Yeni Başlayanlar için Google Tag Manager (GTM)

Google Tag Manager (GTM veya Google Etiket Yöneticisi), 2012’de piyasaya sürülmesinden bu yana çok yol kat etti. Yıllar boyunca, arayüz terminolojisi değişti ve kullanımı çok daha kolay hale getiren ek özellikler eklendi.

Bu kılavuzda sitenizdeki kullanıcı davranışını izlemenize yardımcı olacak etiketin nasıl oluşturulacağını anlattık, aynı zamanda GTM’in kullanım kolaylığı ve erişilebilirlik için sunduğu en yeni özelliklerden bazılarından da bahsettik.

Bu arada 2022’de “Google Tag Manager’i Kullanmak için 10 Sebep” başlıklı yazıya da göz atmanızı öneririz.

Etiket Yöneticisi nedir?

Etiket Yönetim Sistemini (TMS) İçerik Yönetim Sistemine (CMS) benzer şekilde düşünmek mantıklıdır. Her ikisinde de, herhangi bir etiketin kodunu değiştirmek için yazılımcının yardımına ihtiyaç duymadan, tek bir arayüz portalı aracılığıyla tüm sitede dinamik olarak değişiklik yapılabilir. Bazen geliştirici, yalnızca GTM kapsayıcı kod parçacığının ilk kurulumu için lazım olabilir.

Etiket yönetim sisteminin amacı, kullanıcı dostu bir arayüz aracılığıyla kullanıcı etkileşimlerinin izlenmesinde analitik platformlarının uygulanmasını yönetmektir.

Birçok popüler analiz platformunun Adobe Analytics’in Launch aracı gibi kendi etiket yöneticisi bulunmaktadır. Bu çeşitli etiket yöneticileri birbirlerine çok benzemektedir, farklı terminoloji kullanırlar, ancak işlevsellik açısından birbirinden pek farklı değildir. Çoğu TMS çözümü, popüler platformlar ve uygulamalarla uyumludur, ve programlama bilmeyenler bile kolayca kullanabilir, tabii alışmak için 20-30 dakikalık sabır ve adanmışlık süreci gerektirebilir.

Google Etiket Yöneticisi, birçok analiz platformuyla uyumludur.

Google Tag Manager nasıl çalışır?

Google Tag Manager, kullanıcı dostu arayüz portalından oluşturulan JavaScript ve HTML etiketlerini, web sitenizin her sayfasına tek seferlik eklenen GTM kapsayıcısına ekler, yani GTM kurulu sitenize herhangi bir analiz kodunu (Facebook Pixel, Hotjar vs…) eklemek istediğinizde bu kodu sitenize eklemek yerine GTM paneliniz üzerinden ekleyebilirsiniz.

GTM kapsayıcısı, GTM’in etiketleri tetiklemesini sağlayan bir kod parçasıdır.

GTM kurulumu nasıl yapılır?

Web siteniz için GTM hesabı oluşturmak oldukça basittir, fazla zamanınızı almaz.

Bilgilerinizi girerek Google Etiket Yöneticisi sitesindeki adımları izleyin.

Hesabınızı oluşturduktan sonra ana GTM arayüzüne yönlendirileceksiniz. Çalışma alanının üst kısmında, GTM kapsayıcınız için oluşturulan benzersiz kimlik numarasını göreceksiniz.

Kapsayıcı kimliğine tıkladıktan sonra iki kod parçacığı göreceksiniz:

  1. İlk kod parçacığı, etiketleri tetiklemek için JavaScript kullanır ve GTM, bunu web sitenizin her sayfasının <head> bölümüne yapıştırmanızı ister (WordPress vb. modern içerik yönetim sistemlerinde her sayfaya eklemenize gerek yok, her sayfa tek “header” dosyasını kullandığı için sadece bu header dosyasına kodu ekleyebilirsiniz, böylece kod dinamik olarak tüm sayfalarınıza eklenmiş olur).
  2. İkinci kod parçacığı, <body> açılış etiketinden sonra yerleştirilmesi gereken HTML iframe kodudur.

Eğer kullanıcılar tarayıcılarında JavaScript’i devre dışı bıraktıysa, etiket yine de ikinci kod parçacığından tetiklenir.

Etiketler, Tetikleyiciler ve Değişkenler

GTM’in çalışma alanı sayfasına baktığınızda, sol tarafta Etiketler, Tetikleyiciler ve Değişkenler adlı bölümleri göreceksiniz.

Bu 3’ü GTM’in yapı taşlarıdır. Her birinin ne anlama geldiğini daha iyi anlayabilmeniz için tanımlarını aşağıda özetledik:

Etiketler, GTM’e sayfada hangi eylemi gerçekleştireceğini söyleyen izleme kodları ve kod parçalarıdır (örneğin, Google Analytics’e sayfa görüntüleme bilgisi gönderme).

Tetikleyiciler, etiketin tetiklenmesi gereken koşulları belirtir (örneğin: yalnızca /urun/‘u içeren URL’ler görüntülendiğinde etiketi tetikleme koşuluna sahip tetikleyici).

Değişkenler, belirli bir etiketin tetiklenmesi gerektiğinde filtrelemek için tetikleyicilerde ve etiketlerde kullanılan değerlerdir. GTM, hazır değişkenler sağlar, aynı zamanda kullanıcı tanımlı özel değişkenler oluşturmanıza da olanak tanır (örneğin: “tıklama” sınıfı değişkeni, web sitesindeki düğmelere atanan bir değer adına sahiptir).

Birazdan bunların her birinin nasıl kullanıldığını detaylıca anlatacağız.

Etiket nasıl oluşturulur?

Size site genelinde “Sayfa Görüntüleme” için etiket oluşturmaya ilişkin basit bir örnek verelim.

GTM’in nasıl çalıştığını anlamak amacıyla, sayfa görüntüleme gibi evrensel bir kavram kullanmak etiketlerin, tetikleyicilerin ve değişkenlerin kullanımını göstermeye yardımcı olacaktır.

Ana arayüzün sol tarafındaki “Etiketler” bölümüne tıklayın. Ardından, “Yeni”ye tıklayın.

Ardından etiketi adlandırabilir ve etiket türünü Google Analytics olarak seçebilirsiniz, bu da etiketten veri göndereceğimiz yerdir. Farklı bir platforma veri gönderiyorsanız, diğer etiket türü seçeneklerini de inceleyebilirsiniz.

Ardından, etiketin ayarlarını yapılandıracağız. Varsayılan izleme türü olarak Sayfa Görüntüleme‘yi seçin.

Google Analytics izleme kimliğinizi girme

Verilerin Google Analytics’e sorunsuz bir şekilde gönderilmesi için doğru bilgileri girdiğinizden emin olun.

Bunu yapmanın iki yolu vardır:

Google Analytics hesabınızda Yönetici > Mülk Ayarları > İzleme Kimliği kısmında Google Analytics izleme kimliğinizi kopyalayın. GTM panelinize tekrar gelin, “Bu etikette geçersiz kılma ayarlarını etkinleştir”i tıklayın ve izleme kimliğinizi girin.

Veya izleme kimliğinizi içeren özel sabit değişken oluşturabilirsiniz, böylece tekrar Google Analytics hesabınıza giriş yapıp izleme kimliğinizi kopyalamak zorunda kalmazsınız.

Değişiklikleri yayınlama

Değişiklikleri yayınlamadan önce isterseniz Önizleme‘ye tıklayarak test edebilirsiniz, ya da direkt Gönder‘e tıklayarak yayınlayabilirsiniz.

Not: Etiket türü seçeneklerinde tüm analiz platformları bulunmamaktadır (örneğin, Facebook Pixel, Yandex.Metrica vs…), böyle bir durumda etiket türü olarak Özel HTML‘i seçebilirsiniz.

Atamyrat Hangeldiyev

Hangeldiyev SEO ve Reklam Ajansı'nın kurucusu Atamyrat Hangeldiyev 2012 yılından beri işletmelere SEO (arama motoru optimizasyonu), CRO (dönüşüm oranı optimizasyonu) ve reklam hizmeti sunmaktadır. Atamyrat Hangeldiyev iş dünyasındaki deneyimleri sayesinde şirket sahiplerine iş konularında danışmanlık hizmeti vermektedir.

Yorum yapın