Dijital pazarlama nedir? Detaylı Eğitim Kılavuzu

Günümüzde dijital pazarlama kampanyalarına yatırım yapmayan şirketler batmaya mahkumdur. Bu konuda başarılı olmak için bağımsız hareket etmek, rakiplerden daha çok ve daha zekice çalışmak ve acımasızca yaratıcı olmak gerekir.

Pazarlama ile ilgili birçok eğitici kitaplar, video eğitim setleri, web siteleri mevcut. Ancak bu kılavuzların çoğunda stratejik ve taktiksel tavsiyelerin eskik olduğunu görüyoruz. İşte bu yüzden bu dijital pazarlama kılavuzunu hazırladık.

Bu kılavuz kimler için?

Dijital pazarlamaya yeni başlayanlar, girişimciler, pazarlama müdürleri, küçük işletme sahipleri bu kılavuzdan yararlanabilirler.

1 – Müşterilerinize odaklanın

Her zaman şirketinizin pazarlama kampanyalarını yürütmek için yüzlerce seçeneği vardır.

Abartmıyoruz.

Blog yazıları yazabilir, tıklama başına ödeme reklamlarına para harcayabilir, abonelere e-posta gönderebilir ve içeriklerinizi sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz. Bu seçenekler içinde de çok sayıda mikro seçenek var. Facebook reklamlarınız için hangi hedefleme seçeneklerini ve görselleri seçmelisiniz? Blog yazılarınızı kendiniz mi geliştirmelisiniz yoksa dışarıdan editör mü tutmalısınız? Doğru e-posta konu başlıklarını nasıl seçersiniz? Tıklama başına maliyet mi yoksa gösterim başına maliyet fiyatlandırma modelini mi seçmelisiniz?

Bu soruların her biri insanı yorar, strese sokar. Ancak merak etmeyin, araştırmalarınızda ilerledikçe bu işlerden zevk almaya başlayacaksınız.

Pazarlama stratejikdir. Başarılı olmak için kesin hedeflere ihtiyacınız var. Ölçeklenebilir, tekrarlanabilir bir yapı için bir yapıya ihtiyacınız var. Pazarlamaya ister yeni başlayın, ister bu konuda deneyimli olun, fark etmez – bu her zaman gerçek kalacaktır. Hedef belirlemeden ilerlemeye çalışırsanız, şirketinizin en değerli varlıklarını harcayacaksınız: zaman ve para.

Başarılı dijital pazarlamanın ilk adımı, şirketinizin tam ihtiyaçlarını ve hedeflerini anlamaktır. Acımasız öz disipline ve kesin hedefe ihtiyacınız var.

En deneyimli pazarlamacıların öğrenmesi için yıllar sürdüğü derslerle başlayacağız. Bu yaklaşımın, zamandan tasarruf ederken ve para tasarrufu yaparken şirketinizi ilerletmenin en iyi yolu olduğuna inanıyoruz.

İlk dijital pazarlama kampanyanızı yürütmeyi düşünmeden önce bilmeniz gereken bazı şeyler vardır. Bu kılavuz akıntıya kapılmanızı engelleyecek, pazarlama konularında sizi rakiplerinizden daha zeki olmanızı sağlayacaktır.

Pazarlamacıların çoğu kampanyaları düşünür. Haftalarca çalışarak bir kampanya oluşturuyorlar ve bir hafta sonra tekrar sıfırdan başlıyorlar. Bu kesinlikle başarıya giden yol değildir. Bir sonraki seviyeye geçmek için, sistematik düşünmeye ve bir pazarlama makinesi inşa etmeye başlamalısınız. Bu 10 kat büyümenin en iyi yoludur.

Pazarlama müşterilerinizle başlar

Her pazarlama stratejisi müşteri tabanınızla başlamalıdır. Ürününüzü kullanan kişiler kimlerdir? Bu bireyler neye değer veriyor, ne hissediyorlar, şu anda hangi ürünleri kullanıyorlar?

Dijital pazarlama stratejinizi uygulamaya başlamadan önce mevcut müşterilerinizle sohbet edin.

Ürününüzü veya hizmetinizi nasıl öğrendiler? Onları potansiyel müşteriden ödeme yapan müşteriye dönüştüren süreç neydi? Müşterileriniz neye değer veriyor?

En çok ilgi duyacağınız şey, işletmenizin müşterilerinizin en önemli sorunlarından bazılarını nasıl çözdüğüne dair hikayelerdir.

Pazarlama, ilişkilerle ilgilidir ve herhangi bir çevrimiçi veya çevrimdışı ortamda gerçekleşebilir.

En sevdiğiniz şirketlerden, ürünlerden ve hizmetlerden nasıl haberdar oldunuz?

Müşteri kişiliklerinizi geliştirin

Her müşterinin farklı kişiliği vardır. Müşterileriniz çok çeşitlidir ve kendi benzersiz tercihlerini, kişilik özelliklerini ve ihtiyaçlarını gösterirler. Dijital pazarlama girişimlerinizin, bu müşteri segmentlerinin her birine ulaşması gerekir.

Herhangi bir pazarlama stratejisinin ilk adımı müşteri kişiliğinizi oluşturmaktır.

Bunlar, müşterilerinizin davranışsal, demografik ve psikolojik özellikleridir. Başlamak için hızlı bir yol, aşağıdaki şablonu tamamlamanızdır.

Aşağıdaki sorularla başlayın:

1. Tipik müşterilerinizin rolleri nelerdir? B2B (işletmeden işletmeye) ürün veya hizmet satıyorsanız, iş unvanları nelerdir?

Tüketicilere örnekler arasında koca, eş, baba, anne, teyze, amca, büyükanne bulunmaktadır.

B2B müşterilere örnekler arasında BT yöneticisi, pazarlama yöneticisi, CEO, iş geliştirme yöneticisi, başkan yardımcısı vb. bulunmaktadır.

2. Bu bireylerin karar verme yetkisi var mı? Evet ise başkalarına danışır mı? Değilse, son söz kime ait?

Anahtar kişilik özelliklerini belirleyerek müşteri kişiliklerinizi kişisel düzeyde anlayın:

Demografik özellikleri:

 • İş unvanları
 • Yaş
 • Eğitim
 • Sektör
 • Oturdukları yer (şehir, banliyö, kırsal)

Anahtar profesyonel özellikler:

 • Müşteri kişiliğinin işi ile ilgili sorumluluklar
 • Bu müşteri kişiliğinin doğrudan etki alanındaki en yüksek iş öncelikleri/sorumlulukları
 • Karşılaştıkları en büyük ilgili sorunlar
 • Yukarıdaki sorunlara karşı algılanan engeller
 • Müşteri temel sorunlarını çözmek için ne gibi önlemler almış olabilir
 • Kime rapor sunuyorlar
 • Görev süresi

Pazarlama, kamuya açık konuşmaya çok benzer. Büyük bir gruba seslenseniz de, izleyicilerinizle bireysel düzeyde iletişim kurmanın en iyi yolunu bulmanız gerekir. Bu, kitlenizi iyice öğrenmek demektir.

Müşteri kişiliğinizi oluştururken, onları gruplar yerine bireyler olarak düşünün. İnsanları standartlaştırılmış, önceden var olan kategorilere ayıran geleneksel pazar araştırma yapılarından uzak durun. Diğer bir deyişle, kalıplaşmış yöntemlerden uzak durun – temel müşteri segmentleriniz şirketinize özgü olmalıdır.

Mevcut müşterilerinizle ve potansiyel müşterilerinizle ilgili gerçek konuşmalar ile başlayın. Açık fikirlerle ilerleyin ve herhangi bir varsayım yapmayın. Bulduğunuz sonuçlar sizi şaşırtabilir ve pazarlama stratejinizin gidişatını önemli ölçüde değiştirebilir.

Potansiyel müşterilerinizin ödeme yapan müşteriye dönüşme süreci

Müşterilerinizi tanımak yeterli değil. Ayrıca, onların değerlerinin, davranış özelliklerinin ve kişilik özelliklerinin nasıl satışa dönüştüğünü tam olarak anlamanız gerekir. Buna şirketinizin satış ekibiyle başlayabilirsiniz. Henüz bir pazarlama stratejiniz olmasa bile, bağlantı kurma çabalarının güçlü olduğu alanları belirlemeye başlayabilirsiniz. İşte ele alınması gereken bazı önemli sorular:

1. Potansiyel müşterilerin şirketiniz hakkında öğrendikleri en yaygın yollar nelerdir?

Söylentiler mi? Tavsiyeler mi?

Etkili pazarlama girişimlerini seçin. Kişisel veya profesyonel referanslar nedeniyle önemli bir büyüme fark ederseniz, bağlantılar için daha fazla fırsat sağlamak için resmi bir başvuru programı uygulamaya karar verebilirsiniz.

2. İlk sordukları sorular nelerdir?

Bu soruların cevaplarını şirketinizin pazarlama mesajlarına, satış konuşmalarına ve tekliflere dahil edin. Potansiyel müşterilerinizin bilmek istediklerini tahmin edin. Bu strateji güçlü, karşılıklı bağlantı kurmanıza yardımcı olacaktır.

3. Satın almak için tipik karar verme süreci nedir? Ne tür sorular soruyorlar? Ve markanızla ilgili görüşmelerde hangi paydaşlar yer alıyor?

Bir süre boyunca aşamalı olarak gerçekleşmesi için bu süreci bekleyin. Pazarlama materyalleriniz, her aşamada potansiyel müşterilerinize rehberlik etmelidir.

4. Genel süreç ne kadar sürer? Her aşama ne kadar zaman alır?

Her pazarlama girişimi yatırım getirisini değerlendirmek için ölçülebilir olmalıdır. Bu kararı doğru zamanda vermelisiniz. Çok erken ölçerseniz, girişimin başarısını gerçekten anlamak için yeterli verilere sahip olmayabilirsiniz. Çok geç ölçerseniz, şirketiniz yeterince hızlı tepki vermede gecikme nedeniyle para kaybedebilir. En iyi yaklaşım zamanlamanız hakkında gerçekçi olmaktır.

5. Satışların gerçekleşmemesinin yaygın nedenleri nelerdir? Fiyat? Ürününüz veya hizmetiniz ile potansiyel müşterilerinizin ihtiyaçları arasında uyumsuzluk mu var?

Satın alma işleminin her aşamasında müşteri kaybedebilirsiniz. Bu sorun alanlarını ele alarak, dönüşüm oranınızı yükseltebilirsiniz.

Şirketinizin dönüşüm hunisini değerlendirin

Dönüşüm hunisi, dijital pazarlamanın en önemli kavramlarından biridir. Özetle, müşterilerinizin satın alma süreçlerini içeren bir diyagramdır.

Dönüşüm hunilerinin şirketler ve kullanıcı segmentleri arasında farklılık gösterdiğini unutmayın. İşletmenizin birden fazla dönüşüm hunisi olması muhtemeldir.

Bu araç, pazarlamanızın her aşamasında kullanıcı davranışını görselleştirmenize ve anlamanıza yardımcı olacaktır. Web sitenizin ziyaretçilerinin bir kısmı nihai pazarlama hedefinize ulaşırken, çoğu ise ulaşmaz.

Huninin her aşamasında müşteri kaybı normaldir. Anahtar neden müşteri kaybının gerçekleştiğini anlamak ve en aza indirmektir.

Bu yüzden satış ekibinizle bir araya gelin ve dönüşüm hunisini inceleyin. Dönüşüm hunisi diyagramları, potansiyel müşterilerinizin psikolojisinin ve satın alma sürecinin kapsamlı bir görünümünü bir araya getirmek için çok değerli araçlardır.

Başka şirketlerin şemalarını kopyalamayın. Dönüşüm huniniz, şirketiniz için pazarlama ekibiniz ile satış ekibinizin birlikte geliştirdiği benzersiz bir şey olmalıdır.

Anatomik detaylar yüzünden çıkmaza girmeyin. Dönüşüm hunisi bir süreci tanımlar, ancak daha da önemlisi, şirketinizin potansiyel müşterilerinizle birlikte oluşturduğu ilişkilerdir.

Dönüşüm hunileri, mantıksal kararlarla ilgili olduğu kadar duygularla da ilgilidir. Her ikisine de önem verdiğinizden, dikkat ettiğinizden ve analiz ettiğinizden emin olun.

Dijital pazarlama nerelerde kullanılır

Şirketler, aşağıdaki hedefleri gerçekleştirmek için dijital pazarlamayı kullanmaktadır:

 1. Ürünler, özellikler veya hizmetler hakkında marka bilinirliği oluşturma
 2. En çok ilgi duydukları zaman ve soğudukları zaman potansiyel müşterilerle etkileşim kurma
 3. Mevcut müşterilerle işi büyütme

Bu amaçların üçü de müşteri kazanımının ve artan gelirlerin nihai hedefi haline gelir.

Yeni bir şirket kurduysanız, farkındalık oluşturmak daha yüksek bir öncelik olacaktır. İşletmeniz biraz olgunlaştıktan sonra, mevcut müşterilerle (veya soğumuş potansiyel müşterilerle tekrar iletişime geçerek) işinizi büyütmeye odaklanabilirsiniz.

Her bir pazarlama kampanyasının gelirle nedensel bir ilişkisi olmalıdır. Çoğu zaman, pazarlamacılar nereden başlayacağından emin değillerdir. Göz önünde bulundurmanız gereken birçok seçenek, strateji ve taktikle, şirketiniz için neyin en iyi olduğunu gerçekten nasıl anlarsınız?

Cevap basittir:

Bu pazarlama girişimi, müşteri edinme maliyetinizle nerede uyumludur?

Bu soruya cevap bulamazsanız, büyük olasılıkla söz konusu girişime para harcamamalısınız. Ve bedavaysa?

Altın kuralı unutmayın: vakit nakittir. Pazarlamada hiçbir şey bedava değildir. Her stratejinin, girişimin veya kampanyanın genellikle fırsat maliyeti olan bir fiyatı vardır.

Her pazarlama hedefi türü, ölçülecek ayrı bir dönüşüm hunisine ve başarı metriklerine sahiptir.

Bahsettiğimiz hedefler, tüm pazarlama ortamları ve kanalları için geçerlidir. Bu noktada, tıklama başına ödeme seçeneğinin, marka bilinirliğinin oluşturulmasında en iyi seçenek olduğunu ve e-posta pazarlama kampanyalarının ürün veya hizmetinize pek ilgi duymayan müşterileri yeniden yönlendirmek için en iyi seçenek olduğunu düşünmeye meyilli olabilirsiniz.

Müşterilerinizi ve potansiyel müşterilerinizi inceleyin. Bunlar, PPC (tıklama başına ödeme) reklamlarıyla etkileşime girecek insanlar mı? Blog içeriklerine ilgi duyuyorlar mı ya da şirketinizle e-posta üzerinden iletişim kurmak için zamanları var mı? Pazarlama hedeflerinize ulaşmak için doğru stratejileri belirlerken, önemli olan kitlenizle başlamaktır.

2 – Dijital pazarlama yapınızı anlayın

Şimdi de ölçeklenebilir, sürdürülebilir bir pazarlama motoru oluşturmalısınız. Şunu düşünün:

Plan olmadan ev inşa etmezsiniz.

İş planı olmadan şirket kurmazsınız.

Navigasyon sisteminiz olmadan yolculuğa çıkmazsınız.

UX’i planlamadan online uygulama oluşturmazsınız.

Ve ne satın aldığınızı bilmeden gayrimenkule yatırım yapmazsınız.

Pazarlama planınız neden farklı olmalıdır?

Facebook reklamlarına 1000 TL veya müşteri eğitim videolarına 500,000 TL harcadığınızda, dikkatli planlanmış stratejiye ihtiyacınız vardır. Her pazarlama planının, elde etmek istediğiniz sonuçlarla başlaması gerekir. Yatırım getirisi tahmin oyunu değildir.

Klişelerden uzak durun, bir CEO gibi düşünün ve gördüğünüz sayılara güvenin

Pazarlama oldukça büyük bir sorundan muzdarip – maliyet. Daha sık olmamakla birlikte, C-level’dakiler (CEO, CFO, CTO vb), ölçmesi zor dönüşler için yeni girişimlere para harcamak istemezler. Kampanyanızın herhangi bir satış yapıp yapmadığını nasıl öğrenebilirsiniz?

Dijital pazarlama kar güdümlüdür, yatırım değildir, masraf değildir, doğru uygulandığında işe yarar. Dijital pazarlama kampanyalarında her şeyi takip etmek mümkün, satışı gerçekleştiren reklam tıklamasının kaynağına kadar. Doğru araçlar ve biraz yaratıcılık ile, pazarlamanızın değerini kanıtlayabilirsiniz. Web analizi işte bu kadar sağlamdır.

Programlarınızı CEO’lar ve CFO’ların en çok önemsediği (kar ve gelir) hedefler etrafında yapılandırmanız gerekir.

Yöneticiler ne kadar web trafik sağladığınızı önemsemezler. Pazarlama harcamasından kaynaklanan satışları ve yeni işleri önemserler.

Pazarlama programınızın yatırım getirisini kanıtlamak için neler yapmalısınız:

 1. Kampanya maliyetlerini belirtin
 2. Doğrudan kampanyadan elde edilen gelirleri belirtin
 3. İzleme sürecini tanımlayın
 4. Pazarlama girişiminden elde edilen satışların ve potansiyel müşterilerin sayısını belirtin
 5. Maksimum kârlı satış başına maliyeti veya edinme başı maliyeti belirtin
 6. İstatistiksel olarak anlamlı sayıları kullanın – küçük örnek boyutları yanıltıcı analizler üretir
 7. Kampanyalarınızın başarısını ölçmek için bir kontrol grubu oluşturun

Size büyük bir vizyonla nasıl başlayacağınızı ve doğru girişimleri uygulamak için nasıl çalışmanız gerektiğini öğretmek istiyoruz.

1. Adım – Zamanın değerini anlayın

Pazarlama başarısı, karar verme sürecinde doğru müşterilere doğru zamanda ulaşmaktan kaynaklanır.

Kendinizi müşterinin yerine koyun ve en sevdiğiniz e-ticaret sitesinde en son ne zaman alışveriş yaptığınızı düşünün.

Yaklaşan bir tatil için alışveriş yaptığınızı hayal edin. Programdan birkaç hafta önce, ihtiyacınız olan şey hakkında karar vermek için bolca zamanınız var, ancak yine de beğendiğiniz bazı ürünlerle karşılaşıyorsunuz.

24 saat içinde, Facebook haber kaynağınızda söz konusu ürünlerin reklamlarını görmeye başlarsınız.

Tesadüf mü? Kesinlikle hayır.

Stratejik ve dikkatli planlama? Fark edebileceğinizden daha fazlası.

Bu satıcıyla daha önce alışveriş yaptınız, böylece resmi e-posta listesine abone oldunuz. Birkaç gün sonra %20 indirimli kupon kodu alacaksınız. Bu ürünleri almak zorunda mı hissediyorsunuz? Muhtemelen evet.

Bir sonraki adım olarak, ürünleri alışveriş sepetinize eklersiniz. Kupon kodunun süresi dolar ve bu siteye geri dönmeden önce birkaç hafta daha beklersiniz.

Daha sonra da sizi bir sürpriz bekleyecek – alışveriş sepetinizdeki fiyatta indirim oluştu.

Oyun bitti. Artık satın almaya hazırsınız.

Sıradan bir gözlemciye bu tanıtım çalışmaları uygun tesadüfler gibi görünür.

Bilgisayar ekranının diğer tarafında, davranış kalıplarınızı dikkatlice analiz eden ve yanıtlayan bir pazarlamacı var. Ve sadece bir pazarlamacı değil. Tüm kurumsal sistemleri, satın alma dönüşüm hunisi aracılığıyla müşterileri taşıma hedefi etrafında oluştururlar.

İster kurumsal marka için ister küçük işletme için çalışıyor olun, önemli dersi unutmamanız gerekir – zamanlama yaşamsal önemdedir.

2. Adım – Temel pazarlama hedeflerinizi belirleyin

Her pazarlama programının dikkatlice tanımlanmış bir dizi hedefe ihtiyacı vardır.

Kesin hedefler olmadan, pazarlama kampanyaları işletmeniz için tehlikeli olma potansiyeline sahiptir.

Pazarlama ile neye ulaşmak istediğinizden emin değilseniz, zaman ve para kaybedebilirsiniz – her ikisi de şirketiniz için inanılmaz derecede kıt kaynaktır.

Örneğin, yeni müşteriler edinme hedefi belirleyebilirsiniz. Neden mi? Çünkü işletmenizin hayatta kalması ve büyümesi için daima yeni müşterilere ihtiyacı vardır.

3. Adım – Soru sorarak başlayın

Şirketinizin pazarlama hedeflerinin ne olması gerektiğinden emin değil misiniz? Sorular sorarak ve mümkün olduğunca aktif olarak dinleyerek başlayın.

Herhangi bir pazarlama stratejisine dalmadan önce cevaplamanız gereken bazı soru türleri vardır:

Şirketinizin mevcut stratejik hedefleri nelerdir?

Şirketiniz pazarlama kampanyalarına ne kadar yatırım yapmayı göze alabilir?

Şirketinizin içindeki paydaşlar kimlerdir?

Ne tür gerçekçi sonuçlar elde etmeyi bekliyorsunuz?

4. Adım – Müşterilerinizle noktaları birleştirin

Pazarlama yapınızın bileşenlerinin bir araya geldiği yer burası.

Pazarlama, tüketici satın alma döngüsünü takip etmelidir. Potansiyel müşterilerin müşteriye dönüşmesi ve mevcut müşterilerin tekrar satın almaları için attığı adımlar bunlardır.

En iyisi kampanyaları aşağıdaki temel kategorilere ayıralım.

Farkındalık

 • Yeni potansiyel müşterileri markanıza bağlayın.
 • Yeni ürün ve hizmetlerin mevcut müşterilerle ilgili olduğundan emin olun.

Etkileşim

 • Yeni potansiyel müşterilerin şirketiniz, ürünleriniz ve hizmetlerinizle ilgilenmesini sağlayın.
 • Mevcut müşterilerin pazarlama malzemelerinizle tekrar etkileşime geçmeye ve güvenilir bir kaynak olarak şirketinize güvenmeye devam ettiğinden emin olun.

Karar

 • Yeni potansiyel müşterilere, sizin yerinize rakibinizi tercih etmeyi düşünürken, karar verme noktasında ulaşın.
 • Potansiyel müşterilere, ürün veya hizmetinizi şimdi mi yoksa daha sonra mı satın alma konusunda kararsızken ulaşın.
 • Mevcut müşterilerle, eklenti ürün ve hizmetleri satın alırken bağlantı kurun.

Konumunuzu koruma

 • Uzun vadeli marka sadakatini teşvik edin.
 • Mevcut müşterilerle, eklenti ürün ve hizmetleri satın alırken bağlantı kurun.
 • Satın alma döngüsünün tüm aşamalarında müşteri kaybını önleyin.

3 – Trafik edinimi

Web sitenizin ne kadar düzgün göründüğü önemli değil: Hiç kimse ziyaret etmiyorsa, hiçbir işe yaramaz.

Peki ne yapmalısınız?

Web sitenize yeni ziyaretçileri nasıl getireceğiniz ile ilgili aktif olarak düşünmeniz gerekir. Trafik edinme stratejinizi oluşturmalısınız. Ücretli reklamcılıktan içerik pazarlamaya kadar çok çeşitli seçenekleriniz var. Bu konuları detaylıca inceleyeceğiz, fakat önce anahtar bir kavramı açıklamak istiyoruz:

Kitle bağlantıları.

Trafik edinme stratejinizi, doğru kitlelerle bağlantı kurmak için kullanmanız gerekir. Bunlar müşteriye dönüşme olasılığı en yüksek olan kişilerdir.

Dijital pazarlamaya yeni başlıyorsanız, büyük olasılıkla blog yazma, ücretli reklamcılık ve sosyal medya pazarlaması hakkında çok şey okuyacaksınız. Trafik edinimi, Google Ads’teki (AdWords) SEM stratejinizden çok daha fazla. Bu, hedef kitlenize ulaşmak için tek ve en önemli pazarlama stratejisidir.

O zaman trafik edinimi konusuna göz atalım.

Trafik değil, müşteri bulun.

Pazarlamacılar, web trafiğini sık sık farklı gruplara, yani satışa dönüşen ve dönüşmeyen trafiğe ayırır. Bu gruplar arasında aynı zamanda doğrudan yanıtla müşteriye dönüşen trafik ve uzun vadede müşteriye dönüşen trafik yer alır. Spam trafiği. İyi trafik. Hedeflenen trafik. Bütün bunlar ne anlama geliyor?

Bazı trafik, şirketiniz için diğerlerinden daha değerlidir. Ancak bu ayrım özneldir ve şirketinizin kendine özgü ihtiyaçlarına bağlıdır.

Hangi web trafiğinin sizin için uygun olduğunu belirlemek için pazarlama hedeflerinizi iyice anlamanız gerekir.

Kime ulaşmak istiyorsunuz?

İlk önce bu soruyu cevaplayın. Bir sonraki adım, bu kişilerin internette nerelerde takıldığını öğrenmeniz gerekir. Hedef kitlenize ulaşmanın en etkili yolunun Facebook üzerinden olduğuna karar verebilirsiniz. Ya da LinkedIn. Veya blog yayınlarınızı daha geniş bir kitle ile paylaşarak.

Trafik kaynakları

Web trafik ikiye ayrılır – ücretli ve ücretsiz.

Ücretsiz trafik, web sitenize organik olarak ulaşan ziyaretçileri, sosyal medya tanıtımını, viral videoları ve şirketiniz ile ilgili haberleri, makaleleri içerir.

Ücretli trafik, web sitenize reklamlar aracılığıyla gelen ziyaretçileri içerir. Bu kanallar arasında banner reklamcılığı, sosyal medya reklamcılığı ve sponsorlu yerleşimler bulunur.

Ücretsiz trafik kaynaklarından yararlanma

Dijital pazarlamaya yönelik birkaç ücretsiz trafik kaynağı mevcuttur:

Halkla ilişkiler: Medya kanallarında görünürlük kazanmak için gazetecilerle ilişkiler kurun. Markanız adına içerik oluşturmak için ve düşünce liderliğine katkıda bulunmak için sektörünüzdeki en iyi bloglarla bağlantı kurun.

SEO (arama motoru optimizasyonu): Web sitenizin arama motorlarındaki görünürlüğünü iyileştirmek için bir strateji geliştirin. Potansiyel müşteriler internette bilgi ararken, şirketiniz bu soruların ilk yanıtlayıcısı olmalıdır.

Sosyal medya: Facebook, Twitter ve LinkedIn gibi sosyal ağlardan yararlanın.

Blog: Sektörünüzde uzmanlık alanlarınızla ilgili bilgiler paylaşın. Şirketinizin blogu, müşterileriniz ve potansiyel müşterileriniz için güvenilir bir kaynak olmalıdır.

Video pazarlama: Markanızla, ürün veya hizmetleriniz ile ilgili ilgi çekici videolar oluşturun.

E-posta aboneleri: Ziyaretçileri web sitenize getirmek yeterli değildir. Geri gelmelerini sağlamalısın. E-posta abone listesi bu hedefe ulaşmanıza yardımcı olabilir. Örneğin, şirketiniz bir blog yazısı yayınladığında, abonelerinize bildirim gönderebilirsiniz.

Ücretli trafik kaynakları

Ücretli trafik kaynaklarından da yararlanabilirsiniz.

Bu tür trafik kaynakları, banner reklamları, arama motoru pazarlama kampanyalarını ve sitenizi daha önce ziyaret etmiş kullanıcılar için kampanyaları yeniden hedeflemeyi içerir.

Bu teknik, markanızın etrafında farkındalık yaratmanın yanı sıra mevcut müşterileri ve potansiyel müşterileri web sitenize geri getirmek için güçlü bir stratejidir.

Stratejiniz konusunda dikkatli olduğunuzda, dijital reklamcılık ekosistemi markanız için önemli sonuçlar üretmede oldukça yararlı olabilir.

Küçük işletme sahipleri ve startup’lar, dijital reklamlardan genellikle çekinmektedirler.

Neden mi?

Birincisi, dijital pazarlamanın işe yaramadığını düşünüyorlar. İkincisi, sınırlı bütçelerini riske atmak istemezler.

Fakat ücretli reklamcılığı görmezden gelirseniz, değerli kullanıcı edinme fırsatını kaçırabilirsiniz.

Örneğin, Facebook, pazarlamacıların yükleme başına maliyet (CPI) bazında satın alabileceği bir reklamcılık programı yürütmektedir. Kullanıcılar doğrudan Facebook’un mobil platformundan uygulama yükleyebilir. Bu arada, reklamverenler yalnızca yükleme başına maliyet temelinde ücretlendirilir.

Üstelik, bu kullanıcıları edinme maliyeti alanında yoğun rekabet vardır. Akılda tutulması gereken önemli nokta da, Facebook mobil reklam yayınlamak için tek platform değildir – hedef müşterilerinizle ve şirketinizin ihtiyaç duyduğu fiyat noktalarıyla uyumlu bir dizi seçenek mevcut.

Yalnızca 1000 TL ile test yapmaya başlayabilirsiniz. Evet, bunu kaybedebilirsiniz, ancak önemli olan, sizin için en iyi performansı gösteren fiyatlandırma modellerinin, hedefleme seçeneklerinin ve reklam ağlarının verilerini toplamaya devam etmektir.

Facebook ve Google gibi dijital medya devleri ve diğer küçük şirketler sayesinde PPC reklam sektörü yüz milyarlarca dolar değerindedir. Ve bu hızla büyümeye devam ediyor.

4 – Dönüşüm oranı optimizasyonu

Trafik edinimi, pazarlama denkleminin sadece yarısıdır.

Ziyaretçileri web sitenize getirmenin yanı sıra, onları orada tutmanız gerekir. Sadece bu değil, onları potansiyel müşderiden müşteriye dönüştürmelisiniz.

Onları müşteriye dönüştürdükten sonra tekrar satın almalarını sağlamalısınız.

Dönüşüm optimizasyonu, yeni web sitesi ziyaretçilerinin ödeme yapan müşterilere ve ilk kez satın alan müşterilerin tekrar satın alan müşterilere dönüştürülmesi sürecidir.

Bu, her dijital pazarlamacının tam olarak anlaması gereken bir kavramdır. Dönüşümler için optimize edilmiş bir web siteniz (veya pazarlama stratejiniz) yoksa, web trafiğinizi boşa harcarsınız.

Atamyrat Hangeldiyev

Hangeldiyev SEO ve Reklam Ajansı'nın kurucusu Atamyrat Hangeldiyev 2012 yılından beri işletmelere SEO (arama motoru optimizasyonu), CRO (dönüşüm oranı optimizasyonu) ve reklam hizmeti sunmaktadır. Atamyrat Hangeldiyev iş dünyasındaki deneyimleri sayesinde şirket sahiplerine iş konularında danışmanlık hizmeti vermektedir.

Yorum yapın