Yeni kurulan şirketlere 8 dijital pazarlama tavsiyesi

1. Uzun ve kısa vadeli kesin hedefler belirleyin

Ralph Waldo Emerson’un şu sözünü unutmayın – “Nereye gittiğini bilen adama bütün dünya yol verir.”

Hedefiniz yoksa işiniz zor, kısa süre içinde başarısızlığa uğrayacağınızı garanti ederim.

Kesin hedeflerinizi belirledikten sonra planlar yapın ve bu planlara sadık kalın.

2. SEO’dan önce reklamlara yatırım yapın

Eskiden SEO çok basit ve masrafsız bir dijital pazarlama yöntemiydi. 2014 yılında 400-500 TL masrafla “altın fiyatları” gibi aşırı rekabetli kelimede ilk sayfaya rahatlıkla yükselebiliyordunuz. Çünkü spam backlinkler oldukça etkiliydi. Google’ın algoritması henüz gelişmemişti. Ancak o huzur ve mutluluk dönemi çoktan sona erdi. Fakat ne yazık ki, hala o günlerin etkisinden kurtulamayan birçok SEO uzmanı, web sitesi sahipleri, firmalar ciddi hatalar yapıyorlar, spam tekniklerle sitelerine kalıcı zararlar veriyorlar. Dijital pazarlama hakkında detaylı bilgi için https://hangeldiyev.com/dijital-pazarlama/

Arama motoru optimizasyonu artık oldukça masraflı ve zahmetli bir süreçtir, ve en erken 3 ay sonra yavaş yavaş etki etmeye başlar. Dolayısıyla yeni kurulan firmalara bu dijital pazarlama yöntemi önerilmez, çünkü bütçeleri kolay kolay bunu karşılayamaz. Onun yerine, Google Ads, Facebook ve Instagram reklamlarına yatırım yaparak iyi bir yatırım getirisi elde etmeye çalışmalıdırlar.

Firma gelirini iyice yükselttikten sonra SEO gibi pahalı ve oldukça etkili bir çalışmaya yatırım yapmaya başlayabilir.

3. İçerik pazarlamasının gücünden yararlanın

“İçerik kraldır” – bunu zaten birçok yerde duymuşsunuzdur, ancak hep gözardı edilir. Aslında bu deyim içerik pazarlaması için geçerlidir, yani buradaki içeriğin anlamı reklam metni ile hemen hemen aynıdır, buradaki içerik hizmeti, ürünü veya markayı dolaylı yollardan ilgi çekici ve önemli bilgilerle pazarlar, reklam metinleri ise direkt ürün veya hizmeti pazarlar. Reklamcılık sektöründe metin yazarlarına yüksek ücret ödenir (bu ülkemizde maalesef geçerli değil). Çünkü tüm yaratıcılıklarını kullanırlar, haftalarca kütüphanelerde araştırma yaparlar, hedef kitleyi anketlerle, araştırmalarla tanımaya çalışırlar. Amerika’da deneyimli metin yazarlarının yıllık maaşları 100,000 dolardan fazladır.

Elbette yeni kurulan firma 100,000 dolara metin yazarını işe almak zorunda değil, bu aptalca bir hata olur. Firmanın kurucuları ilk başlarda böyle önemli işlemleri kendileri yapmak zorundadır. Firmanın kurucusu zaten pazarladığı ürün veya hizmet hakkında oldukça fazla ve önemli bilgilere sahiptir. Hedef kitleyi de iyi tanımaktadır. O halde, kolları sıvayarak hedef kitlenin sonuna kadar okuyacağı, ürün veya hizmetle ilgili, ilgi çekici ve uzun makaleler yazmaya başlamalıdır. Sadece makale değil, çok daha etkili içerik türü olan video da çekebilir. Ve bu içeriklerle potansiyel müşterileri ikna ederek onları müşteriye dönüştürmeye başlayabilirsiniz.

Ogilvy & Mather reklam ajansının kurucusu David Ogilvy Rolls-Royce gibi önemli müşterilerinin reklam metinlerini kendisi yazıyordu. Bazen saatlerce uğraşarak bir metin için onlarca farklı başlıklar hazırlayıp en ilgi çekici olanını seçerdi. İşte, içerik pazarlaması ve reklam metinleri bu yüzden sandığınızdan çok daha etkili ve yaşamsal önemdedir.

4. Sosyal medyayı aktif olarak kullanın

Sakın sosyal medya sayfalarınızda öylece rastgele bir şeyler paylaşmayın, ya da direkt ürün veya hizmetinizi satmaya çalışmayın. Unutmayın, işinizi büyütmek istiyorsanız hedef kitlenizi etkili bir şekilde yönlendirmek zorundasınız. Dolayısıyla Facebook sayfanızda paylaştığınız her resim, her cümle ilgili ve ilgi çekici olmalıdır. Hatta deneyimli bir sosyal medya yöneticisini işe alabilirsiniz. Bu kişiler hedef kitlenin ilgilerini çekme konusunda uzmandırlar, gelişmiş sosyal medya araçlarını kullanarak hedef kitleyi büyütür, markanızı etkili bir şekilde pazarlarlar.

5. Müşterilerle iyi ilişkiler kurun

Bu özellikle de B2B (işletmeden işletmeye) sektörlerinde geçerlidir. İlk başlarda müşterilerinizin sayısı az olur, ancak onların her birine daha fazla zaman ayırabilirsiniz. Sabaha karşı saat 3’te arıyorlarsa telefonu sinirlenmeden açarak onlarla ilgilenin, çünkü ilk müşterileriniz önemlidir, firmanızın temelini onlar oluştururlar. Ayrıca onlar sayesinde müşterilerinizi arttırabilirsiniz, sizi başkalarına tavsiye ederler.

6. İtibarınız her şeyinizdir

Milyarder iş adamı ve yatırımcı Warren Buffett’in şu sözünü hatırlayalım: “İtibar kazanmak 20 yıl sürer, kaybetmek 5 dakika.”

Mutsuz müşterilerinizle tartışmayın, onları mutlu etmenin yolunu bulun, bu paralarını iade etmek bile olsa. İade politikanız ne olursa olsun, paralarını geri isteyen mutsuz müşterilere kuruşu kuruşuna paralarını iade edin. Bunu yaptığınız zaman en az mutlu müşterileriniz kadar sizi seveceklerdir, size saygı göstereceklerdir. Aksi halde şikayet sitelerinde kısa süre içinde markanızı lekeleyebilir, itibarınızı mahvedebilirler.

Elbette yeni kurulan firmalar fiyatı yüksek ürün veya hizmet için para iadesi yaptığında ciddi finansal sorunlarla karşılaşabilir, çünkü parayı çoktan harcamıştır. İşte bu yüzden itibar kazanmak, markanızı büyütmek çok zordur. Bu tür sorunların altından kalkabilen firmalar ayakta kalır, kalkamayanlar batar gider. İş dünyası bir savaş alanıdır, zekice stratejiler geliştirmek gerekir.

7. E-posta pazarlamasının gücünü hafife almayın

E-posta abone toplamak elbette kolay değildir. Sitenize öylece abonelik formu ekleyip abone listenizi büyütemezsiniz. E-posta adreslerini alabilmek için hedef kitlenize ücretsiz bir şeyler sunun, bu e-kitap olabilir, eğitim seti, indirim kuponu veya herhangi bir önemli hediye olabilir. Daha sonra da düzenli olarak e-posta abonelerinizle iletişime geçin, onlarla ilişkiler kurun, ürün veya hizmetinizle ilgili ilgi çekici ve yararlı içerikler gönderin, anketler düzenleyerek onları iyice tanıyın, tam olarak ne istediklerini öğrenin. Sakın ürün veya hizmetinizi direkt satmaya kalkışmayın, unutmayın, satış çabası direnç doğurur.

8. Web siteniz 7/24 çalışan satış elemanınızdır

Web sitenizin tasarımını güzel yapmaya çalışmayın, tabii ki çirkin de olmasın, müşteri odaklı hale getirmeye çalışın. Çünkü güzel tasarımlı sitelerde değişiklik yapmak biraz zordur, dijital pazarlama’da ise sitenizde değişiklikleri dakikalar içinde yapabilmelisiniz. Özel yazılım değil, mevcut popüler yazılımlardan yararlanın, merak etmeyin, bu prestijinize herhangi bir zarar getirmez. Hiç kimse WordPress kullandığınız için veya Shopify ile e-ticaret sitesi kurduğunuz için sizi yargılamaz. Özel yazılımlarda sürekli hatalarla uğraşırsınız, popüler ve hazır yazılımlarda kolay kolay hatalarla karşılaşmazsınız.

Atamyrat Hangeldiyev

Hangeldiyev SEO ve Reklam Ajansı'nın kurucusu Atamyrat Hangeldiyev 2012 yılından beri işletmelere SEO (arama motoru optimizasyonu), CRO (dönüşüm oranı optimizasyonu) ve reklam hizmeti sunmaktadır. Atamyrat Hangeldiyev iş dünyasındaki deneyimleri sayesinde şirket sahiplerine iş konularında danışmanlık hizmeti vermektedir.

Yorum yapın