, saniyeler içinde sitenizi terk eder. Bu durum aynı zamanda sıralamanızı da kötü etkileyebilir.

Bu nedenle sitenizde potansiyel müşterilerinize değer sunan içerikler yayınlamanız gerekir. Rastgele makaleler sadece vakit kaybıdır.

Anahtar Kelime Türleri

Arama terimleri 4 ana gruba ayrılır: yön bulma (örneğin, “Rolex’in resmi sitesi”, “en yakın balık restoranı”…), bilgilendirici (“en iyi spor arabaları”, “pc toplama rehberi”…), dönüşüm (“oyuncu koltuğu satın al”, “ücretsiz oyun indir”) ve ticari (“iphone vs. samsung”, “en iyi oyun bilgisayarları”). İçerik hazırlarken bunu göz önünde bulundurmalısınız. Başka bir deyişle, sitenizde sadece ticari veya dönüşüm odaklı içerikler yayınlamak yerine bilgi verici kılavuz niteliğinde de içerikler yayınlamalısınız. Çünkü Google bilgilendirici içeriklere önem verir.

Güncellik

Google sıralamalarında rakiplerinizi alt etmek istiyorsanız sitenizde tutarlı bir şekilde içerik yayınlamalısınız. İnternetteki bilgiler zamanla güncelliğini kaybeder, bu nedenle de Google güncelliğe önem verir.

Arama motorlarında genellikle daha yeni içerikler üst sıralarda yer alır. Güncellik ziyaretçiler için de önemlidir, ne de olsa yıllardır güncellenmeyen bir siteden kim alışveriş yapmak ister ki?!

Güncelliğini kaybeden içeriklerinize yeni bilgiler girerek ve eskimiş bilgileri kaldırarak sıralamalarınızı iyileştirebilirsiniz. Bu sürecin bir kısmı, kaldırılan sayfalara giden kaynak linklerinin (bozuk linkler) düzeltilmesini ve bunların doğruluğunun kontrol edilmesini de içerir.

Site içi SEO

Arama motorlarının nasıl çalıştığını anladığınıza göre, sıralamalarda yükselmeye başlamak için web sitenize neler yapabileceğinizden bahsedelim. Bu bölüm, sayfalarınıza ve site yapınıza yapabileceğiniz şeylerle ilgili olan site içi SEO‘yu kapsamaktadır.

Site içi SEO, web sitelerinin teknik yapıları ve içeriklerle ilgilidir. İçeriklerin neden önemli olduğundan zaten bahsetmiştik. Site içi optimizasyona başlarken detaylı anahtar kelime araştırması yapmanız ve ardından bu anahtar kelimeleri içeriklerinizde doğru şekilde kullanmanız gerekecektir. Sitenizdeki her içeriğin ziyaretçiler için değerli olması gerektiğini de unutmayın.

Sitenizin optimize edilmesi gereken kısımlarını gözden geçirelim.

Başlık Etiketi

Başlık etiketi (meta title), tarayıcınızın en üstünde görüntülenen başlık metnidir. Bu başlık aynı zamanda sayfanız Google’da arama sonuçlarında listelendiğinde görünür.

Başlık etiketleri en önemli sıralama faktörlerinden biridir, bu nedenle en önemli anahtar kelimelerinizi anlamlı şekilde başlıklarda kullandığınızdan emin olun. Arama sonuç sayfalarında tıklanma oranlarını arttırmak için başlıklarınızı ilgi çekici (ancak anlamsız veya tuhaf olmasın) hale getirmeye çalışın.

Bu başlıkların H1 başlıkları (yani içeriklerinizin başlıkları) ile aynı olmasını öneririz, ve sayfalarınızda mutlaka bir adet H1 başlığı kullanın, istediğiniz kadar H2 başlık kullanabilirsiniz, ancak her sayfada mutlaka bir adet H1 başlık olmak zorunda.

Meta Açıklama

Meta açıklama, Google arama sonuç sayfalarında sitelerin başlık etiketinin altında görünür.

Meta açıklamalar kullanıcılara sayfanız veya içeriğiniz hakkında kısa bilgi (yaklaşık 160 karakter uzunluğunda) sunar. Meta açıklamalarda da anahtar kelimelerinizi kullanmayı unutmayın.

Şema (Schema)

Şema, birkaç arama motorunun işbirliğinin sonucudur. Arama sonuç sayfalarında listelenen sayfaların görüntülenme şeklini iyileştiren, belirli HTML etiketlerdir.

Şemanızı ayarladıktan sonra sorunsuz çalıştığından emin olmak için sayfanızı test etmeyi unutmayın.

Alt Başlıklar

İçeriklerde kullanılan alt başlıklar Google sıralama faktörlerinden biridir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, H1 başlığı makalenizin ana başlığıdır. Makalenizin içinde gerekli yerlerde H2, H3, H4 ve H5 başlıklarını kullanabilirsiniz. Alt başlıklar ayrıca Google’ın içeriğinizin hangi bölümünün en önemli olduğunu ve bu bölümlerin konusunu anlamasına yardımcı olur, en önemlisi de ziyaretçilerin içeriğinizi okumasını kolaylaştırır.

Alt başlıklarda yapılan en büyük hatalardan biri de anahtar kelimeler ekleyerek bu başlıkların anlamlarını mahvetmektir. Elbette H1 başlıklarında en önemli anahtar kelimelerinizi kullanmalısınız, ancak H2 başlıklarında ve diğer alt başlıklarda konuyla ilgili kelimeler de kullanabilirsiniz. Google ilkel arama motoru değildir, içeriğinizin konusunu ve kalitesini kolaylıkla anlayabilir. Dolayısıyla aşırıya kaçarak spam yapmanız önerilmez.

Alt Etiketleri

Alt etiketleri site erişilebilirliği için önemlidir. Alt etiketler web sayfalarındaki resimler hakkında Google’a bilgi vermek için kullanılır.

Alt etiketlerde anahtar kelimelerinizi anlamlı şekilde kullanabilirsiniz. Günümüzde Google yapay zeka sayesinde sadece resimleri değil, videoları bile anlayabiliyor, ancak siz gene de alt etiketleri boş bırakmayın.

URL

URL’ler de başlıklar gibi Google’a içeriğin konusu hakkında bilgi verir. Bu yüzden URL’lerde en önemli anahtar kelimelerinizi kullanmalısınız. Her zaman kısa ve anlamlı URL’ler kullanmaya çalışın. Örneğin, “En İyi 10 Bilim Kurgu Filmi” başlıklı sayfanızın URL’ini “https://siteniz.com/bilim-kurgu-filmleri” veya “https://siteniz.com/filmler/bilim-kurgu” olarak ayarlayabilirsiniz. Uzun URL’ler tarama bütçenizi arttırır, kullanıcı deneyiminizi de olumsuz etkiler.

Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar kelimeler SEO’nun temelidir. Ürün ve hizmet tanıtım sayfalarınızı, blog makalelerinizi ve diğer içeriklerinizi doğru anahtar kelimelere göre optimize etmeniz gerekiyor.

Ancak ilk önce anahtar kelime araştırması yapmalısınız. Anahtar kelime araştırması yaptıktan sonra derhal en zor anahtar kelimeleriniz için içerik oluşturmaya başlarsanız hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Öncelikle fazla aranmayan rekabetsiz anahtar kelimeler için içerik hazırlamak daha mantıklıdır. Zamanla sıralamalarda yükselerek Google’ın güvenini kazandıktan sonra en önemli anahtar kelimelere odaklanmaya başlayabilirsiniz.

Web siteniz için doğru anahtar kelimeleri seçerken göz önünde bulundurmanız gereken üç faktör vardır:

  • Anahtar kelime zorluğu
  • Aranma hacmi (aylık aranma sayısı)
  • Tıklama başına maliyet (TBM)

Anahtar Kelime Zorluğu

Anahtar kelime zorluğu 0-100 arasındadır. Bu zorluk seviyesi ne kadar yüksek olursa, sıralamada yükselmek o kadar zor olur. Anahtar kelime zorluğu, yeni web sitelerinin sıralamada yükselmeye başlamasının ne kadar zor olduğuna dair tahmindir.

Aranma Hacmi

Anahtar kelime hacmi, anahtar kelimenin Google’da aylık aranma sayısının tahminidir. Yüksek aranma hacmine sahip anahtar kelimeler daha çok trafik sağlar, fakat bu tür anahtar kelimelerde rekabet oldukça yoğundur.

Anahtar kelimelerinizi seçerken aranma hacmi ile kullanıcı amacı arasında dengeyi bulmak oldukça önemlidir. Anahtar kelimelerin aylık aranma sayısını öğrenmek için Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcı aracını veya Semrush gibi araçları kullanabilirsiniz.

Tıklama Başına Maliyet (TBM)

Tıklama başına maliyet veya kısaca TBM, ücretli reklamlarda sıkça kullanılan kavramdır, fakat anahtar kelimenin kazançlı olup olmadığı konusunda bir fikir sunabilir. Basit bir ifadeyle TBM, kullanıcı reklama tıkladığında reklamverenin ödediği tutardır.

Örneğin, “nasıl ev alabilirim” anahtar kelimesinin tahmini TBM değeri 9 TL’dir. Bu, reklamverenlerin birileri reklamlarına her tıkladığında 9 TL ödemeye hazır oldukları anlamına gelir.

Teknik SEO

Aslında teknik SEO da site içi optimizasyonun parçasıdır, ancak ayrı olarak incelemekte yarar var. Bu bölümde, web sitenizde yapabileceğiniz bazı teknik ayarlamalardan bahsedeceğiz.

Önemli Web Verileri (Core Web Vitals)

Google son yıllarda kullanıcı deneyimine önem vermeye başlamıştır, bu nedenle Search Console panelinde sitenizle ilgili düzenli olarak oluşturulan önemli web verileri raporlarına erişebilirsiniz. Bu veriler ziyaretçilerinizin sitenizle nasıl etkileşime girdiğini gösteren metriklerdir.

Google, arama motorunda ve Chrome tarayıcısında veri toplayarak, “Önemli Web Verileri” adı verilen önerilerde bulunur.

Performansa dayalı bu öneriler üç kategoriye ayrılır:

  • LCP (Largest Contentful Paint)
  • FID (First Input Delay)
  • CLS (Cumulative Layout Shift)

LCP, sayfada ana görüntünün oluşturulduğu zamanı ölçer. Sayfa yüklenmiyorsa, ziyaretçiler birkaç milisaniyede sitenizi terk edebilir.

Sunucu yanıt süresini iyileştirerek ve kullanıcıyı engelleyen sayfa kaynaklarını kaldırarak LCP’yi iyileştirmek mümkün. LCP’yi iyileştirmek için ayrıca daha küçük boyutlu ve daha verimli görüntüler kullanılabilir.

Birçok sitede FID’yi olumsuz etkileyebilecek analiz araçlarının kodları bulunur. Örneğin, dönüşüm oranlarını ölçen kodlar, Facebook Piksel kodu, Google Analytics vs… Aktif olarak kullanmadığınız araçların kodlarını kaldırmanızı öneririz. Bu tür kodları Google Tag Manager (GTM) üzerinden kolayca yönetebilirsiniz.

CLS metriği, kullanıcı okurken içeriğin ne kadar hareket ettiğini belirler. Bunun bir örneği, içeriğin aşağı kaydırılması veya kullanıcının dikkatini dağıtan bir reklamın görüntülenmesidir.

Web sitesi sahipleri, ziyaretçileri rahatsız etmemek için mümkün olan en düşük CLS puanını elde etmeye çalışmalıdır.

Site Hızı

Web sayfalarının yüklenme hızı, Google’ın sıralama faktörlerinden biri olduğu için önemlidir. Ayrıca, öğelerin yüklenmesinin ne kadar uzun sürdüğü konusunda hüsrana uğrayan ziyaretçilerinizin çoğu sitenizi anında terk eder.

Web sitesi sahiplerinin sayfa açılma hızlarını iyileştirmek için sıkıştırmayı etkinleştirmek, HTML kodlarını optimize etmek, yönlendirmeleri azaltmak, sunucu yanıt süresini iyileştirmek ve tarayıcı önbelleğinden yararlanmak gibi uygulayabileceği birkaç teknik vardır.

Mobil Uyumluluk

Günümüzde mobil aramalar tüm Google aramalarının yarısından fazlasnı oluşturur ve bu oranın önümüzdeki yıllarda da artması muhtemeldir. Mobil uyumlu olmayan sitede ziyaretçilerin siteyi terk etme olasılığı beş kat daha fazladır.

dünya genelinde mobil web trafik payı

Google’a göre, mobil web sitelerinin yüklenme süreleri hızlı olmalı, mobil cihazlarda gezinmesi kolay olmalı ve satın alma veya form doldurma gibi işlemlerin gerçekleştirilmesi kolay olmalıdır.

Site Mimarisi

Sitenizin mimarisi veya yapısı oldukça önemlidir, çünkü backlinklerin akışı doğru olarak ayarlanmazsa, içerikleriniz dağınık yapıda ise ve arama motorları sitenizin tüm sayfalarına (indeksletmek istediğiniz sayfalara) kolayca erişemezse sıralamalarda yükselmeniz oldukça zor olabilir.

Kolay Tarama

Google düzenli olarak siteleri tarar. Anahtar kelimeleri ve site içi sorunları belirlerken siteniz hakkında daha fazla bilgi edinmeye çalışır. Sitenizde taranan tüm içerikler, bu içeriklerin kalitesi ve özgünlüğü, backlinkler ve daha yüzlerce faktör Google’daki sıralamalarınızı belirler.

Google’ın sitenizi kolayca taraması için sadece site haritası yeterli değildir. Bu nedenle sayfalarınız ve içerikleriniz arasında mantıklı linklemeler şarttır. Maalesef sitelerin çoğu, hatta en popüler siteler bile site içi linklemelerde spam teknikler kullanmaktadır. Örneğin, anahtar kelime üzerinden link vermek bu yöntemlerden biridir.

WordPress kullanıyorsanız site haritası için ayrı eklenti kullanmanız önerilmez, çünkü çok fazla eklenti sayfalarınızın yüklenme hızını olumsuz etkiler. Yoast SEO ve Rank Math gibi SEO eklentilerinin site haritası özelliğinden yararlanabilirsiniz, çünkü bu site haritaları eklentideki SEO ayarlarınızla uyumlu olarak çalışır.

Robots.txt

Arama motorlarının ve diğer araçların botları sitenizi genellikle robots.txt dosyanızda belirlediğiniz kurallara göre tararlar. Hatta bu botların sitenizi taramalarını tamamen engelleyebilirsiniz.

Yinelenen İçerik

“Yinelenen içerik” kavramı çoğunlukla kopya içerikle karıştırılır. Ancak her ikisi de Google sıralamalarınızı kötü etkileyebilir. Kopya içerik, başka sitelerde bulunan içerikleri kendi sitenizde yayınladığınız içeriklerdir. Yinelenen içerik ise sitenizde yayınladığınız içeriğin birden fazla sayfada görünmesidir.

Örneğin, kasko sigortası ile ilgili içeriği hem “siteniz.com/kasko-sigortasi” hem de “siteniz.com/urunler/kasko-sigortasi” sayfalarında kullanmanız yinelenen içerik sorununa sebep olabilir. Bu sorunu canonical URL ile ortadan kaldırabilirsiniz. Diyelim ki, Google’da sıralamada yer almasını istediğiniz sayfa “siteniz.com/kasko-sigortasi” ise, “siteniz.com/urunler/kasko-sigortasi” sayfanızın canonical URL’ini “https://siteniz.com/kasko-sigortasi” olarak ayarlayabilirsiniz. Böylece Google “siteniz.com/urunler/kasko-sigortasi” sayfanızı “siteniz.com/kasko-sigortasi” olarak görecektir.

Yinelenen içerik sorunundan kaçınmak için “noindex” etiketi ile önemsiz sayfalarınızın Google tarafından indekslenmesini engelleyebilirsiniz. Etiket sayfaları önemsiz sayfa türlerinden biridir, bu yüzden etiket kullanmaktan kaçının.

Site Güvenliği

Güvenli bir siteye sahip olmak sadece müşterileriniz için önemli değildir, arama motorları için de önemlidir. SSL sertifikası Google sıralama faktörlerinden biridir. Siteniz güvenli değilse sıralamalarda kötü performans sergileyebilir.

Tarayıcılarda sitenizin HTTPS olarak açılması ziyaretçileriniz ve potansiyel müşterileriniz için önemli bir güven sinyalidir.

Site Dışı SEO

Backlink inşası SEO sürecinin en önemli kısmıdır. Backlinkler diğer sitelerden sizin sitenize gelen bağlantılardır. Örneğin, tatil ile ilgili bir blog Antalya’daki oteller hakkında bilgi vermek için kaynak veya öneri olarak “Antalya otelleri” ile ilgili sayfanıza link verdiğinde sitenize backlink alınmış olur.

Backlinkler en önemli sıralama faktörlerden biridir, backlink inşası SEO çalışması için yaşamsal önemdedir.

Google’ın birincil hedefi, arama yapan kullanıcının sorgusuna yanıt olarak en alakalı ve kaliteli sonuçlar sunmaktır. Backlinkler de ilgili sitelerden alındığında daha çok etki eder. Örneğin, “oyun konsolları” ile ilgili e-ticaret sitenize teknoloji bloglarından alınan backlinkler, genel haber sitelerinden veya dekorasyon gibi alakasız sitelerden alınan backlinklerden daha etkilidir.

Site dışı SEO oldukça derin bir konudur. Daha önce hazırladığımız backlink inşası ile ilgili kılavuzu inceleyebilirsiniz.

White Hat SEO ve Black Hat SEO

Bu konu hakkında birçok farklı fikir sunmak isterdik, örneğin, neden White Hat SEO denen kavramın tamamen saçmalık olduğunu, ve neredeyse tüm SEO çalışmalarının Black Hat SEO olduğunu anlatabilirdik. Ne de olsa sadece tanıtım yazısı almak bile Black Hat SEO tekniğidir, çünkü Google’a göre backlink, diğer site sahiplerinin ziyaretçilerine öneride bulunmak veya paylaştıkları bilgiyle ilgili kaynak göstermek için hiçbir ödeme almadan, kendi rızaları ile sizin sitenize link vermesidir.

Black Hat ve White Hat SEO teknikleri

Bu konu hakkında ayrı bir kılavuz hazırlamayı düşünüyoruz, ancak şu anda bu kavramların sadece resmi anlamlarını bilmeniz yeterlidir.

Atamyrat Hangeldiyev

Hangeldiyev SEO ve Reklam Ajansı'nın kurucusu Atamyrat Hangeldiyev 2012 yılından beri işletmelere SEO (arama motoru optimizasyonu), CRO (dönüşüm oranı optimizasyonu) ve reklam hizmeti sunmaktadır. Atamyrat Hangeldiyev iş dünyasındaki deneyimleri sayesinde şirket sahiplerine iş konularında danışmanlık hizmeti vermektedir.

Yorum yapın