Deneyimli SEO Uzmanlarının / Ajanslarının bile Yaptığı 13 Büyük Hata

Endişelenmeyin, size herkesin bildiği, popüler, klişe SEO hatalarından bahsetmeyeceğim. Az sonra bahsedeceğim hataların bazılarını biz de uzun zaman boyunca yaptık, fakat bir gün oturup, sakin bir ortamda mantıklı bir şekilde düşünmeye başlayınca ne kadar çok aptalca hatalar yaptığımızı yavaş yavaş anlamaya başlamıştım. Daha önce bu konuları hiç sorgulamadan, işe yaradıklarından iyice emin olmadan kaynakları israf ediyorduk. “En azından öğrenmiş oldum, dersimi aldım” tarzı bir saçmalıkla kendimi kandırarak sakinleştirmeyeceğim.

1 – Site içi SEO’yu gereğinden fazla ciddiye almak

Yanlış anlamayın, site içi SEO çok önemlidir, site içi optimizasyon yapmadan backlink inşasına kesinlikle başlamamalısınız. Ancak bu işlemin çok basit olduğunu kabul etmemiz lazım: özgün ve kaliteli içerik hazırlamak, canonical URL’leri ve basit SEO dostu URL’leri ayarlama, Google botlarının siteyi sorunsuzca tarayabilmesi için yapılması gereken ufak tefek optimizasyonlar… Tüm bunlar birkaç saat sürer, en çok zaman alan kısım da içeriklerdir.

Fakat ilginç bir şekilde hala ajanslar ve uzmanlar bu tür basit işlemler için oldukça pahalı araçlara para ödüyorlar, çok fazla zaman ve çaba sarf ediyorlar. Böyle savurganlıklar yaparak müşteriye yüksek değer sunmak imkansızdır. Bu araçların otomatik oluşturdukları rengarenk tasarımlı, anlamsız verilerin bulunduğu, onlarca sayfadan oluşan raporları müşteriye sunmak kesinlikle müşteriye değer sunmakla ilgili değildir.

Kimseyi kötülemeye çalışmıyorum, az önce de dediğim gibi birkaç yıl önce biz de böyle hatalar yaparak müşterilerimizin parasını çarçur ediyorduk, nihayetinde başarılı sonuçlar elde ederek müşterilerin mutlu olmasını sağlıyorduk bir şekilde, fakat ajans olarak kayda değer kazanç elde edemiyorduk.

2 – Backlink inşası için yeterli çaba sarf etmemek

Backlinklerin kalitesiz olanları siteye kalıcı zararlar verebilir. Ancak link inşasına burun kıvırmak yapılabilecek en büyük hatalardan biridir. Peki neden “backlink” kelimesini duyunca birçok insan çılgına dönüyor, anlatayım. Aslında çok basittir, Google kendi sayfalarında SEO ipuçlarından bahsederken sık sık backlink’leri kötülemeye çalışır, aslında Google bir nevi şunu demektedir:

“Siz sitenizi optimize edin, teknik hataları giderin, içerikleriniz ilgi çekici ve özgün olsun, gerisine karışmayın, backlink’lerden uzak durun, o iş bende.”

Bunun doğru olmasını ben de çok isterdim, fakat Google, Facebook gibi kartellerin söyledikleri yalanlardan bahsederek 10 cilt kitap yazabiliriz, şaka yapmıyorum, özellikle de kullanıcıların kişisel verileri ile ilgili fetişizme sahiptirler bu tür şirketler.

3 – İçeriklerin sadece özgünlüğüne önem vermek

Bu sektörde herkes özgün ve kaliteli içerikten bahseder. Peki bu yeterli midir? Maalesef kaliteden bahsettikleri şey makalenin okunabilirliğidir. Kaliteli içerik bana göre satış yapan içeriktir. Elbette reklam kokan, okuyucunun sadece ilk paragrafını okuduğu içerikten bahsetmiyorum. Okuyucuyu sadece eğlendiren içerik de hiçbir işe yaramaz, size bir şey kazandırmaz, unutmayın, ürün veya hizmetinizi satmak zorundasınız, alkış peşinde koşan senarist değilsiniz. Sitenizde bulunan her bir içerik aslında sizin satış elemanınızdır.

Elbette bunun altından herkes kalkamaz, zira yaratıcılık ve satış yeteneği gerektirir. Sitenizin içeriklerini 5-10 TL’ye makalecilere hazırlatmak iyi fikir değildir. Diyelim ki siteniz anahtar kelimelerde ilk sıraya yükseldi ve organik trafiğiniz arttı, satışlarınız önemli ölçüde artmadıktan sonra yatırım yaptığınız SEO çalışmasının da bir anlamı olmaz, nitekim SEO – dev rakiplerine meydan okumak isteyen girişimcinin silahıdır, gelirini sadece %10 arttırmak isteyen, küçük düşünen esnafa uygun bir şey değildir.

4 – Değer sağlamayacak birçok işlemle süreci karmaşık hale getirmek

Aslında az önce bundan biraz bahsettik, basit işlemleri karmaşık hale getirerek kaynakları gereksiz yere harcamak sadece SEO alanında değil, genel olarak iş dünyasında yapılan ciddi bir hatadır. Birçok harika projeler bu hata sayesinde başarısız olmuştur.

SEO uzmanı veya ajansı öncelikle şunu anlamalıdır, SEO hizmetinden yararlanmak isteyen azimli işletme sınırsız bütçeye sahip büyük şirketlere benzemez, eğer yaptığı yatırım çöpe giderse ciddi sorunlarla karşılaşabilir. Dolayısıyla araçlar ve kaynaklar dikkatlice, verimli bir şekilde kullanılmalıdır.

Süreci karmaşık hale getirdikten sonra ne kadar çok çalışırsanız çalışın, büyük ihtimalle emeğinizin karşılığını alamayacaksınız.

5 – Yetersiz bütçe ile çalışma yapmak

SEO yapmayı demir eritme gibi düşünebilirsiniz. Demirin erime noktası 1,538 derecedir, onu 500 ya da 1000 derece ile eritmeye çalışırsanız harcanan enerji boşa gitmiş olur. Arama motoru optimizasyonu da böyledir, 20 bin TL bütçe gerektiren bir çalışmayı 5,000 TL ya da 10,000 TL ile yapamazsınız, dolayısıyla bu konuda pazarlık yapmamak gerekir, eğer müşteri pazarlık yapmak için direnirse anlaştığı ajans harika sonuçlar elde edemeyebilir, çünkü kendi kazancını korumaya çalışarak SEO için gerekli masrafları azaltacaktır. Burada aslında pazarlık yapmaya çalışan müşteri de, bu müşteriyi kaybetmek istemeyen ajans da hatalıdır.

6. Gereksiz sayfaları indekslemek

Özellikle de etiketleri kullanmak anlamsızdır. Siteniz sosyal medya sitesi değilse etiket sayfalarının indekslenmelerini engelleyin. Sadece içerik sayfalarınız indekslensin, eğer sitenizde binlerce içerik yoksa kategori sayfalarının bile Google’da indekslenmelerini engelleyin. Çünkü bunlar kopya içeriğe sebep olur, ve Google algoritma güncellemesinde neden ceza aldığınızı kendinize sorup duracaksınız. Aynı şekilde, arşiv ve sayfalandırılan (paginated) sayfaların da noindex etiketiyle indekslenmelerini engelleyin.

7. İçeriklerin kalitesine önem vermemek

Sitenizin içeriklerinin kaliteli olması gerektiğini söylememe gerek yok. Siz de zaten bu tavsiyeden bıkmışsınızdır. Fakat tanıtım yazısı alırken de içeriğinizin kalitesine önem verin. Bu tanıtım yazılarını hedef kitleniz okuyacak, ona göre hazırlayın, sadece backlink almak için rastgele özgün makale kullanmayın. Böyle içeriklerin fiyatı 100 liradan başlamaktadır. Ancak kendiniz üşenmeden oturarak da hazırlayabilirsiniz, nitekim ürün veya hizmetleriniz hakkında en çok bilgi sahibi olan sizsiniz, makaleci değil. Hedef kitlenizi en iyi tanıyan sizsiniz, makaleci değil.

8. Bağlantı metni (anchor text) profilini mahvetmek

2-3 sene önce anahtar kelimeye link aldığınızda o kelimede Google’da yükselebiliyordunuz. Ancak o huzur ve mutluluk dönemi tarihe karıştı. Anahtar kelimeye sakın link almayın. Ahrefs’e baktığınızda bağlantı metni profiliniz doğal gözüksün, domaininize alın, markanıza alın, URL’lere alın, markanız ve anahtar kelimenizi karıştırarak (markanız + anahtar kelimeniz) alın, jenerik metinlere (tıklayın, devamı, buraya göz atın vs…) alın, ama sakın anahtar kelimeye almayın.

9. Açılış sayfalarında (landing page) linklerin sayısını azaltmamak

Ana sayfada ve ürün veya hizmetlerinizi pazarladığınız önemli sayfalarda mümkün olduğunca az link bulundurmaya çalışın. Sidebar’ı kaldırın, footer kısmındaki linkleri de kaldırın. Çünkü bu sayfalarınıza aldığınız backlinklerin gücünün diğer sayfalara yayılmasını istemezsiniz.

10. Meta keywords kullanmak

Google meta keywords kısmına yazdığınız anahtar kelimelerinizi önemsemez, meta keywords nedir Allah aşkına. Kaçıncı yüzyılda yaşıyoruz! Ayrıca anahtar kelime araştırması ciddi bir süreçtir, müşterilerinizin aradıkları anahtar kelimeleri değerli zamanınızı harcayarak tespit ettikten sonra bunları rakiplerinize göstermemelisiniz, bırakın kendileri araştırarak bulsunlar.

11. Başlıkları önemsememek

İlk sıradaki sitenin başlığı “Kurumsal SEO hizmeti”, üçüncü sıradaki sitenin başlığı da “İşinizi 10 kat daha hızlı büyüten SEO hizmeti” ise, sizce kullanıcı hangisine tıklar? Tabii ki üçüncü sıradaki sonuca tıklar. Peki bu site ilk sıradaki siteden daha fazla trafik alırsa sizce Google ne düşünür? “Demek ki üçüncü sıradaki site ilk sıradaki siteden bile daha önemli” diyerek çok geçmeden bu siteyi ilk sıraya yükseltir. İşte, etkili başlıkların gücü. Bu yüzden sayfalarınız için başlık belirlerken gerekirse 10 saat düşünün.

12. Paravan için yeni blog oluşturmak

Paravan bloglar hala etkilidir, ancak bu tekniği yeni blog oluşturarak kullanmak iyi bir fikir değildir, anlamsızdır. Fiverr’daexpired tumblr“, “expired web 2.0” diye aratarak süresi dolmuş, sayfa otoritesi (PA) yüksek tumblr gibi blogları satın alarak etkili ve masrafsız web 2.0 PBN oluşturabilirsiniz. Bu tür blogların eskiden alınmış birçok backlinki mevcuttur, bu yüzden de etkilidirler.

13. Kalitesiz Google News kayıtlı haber sitelerinden tanıtım yazısı almak

Google News kayıtlı haber sitelerinin %99’u çöptür, zararlıdır, bu sitelerden birçok tanıtım yazıları alınmıştır, zaten çoğu Google tarafından ceza almıştır ve trafikleri de epey azalmıştır. 60-70 liralık haber sitelerden tanıtım yazısı almak yerine, 1500-2000 liralık kaliteli ve trafiği yüksek haber sitelerinden tanıtım yazısı almalısınız. Biliyorum, bu çok pahalı bir teknik, ve pahalı olduğu için çoğu rakipleriniz de bu sitelerden tanıtım yazısı almıyordur, o zaman bu fırsattan yararlanın, başarı elde etmek istiyorsanız paranıza kıyın.

Bonus – Bilimsel yöntemlere değil, batıl inançlara sarılmak

Ne yazık ki, bu sıkça yapılan hatadır. Birçok SEO uzmanının doğru olduğuna inandığı varsayımlardan bazıları: Google Disavow aracı ile günah çıkarmak ya da zararlı linkleri temizlemek, sosyal medya paylaşımları ile Google’da yükselmeye çalışmak, “içerik kraldır” diyerek backlink almadan başarıya ulaşacağına inanmak, Google Ads ve Facebook reklamlarının SEO’ya olumlu etki ettiğini düşünmek…

Bunları çürütmeme izin verin. Google Disavow ile kalitesiz bağlantıları reddettikten birkaç gün sonra Google size sitenizin spam cezasından kurtulduğunu söylese de eski trafiğinize kavuşamayacaksınız, hatta sıralamalarda hiç iyileşme göremeyeceksiniz. Google’ın bu aracı sadece site sahipleri sakinleşsin diye Plasebo niyetine sunduğu, hiçbir işe yaramayan bir araçtır. Ben bunu daha önce 25-30 sitede denedim ve hiçbir etkisini görmedim, tamamen zaman kaybıdır, kalitesiz linklerle algoritmik ceza alan siteye yapılabilecek tek şey yeni domain’e taşımaktır, hatta bazen bu bile işe yaramaz.

Sosyal medya paylaşımları ile trafik çekmek mümkün, insanlar sitenizin adresini öğrenir, sağda solda paylaşabilir ve dolaylı olarak belki yıllar sonra Google’da yükselişe geçersiniz. Fakat bu yöntem büyümek isteyen işletmeler için sadece zaman kaybıdır.

İsterseniz Shakespeare’e taş çıkartan makaleler yazın, eğer sitenize link almazsanız kimse bu efsanevi eserinizi okumaz. Bunu bizzat defalarca denedim, backlink almadan binlerce kelimelik harika içerikler paylaştığım siteyi günde en fazla 1 kişi ziyaret ediyordu, o da bendim zaten.

Atamyrat Hangeldiyev

Hangeldiyev SEO ve Reklam Ajansı'nın kurucusu Atamyrat Hangeldiyev 2012 yılından beri işletmelere SEO (arama motoru optimizasyonu), CRO (dönüşüm oranı optimizasyonu) ve reklam hizmeti sunmaktadır. Atamyrat Hangeldiyev iş dünyasındaki deneyimleri sayesinde şirket sahiplerine iş konularında danışmanlık hizmeti vermektedir.

Yorum yapın