Yeni Başlayanlar için Google Analytics 4 (GA4)

2020’nin sonlarında Google, Uygulama + Web mülklerini Google Analytics 4 (GA4) olarak yeniden adlandırmıştı. Bu, bundan böyle varsayılan mülkün GA4 olduğu anlamına gelir. Google Analytics 4, önceki sürümlere kıyasla tamamen yenilenmiş bir platformdur. Yeni arayüz, Google Tag Manager‘de yeni etiket şablonu, yeni veri modeli vs…

Peki klasik Google Analytics’ten GA4’e nasıl geçiş yapılır? İdeal kurulumu nasıl olmalıdır?

Nasıl başlayacağınızdan emin değilseniz, doğru yerdesiniz. Çünkü bu Google Analytics 4 kılavuzunda uygulanması gereken temel adımları göstereceğim.

Adım 1 – Google Analytics 4’ü GTM ile yükleyin

Bu bölümde Google Analytics 4’ün kurulumunu anlatacağım. Ve bunu Google Etiket Yöneticisi ile yapacağız:

 • Yeni GA4 mülkü oluşturacağız
 • Veri akışını oluşturacağız
 • Ölçüm Kimliğimizi kopyalayacağız
 • GA4 Yapılandırma etiketi oluşturacağız
 • Kopyaladığımız Ölçüm Kimliğimizi gerekli yere yapıştıracağız ve etiketi tüm sayfalarda tetiklenecek şekilde ayarlayacağız
 • Yeni etiketi test edeceğiz
 • Değişiklikleri Google Etiket Yöneticisi’nde yayınlayacağız

Eğer klasik Google Analytics kullanıyorsanız

Web sitenizde zaten Universal Analytics (Google Analytics’in eski sürümü) kullanıyorsanız, onu tamamen rafa kaldırıp Google Analytics 4 ile mi değiştirmelisiniz? Ya da her ikisini de kullanmalı mısınız?

Kısacası, bu yazıyı 2022’nin başlarında ya da ortalarında okuyorsanız, Google Analytics 4’ün hala bağımsız araç olarak kullanılacak kadar olgunlaşmamış olma ihtimali vardır. Bu nedenle, her ikisini (UA ve GA4) aynı anda kullanmanızı öneririm.

Google Analytics 4 mülkü ve veri akışı oluşturma

Yeni bir Google Analytics 4 mülkü oluşturmak için Google Analytics arayüzünüzün “Yönetici” bölümüne gidin (sol alt köşedeki “Yönetici” bağlantısına tıklayarak) ve ardından (“Mülk” kısmında) “Mülk Oluştur” butonuna tıklayın.

Ardından mülk adı girin (web sitenizin, firmanızın ismi, markanız vb. olabilir). İşletmenizin lokasyonunu, raporlama saat dilimini ve işletmenizin ana para birimini seçin.

Ardından İleri‘ye tıklayın, işletmeniz ile ilgili birkaç soruyu yanıtlayın, sonra da Oluştur‘a tıklayın ve yeni mülkünüz hazır olacaktır. Bir sonraki adımda ilk veri akışınızı yapılandırıyorsunuz. Bu, etkinliklerin Google Analytics 4 mülkünüze gönderileceği bir veri kaynağıdır. Tek bir mülkte birden fazla veri kaynağınız olabilir. Örneğin, 5 web mülkü, 1 Android uygulaması için ve 1 adet de iOS uygulaması için.

Ancak web sitemizin ziyaretçilerini izleyeceğimiz için yalnızca web akışı yeterlidir.

Ardından web sitenizin URL’ini girin.

Google Analytics 4’te web veri akışı oluşturduğunuzda, “Geliştirilmiş Ölçüm” özelliğini etkinleştirme/devre dışı bırakma seçeneğiniz vardır. Bu, pazarlamacıların raporlarda olabildiğince çok etkinlik toplamasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır, böylece yazılımcılara ihtiyaçları olmayacaktır, ya da Google Tag Manager’da karmaşık ayarlar yapmalarına gerek kalmayacaktır.

Varsayılan olarak bu özellik aktiftir, ve aşağıdaki etkinlikleri otomatik olarak izleyecektir:

 • Sayfa görüntülemeleri (etkinlik adı: page_view)
 • Kaydırmalar (scroll)
 • Giden tıklamalar (true giden parametresi ile click)
 • Site arama (view_search_results)
 • Video etkileşimi (video_start, video_progress, video_complete)
 • Dosya indirmeleri (file_download)

İstediğiniz etkinlikleri devre dışı bırakabilirsiniz. Bunu, “Geliştirilmiş Ölçüm” alanındaki dişli simgesine tıklayarak yapabilirsiniz.

Sonra da “Akış oluştur” butonuna tıklayın.

Google Analytics 4’ü Google Etiket Yöneticisi ile kurun

Veri akışı oluşturduktan sonra Ölçüm Kimliğinizi kopyalayın.

Şimdi ise Google Etiket Yöneticisi kapsayıcınızı açın > Etiketler > Yeni butonuna tıklayın ve GA4 yapılandırmasını seçin.

Ölçüm Kimliği alanına GA4 arayüzünde kopyaladığınız kimliği girin. Tetikleyici kısmında All Pages‘i (tüm sayfalar) seçin, “Adsız Etiket”i silip yeni bir isim belirleyin (örneğin, GA4 – Sayfa Görüntüleme) ve kaydedin. Değişikliklerinizi yayına almak için “Gönder” butonuna tıklayın.

Adım 2 – Google Analytics 4 ile Etkinlikleri Takip Edin

GA4’ü kurduktan sonra ek veriler toplamaya başlayabilirsiniz.

Google Analytics 4’te dört etkinlik kategorisi

GA4’te etkinlikler 4 kategoriye ayrılabilir:

 • Otomatik olarak toplanan etkinlikler
 • Geliştirilmiş Ölçüm etkinlikleri
 • Önerilen etkinlikler
 • Özel etkinlikler

Etkinliklerinizin yapısını (adlar ve parametreler) nasıl planlarsınız:

 1. İzlemek istediğiniz etkinliğin otomatik olarak toplanan etkinlikler arasında olup olmadığını kontrol edin.
 2. Değilse, etkinliğin Geliştirilmiş Ölçüm etkinlikleri arasında yer alıp almadığını kontrol edin (örneğin, scroll veya file_download)
 3. Değilse, önerilen etkinlikleri ve bunların isimlendirme kurallarını kontrol edin.
 4. Yukarıdaki kategorilerin hiçbiri etkinlikleriniz için geçerli değilse, istediğiniz etkinlik için özel etkinlik oluşturun.

Özetlemek gerekirse, GA4 etkinlik izlemenin nasıl çalıştığına ilişkin süreç şu şekildedir:

 • Etkinliğin otomatik olarak izlenip izlenmediğini belirleyin.
 • Değilse, Google Etiket Yöneticisi’nde GA4 etkinlik etiketi oluşturun.
 • Gerekirse etkinlik parametrelerini de dahil edin.
 • GA4’ün DebugView’ında gelen etkinlikleri kontrol edin.
 • Etkinlik parametrelerini özel boyutlar olarak kaydedin.
 • Tüm değişiklikleri Google Etiket Yöneticisi’nde yayınlayın.

Adım 3 – Google Analytics 4 ile Dönüşümleri Ölçün

Etkinlikler aynı öneme sahip değildir. Bazıları işletmeler için daha önemlidir. “Yapılandır” kısmından “Dönüşümler”e tıklayın.

Genel olarak bir dönüşüm nedir?

Bazılarınızın web analizi ve dönüşüm kavramı konusunda acemi olabileceğinizin farkındayım. Onlardan biriyseniz, “dönüşüm” kavramını kısaca anlatayım. Dönüşümlerin ne olduğunu zaten biliyorsanız, sonraki bölüme geçebilirsiniz.

Dönüşüm, ziyaretçilerinizin/kullanıcılarınızın tamamlamasını istediğiniz önemli bir etkileşimdir. Dönüşümler, mikro ve makro dönüşümlere ayrılabilir. E-posta aboneliği, dosyanın indirilmesi vb. birer mikro dönüşüm örneğidir.

Mikro dönüşümler genellikle ziyaretçilerinizi/kullanıcılarınızı ana (makro) dönüşüme bir adım daha yaklaştıran dönüşümler olarak tanımlanır.

Makro dönüşümler, satın alma gibi en önemli etkileşimlerdir.

Dönüşümleri izleyerek, işletmeniz için neyin işe yarayıp neyin yaramadığını daha iyi anlayabilirsiniz. Örneğin, satın alma işlemi gerçekleştiren kullanıcılarınızın bir segmentini oluşturabilir ve ardından ne yaptıklarını, davranışlarının ne olduğunu vb. anlamaya çalışabilirsiniz. Dönüşümler, reklam kampanyalarınızın etkinliğini ölçmek ve ardından reklam bütçenizi yeniden ayarlamak için de kullanılabilir.

Şimdi ise Google Analytics 4 ile dönüşümleri nasıl izleyeceğinizi anlatayım.

Hedefler’e elveda

Google Analytics’in önceki sürümünde dönüşümleri “Hedefler” kısmından ayarlıyorduk.

Sipariş onay sayfasının görüntülenmesini dönüşüm olarak nitelendirmek istediğinizde, hedef oluşturmanız gerekirdi.

GA görünümü başına en fazla 20 adet hedef oluşturabilirdiniz, GA4’te ise bu limit mülk başına 30 dönüşümdür.

GA4’ün yükselişiyle birlikte “hedef” kavramı da emekli oldu. GA4’te en önemli etkileşimlere dönüşümler denir (bu terim sektörde ve diğer pazarlama/analiz araçları tarafından uzun yıllardır zaten kullanılıyor, çoğumuz klasik Google Analytics devrinde bile hedefler’e “dönüşümler” derdik. Fakat değişen şey sadece isim değil, dönüşümler söz konusu olduğunda, Google Analytics 4’te artık birçok şey farklıdır:

 • Dönüşümleri yapılandırmamız gereken yöntem farklıdır.
 • Dönüşüm türleri de birbirinden farklıdır.

Artık her şey etkinlik ile ilgilidir. Bu etkinlikleri ayarlamak ve en önemlilerini dönüşüm olarak işaretlemek sizin elinizdedir.

Google Analytics 4’te dönüşümlerin nasıl yapılandırılacağından bahsedelim.

Önceden tanımlanmış dönüşümler

Devre dışı bırakamayacağınız önceden tanımlanmış bir dizi dönüşüm vardır:

 • first_open (mobil uygulamalar)
 • app_store_subscription_convert (mobil uygulamalar)
 • app_store_subscription_renew (mobil uygulamalar)
 • in_app_purchase (mobil uygulamalar)
 • purchase (web siteleri ve mobil uygulamalar)

Google Analytics 4 mülkünüzün panelinde Dönüşümler‘i tıklarsanız (soldaki menüde), önceden tanımlanmış dönüşümlerin listesini görürsünüz (GA4’ü yeni kurduysanız ve henüz etkinlik gerçekleşmemişse liste boş gözükür). Mülke bağlı sadece web veri akışınız varsa, tek varsayılan dönüşüm “purchase” (satın alma) olacaktır.

Mobil uygulama veri akışlarından herhangi birini oluşturduysanız, büyük olasılıkla yukarıda bahsettiğimiz diğer dönüşümleri de göreceksiniz.

Şimdi bir sonraki dönüşüm grubundan bahsedelim.

Etkinleştirilebilen dönüşümler

Herhangi bir etkinliği dönüşüm olarak işaretlemek istiyorsanız, Yapılandır > Etkinlikler listesini (sol kenar çubuğunda) açın, ve ardından işletmeniz için önemli olan etkinliğin yanındaki düğmeyi aktif hale getirmeniz yeterlidir.

Örneğin, form doldurma ile ilgili bir etkinliğiniz varsa, bunu etkinleştirerek dönüşüm olarak işaretleyebilirsiniz (not: bu yalnızca yeni veriler için geçerli olacaktır, geçmişte toplanan etkinlikler sayılmayacaktır).

Diğer bir yöntem olarak da, Yapılandır > Dönüşümler kısmında “Yeni dönüşüm etkinliği” butonuna tıklayarak etkinliğinize ad verebilirsiniz. Etkinliğin adını manuel olarak girmek ile Yapılandır > Etkinlikler listesindeki açma/kapatma düğmesini kullanmak arasında hiçbir fark yoktur. Fakat bu düğmeyi kullanmaya karar verirseniz, önce etkinlik listede görünene kadar 24 saate kadar beklemeniz gerekecektir.

Etkinlikler oluşturma ve bunları dönüşüm olarak işaretleme

Örneğin, ziyaretçileriniz blogunuza abone olduklarında yönlendirildikleri bir “Teşekkürler” sayfanız var, URL’inin de “https://siteismi.com/tesekkurler/” olduğunu varsayalım. Yalnızca bu sayfa ziyaret edildiğinde dönüşüm olarak hesaplanması için ne yapabilirsiniz, bakalım…

Aslında bunu yapmanın iki yolu vardır, Google Tag Manager’de de yapabilirsiniz, GA4 panelinizde etkinlik oluşturma özelliğini de kullanabilirsiniz. GTM ile ilgili ayrıntılı bir kılavuz hazırlamayı düşünüyorum, bu makale GA4 ile ilgili olduğu için Google Analytics 4 panelimizi kullanalım şimdilik.

Yapılandır > Etkinlikler sayfasında, “Etkinlik oluştur”a ve açılan pencerede de “Oluştur”a tıklayın.

Ardından özel etkinliğin adını girmeniz gerekecektir. İstediğiniz gibi adlandırabilirsiniz. Sadece adın ne anlama geldiğini açıkça belirttiğinizden emin olun, böylece siz ve ekibiniz ileride sorun yaşamazsınız. Bu örnekte abonelik_tesekkur_sayfasi olarak adlandırabiliriz.

“Eşleşen koşullar” bölümünde de etkinlik türünü ayarlamamız gerekiyor.

Bu örnekte aşağıdaki koşulları girelim:

Sonra da “Oluştur”a tıklayın. Bu arada Yapılandır > Etkinlikler sayfasında bu etkinliği dönüşüm olarak işaretlemeyi unutmayın. Oluşturduğunuz etkinliklerin listede gözükmesi için saatlerce beklemek yerine, “Dönüşümler” kısmında etkinliğin adını manuel olarak girebilir, ve bu etkinliği beklemeden hemen dönüşüm olarak işaretleyebilirsiniz.

Adım 4 – Dönüşüm Verilerine Ulaşın

Dönüşüm verilerine birkaç yerden ulaşabilirsiniz:

 • Sol kenar çubuğu menüsünde “Yapılandır” kısmında “Dönüşümler”e tıklayın. Burası aslında dönüşüm olarak işaretlediğiniz tüm etkinliklerin bir özeti gibidir.
 • “Raporlar” bölümünde Edinme > Trafik edinme sayfasındaki tabloda “Dönüşümler” sütunundan bakabilirsiniz.
 • E-ticaret izlemeyi uyguladıysanız, veriler Para Kazanma raporlarında yer alacaktır.
 • Keşfet bölümünde Explorations raporuna “Dönüşümler” metriğini ekleyebilirsiniz.

Atamyrat Hangeldiyev

Hangeldiyev SEO ve Reklam Ajansı'nın kurucusu Atamyrat Hangeldiyev 2012 yılından beri işletmelere SEO (arama motoru optimizasyonu), CRO (dönüşüm oranı optimizasyonu) ve reklam hizmeti sunmaktadır. Atamyrat Hangeldiyev iş dünyasındaki deneyimleri sayesinde şirket sahiplerine iş konularında danışmanlık hizmeti vermektedir.

Yorum yapın