SEO Karmaşık mı Yoksa Onu Biz mi Karmaşık Yapıyoruz

Değerli takipçilerim, okuyacağınız bu kapsamlı içerik yeni nesil SEO çalışmaları konusunda hizmet veren ixirSEO’nun kurucusu Furkan Gökçöl tarafından Hangeldiyev.com’un okurları için derlenmiştir.

Arama motoru optimizasyonu eski günlerde bugünden çok daha kolaydı. Hızlı bir site analizi gerçekleştirmek ve anlamsal bir temel oluşturmak yeterliydi. Bunun ardından orijinal içerik sunmak ve tüm anahtar kelimelerin yerlerinde olduğundan emin olmak gerekirdi.

Ancak işler değişti. Bugün SEO araç setiniz çok daha geniş ve çok daha karmaşık durumdadır. Mevcut durum gerçekten zor ve karmaşık mı yoksa modern SEO hakkında konuşurken onu biz mi karmaşık hale getiriyoruz? Bu sorunun cevabını bulmak üzeresiniz.

SEO Çabalarını Tam Olarak Ne Karmaşıklaştırır?

SEO tek başına karmaşık bir disiplindir. Çok sayıda farklı aracı, uygulamayı ve Google güncellemelerini bir araya getirmek gereklidir. Bugün yaşadığımız karmaşıklığın arkasındaki ana sebep Google algoritmasında şunlar gibi sayısız değişikliklerin bulunmasıdır:

  • Geniş temel algoritma güncellemeleri
  • Chrome güvenlik uyarıları
  • Mobil hız güncellemesi
  • Video içerikler

Bu teknolojilerin her biri arama motorlarının çalışma şeklini biraz değiştirmektedir. Tüm bunlar SEO çalışmalarınızı zorlaştıran çeşitli sıralama değişikliklerine neden olmaktadır.

Var olan stratejinizi tüm bu nüanslara göre ayarlamak ekstra zaman gerektiren bir iştir. Güncellenmiş kuralları öğrenmek zorundasınız ve mevcut planlarınızı ve testlerinizi gözden geçirmelisiniz. Bazen algoritma güncellemelerinin sitenizin konumu üzerindeki gerçek etkisini görmek haftalar veya aylar sürebilecektir.

Yeni Google Algoritmalarını Yanlış Yorumlama

Yeni bir algoritmanın nasıl çalıştığını yanlış anlamak yaygın bir sorundur. Google’ın getirdiği değişiklikleri yanlış yorumlama eğilimindeyiz. Bu da sıfır sonuç veren alakasız işlere daha fazla zaman harcamamız anlamına gelmektedir.

Örneğin, Google mobil sayfa hızı ölçütlerini göz önünde bulundurabilirsiniz. Resmi olarak duyurulduktan sonra insanlar sayfa hızını düşünerek her yönden iyileştirmek için çeşitli müdahaleler yapmaya başladılar. Peki bu gerçekten gerekli miydi?

Sayfa hızı yavaşlarsa sitenizin Google arama motoru sonuç sayfasında gerilere doğru gitmesini bekleyebilirsiniz. Bununla birlikte sayfa hızınızı iyileştirme yoluna gittiğiniz zaman sıralama yükselmeyi bekleyebilirsiniz. Ancak hız aynı kaldığında bir şey değişmeyecektir.

Bu problemi çözmek için site hızınızın yeteri kadar hızlı olduğundan emin olmadan önce daha farklı problemleri çözmeye çalışmalısınız.

SEO Araçlarının Geniş Yelpazede Olması

Yeni kısıtlamalar sizi biraz daha farklı düşünmeye iter ve bir süre bununla meşgul olursunuz. Buna ek olarak kullanacağınız SEO araçlarının seçimini düşünürsünüz. Önünüze çıkan manzara çok geniştir ve her geçen gün bu manzara biraz daha genişlemektedir.

Bir projeden diğerine geçerken veya ufkunuzu genişletmek için mevcut sitenizi tanıtırken daha önce hiç kullanmadığınız stratejileri kullanmak zorunda kalacaksınız. Alanınızda ne kadar uzman olursanız olun yeni yaklaşımlar için her zaman yer vardır.

Örneğin, müşterileriniz en son projelerini bir bilgi kaynağı olarak tanıtmak isteyebilir. Sitenizin içeriğini Google Haberler’de göstermek için her şeyi biliyor olsanız bile buradaki ilk deneyiminiz zorlayıcı olabilir. Bunlar gibi çeşitli zorluklara karşı hazır olmanız gerekir.

SEO Nasıl Karmaşık Hale Getirilmez?

SEO sürekli gelişir. Hiç kimsenin bunun aksini iddia etmesi söz konusu değildir. Bu sorun her sektörü etkilediğinden şikâyet etmek deneyimli bir profesyonel için bir seçenek değildir.

Gerçekten yeni değişikliklere aşırı tepki vererek işleri olduğundan daha karmaşık hale getirmeniz söz konusu olabilir. Bu durumda SEO sorunlarını çözmekten uzaklaşmış olursunuz. SEO alanında ne olursa olsun sakin olmanıza yardımcı olacak birkaç temel ancak etkili strateji vardır:

1. SEO Konusunda Güncel Haberleri Takip Edin

SEO konusunda neler olup bittiğini anlamanın en iyi yolu bu konuya ilgi göstermektir. SEO alanına yeni giriş yapmış kişiler için farklı SEO içeriklerini kullanmaya çalışmak başlangıçta çok kafa karıştırıcı olabilir.

Buna rağmen indeksleme problemleri ve içerik stratejileri hakkında sayısız bilgiye sahip olmaya başlayacağınız için bu kafa karışıklığını yavaş yavaş ortadan kaldırmaya başlayabilirsiniz.

Her deneyimli SEO uzmanının SEO tabanlı en iyi siteleri ve forumları takip etmesi söz konusudur. Bunun için kendi listenizi oluşturmak sadece zaman ve deneyim gerektiren bir iştir.

SEO haber sitelerini ve forumlarını takip etme alışkanlığına sahip olarak becerilerinizi ve bilgilerinizi dramatik bir şekilde geliştirmeyi başarabilirsiniz:

  • Web seminerlerini izleyerek yeni teknikler ve yeni yaklaşımlar öğrenip kendinizi eğitmeye devam etmelisiniz.
  • Kapsamlı rehberlerden yardım alarak çalışmanıza ait kontrol listenizi güncel tutmalısınız.
  • Gerçek çalışma incelemelerini okumalı ve diğer kişilerin hatalarından ders almalısınız.
  • Haberleri takip ederek en son algoritma değişikliklerini anlamaya çalışmalısınız.
  • Yeni bilgilerden ilham almalı ve profesyonel olarak büyümeye devam etmelisiniz.

2. Aylık İncelemelerle İlerlemeyi Takip Etmelisiniz

Anahtar kelime sıralamanızı ölçmeli, her ay link başarınızı, organik trafiği ve ziyaretçi davranışlarını kontrol etmelisiniz. İncelemiş olduğunuz tüm verilerde inişleri ve çıkışları bulmaya çalışmalısınız.

Çalışmalarınızın doğru yönde ilerlemesini sağlamak için SEO stratejinizde ince ayar yapmalısınız. Küçük ayarlamalar yaparak daha büyük sorunlardan kaçınabilir ve trafik büyümesi için alternatif fırsatlar bulabilirsiniz.

3. Rakipleri İzlemelisiniz

Rakiplerinizin blog sayfalarını ve oluşturdukları linkleri izleyerek ilk adımı atabilirsiniz. Ne kaçırdıklarını veya ne unuttuklarını görmek için dikkatli bir şekilde incelemeler gerçekleştirmelisiniz.

Kitlenin en çok neyi sevdiğini ve neye ihtiyacı olduğunu anlamak için blog yazılarına yapılan yorumları okumalısınız. Okuyuculara tam olarak ihtiyaç duydukları şeyi sağlayarak rakibinizin zayıf noktalarını kullanabilirsiniz. Kitlelere daha ayrıntılı ve açıklayıcı bilgiler ile daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmaya çalışmalısınız.

Sonuç

SEO sadece anahtar kelimeler ve linklerle ilgili bir şey değildir. Günümüzde SEO büyük resmi görmekle ilgilidir. Kullanıcılara mükemmel bir kullanıcı deneyimi sunarken aynı zamanda arama motorlarının gereksinimlerini karşılamaya çalışmalısınız.

SEO daha karmaşık hale gelmiş durumdadır. Artık gerekli anahtar kelimeler, linkler ve meta etiketlerle doldurulmuş iyi içerik oluşturmak yeterli değildir. İçerik hem görünüm hem de değer bakımından öne çıkmalıdır.

Sitenizin aktif olduğu alanda çok sayıda rakip var olabilir. Bu yüzden hizmetlere ve blog konularına ilişkin açıklamalarınız oldukça benzer olacaktır. Dikkat çekmek için orijinal yaklaşımlar bulmalı ve kullanıcıları başka yerde bulamayacakları bilgilerle baş başa bırakmalısınız.

Hem site içi hem de site dışı SEO hızla gelişmiştir. SEO karmaşık bir şekilde büyümeye devam etmektedir. Profesyoneller olarak değişikliklere hazır olmanız ve SEO karşısında işleri daha karmaşık hale getirmekten kaçınmanız gerekir.

Yorum yapın