SEO Uzmanı/Firması Neden İlk 5 Sıra Garantisi Vermelidir?


Doğal SEO Nedir?

Bu yazı 15 SEO uzmanından/firmasından 14'ünü sinirlendirebilir, ancak bu durum karşısında sessiz kalmak doğru olmaz.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, "SEO spamdır". Bu acı gerçeği kabul etmek gerekir. Google'ın istediği doğal arama motoru optimizasyonu genellikle site içi optimizasyon ile ilgilidir, sitenizi hızlandırırsınız, optimize edersiniz, Shakespeare kadar olmasa da güzel ve özgün içerik hazırlarsınız, insanlar bu içeriği beğenecek de, sosyal medya sitelerinde paylaşacak da, blog sitelerinden size doğal backlink verecek, Google da söz verdiği gibi sitenizi yükseltecek öyle mi? İşte o SEO uzmanlarının/firmalarının bahsettiği gerçek doğal SEO budur aslında.


İşin ilginç yanı, bu tür çalışma için SEO uzmanına/firmasına ihtiyacınız yok, becerikli metin yazarlarına ve şansa ihtiyacınız var, çünkü siteniz ne kadar kaliteli olursa olsun, Google bu sitenizi umursamayabilir.

Hemen moraliniz bozulmasın, hemen hemen her zaman çözüm yolu vardır. Buradaki çözüm yolu doğal arama motoru optimizasyonunu taklit etmek, bu da aslında spamdır, ancak Google bunu doğal arama motoru optimizasyonu olarak görür. Önemli olan Google'a yakalanmamak, işin en zor kısmı da zaten budur, Google'a yakalanmak istemiyorsanız biraz da paranoyak olmanızda fayda var.


Doğal SEO Nasıl Taklit Edilir?

Bu tür bir çalışma her geçen gün daha da zorlaşıyor. Ayrıca oldukça masraflıdır, masraftan kaçınmaya çalışmak her şeyi mahvedebilir. Bu aslında demir eritmeye benzer, demirin erime noktası 1,538 derece ise, bunu 1000 veya 1500 derece ile eritemezsiniz. SEO çalışmasında da böyledir, örneğin, Google'da aylık 10,000 kere aranan kelimede bir siteyi 3000 TL veya 5000 TL ile Google'da ilk 5 sıraya yükseltemezsiniz, en az 10,000 TL'lik masraf yapmanız gerekebilir.

Google'da sadece ilk 5 sıraya yükselerek sonuç alabilirsiniz. Genelde ilk 4 sıradaki siteler Google Ads reklamlarıdır. Ortalama kullanıcı Google'da bir ürün veya hizmet hakkında bilgi ararken genelde reklamlara bakar, eğer sabırlıysa reklamların altındaki ilk 5 sıradaki siteye bakar, daha fazlası için zamanı yoktur, hiçbirimizin boşuna harcayacak zamanımız yok. İşte bu nedenle Google'da ilk sayfaya yükselmek yeterli değildir, sonuç almak istiyorsanız ilk 5 sıraya yükselmelisiniz. Ülkemizde zaten 10 SEO uzmanından/firmasından 9'u ilk sayfa garantisi bile vermiyor.

Bu yüzden SEO çalışması için ayırabileceğiniz ciddi bütçe yoksa paranızı Google Ads'e yatırın, çöpe atmayın, 1000 TL'lik, 2000 TL'lik SEO hizmetlerinden de kesinlikle uzak durun.


Doğal SEO'yu Taklit Etmek Neden Bu Kadar Masraflıdır?

Örnek verelim hemen, diyelim ki e-ticaret siteniz var ve sadece bayan ayakkabı satıyorsunuz. Anahtar kelimeleriniz çok rekabetli, "bayan ayakkabı" anahtar kelimesi Google'da yaklaşık 22,000 kere, "bayan ayakkabı modelleri" de 5000'den fazla aranıyor. Bu 2 kelimede Google'da ilk 5 sıraya en az 50,000 TL'lik masrafla yükselebilirsiniz, ve eğer ilk 5 sıra garantisi verecek bir SEO uzmanıyla/firmasıyla anlaşırsanız size en fazla 60,000 TL'lik teklif (12 aylık anlaşma ile aylık 5000 TL) sunması lazım, çünkü daha fazlasında siz zarar etmeye başlarsınız. Burada 10,000 TL SEO firmasının karı, o 50,000 TL'yi de kuruşu kuruşuna harcadığından emin olun, çünkü az önce de söylediğimiz gibi, en ufak tasarruf her şeyi mahvedebilir.

Masraflar ise şu şekilde olabilir: yaklaşık %20'si metin yazarlarına, %70'i metin yazarlarının hazırlayacağı içeriklerin hedef kitlenin ziyaret ettiği ilgili ve kaliteli sitelerde yayınlanma ücretleri, geri kalan %10'u da diğer masraflar için.

Bu arada metin yazarlarının becerikli olduklarından emin olun, onlara anlaştığınız SEO firmasının yüksek ücret ödediğinden emin olun, çünkü 5-10 liralık içeriklerin size zararı olur, markanızı da lekeler. Hedef kitlenizin sonuna kadar okuyacağı, ilgi çekici ve özgün, ürününüzü kolaylıkla satan kaliteli bir içeriğin fiyatı 200-300 TL’den başlar.

Metin yazarlarının hazırladığı içeriklerin potansiyel müşterilerinizin ziyaret ettiği kaliteli sitelerde yayınlandığından da emin olun. Bu siteleri analiz edin, her gün kaç kişi tarafından ziyaret edildiğine bakın, hatta gerekirse anlaştığınız SEO uzmanına/firmasına bu içeriklerinize linkleri UTM parametreleri ile eklemelerini söyleyin. Böylece bu linkleri takip ederek performansını ölçebilirsiniz. Eğer SEO firmanız "UTM parametresi de ne?" diye sorarsa derhal anlaşmayı iptal edin. Çünkü bunlar temel konulardır. Bir içerikte en fazla 2 link olması gerekir, fazlasında spama girer, Google'ın radarına takılırsınız. Linkler aslında Google için değil, kullanıcılar içindir, fakat Google siteleri anahtar kelimelerde sıralarken genelde bu linkleri kullanıyor, ve linkleriniz ne kadar çok ilgili kişi tarafından tıklanırsa o kadar çok değer kazanır. Tıklanmayan, anahtar kelimeye alınmış spam linkler sitenize kalıcı zararlar verebilir.

Sonuç

Böylelikle birçok SEO uzmanının ve firmasının ekmek teknesi ile oynamış olduk. Fakat birçok iş adamını, girişimciyi, firmayı da önemli bilgiler vererek uyarmış olduk.


İlk 5 Sıra Garantili SEO Teklifi İste