Google Optimize ile başarı şansınızı nasıl arttırırsınız?

Google Optimize aracını duymuşsunuzdur. Google’ın A/B testi ve kişiselleştirme çözümüdur. 2016 yılında beta sürümü piyasaya sürüldü, bu aracı kullanmak isteyen optimizasyon uzmanları sırada bekliyordu. Artık beklemeden siz de Google Optimize aracını kullanabilirsiniz.

Bu araç ne işe yarar? Bunu nasıl sorunsuz yapılandırırsınız? İlk denemenizi nasıl çalıştırırsınız?

Öncelikle Google Optimize aracının neden diğer test araçlarından daha iyi olduğunu açıklayalım.

Pazarlamacılar araçları sever ve araçlar da pazarlamacıları sever. Bu romantizmden çıkan sonuç, araçların sayısının fazla olması. Anahtar kelime sıralaması için araçlar, kırık bağlantılar için araçlar, sosyal medya araçları, hedef kitle analiz araçları vs.

Yıllardır Google Analytics birçok farklı aracı kendi sistemine eklemeye ve pazarlamacıları silolarından çıkarmaya çalışıyor, tüm kanalları, tüm dönüşümleri ele alıyor, kısaca Google Analytics, birden fazla silahın yer aldığı bir cephaneliktir.

Bu yıl CXL Live’da Google Optimize ve kişiselleştirme konusunda harika bir konuşma yapan Google’ın çalışanlarından Krista Seiden, bazı örnekler veriyor:

“Optimize’i bu kadar güçlü kılan şeylerden biri de Google Analytics’le derin bir bütünleşmesidir. Optimize ile paylaşılan kitleler olarak kullanıcıları hedeflemek için kullanıcıların temel segmentlerini tanımlamak için Google Analytics verilerinizi kullanabilirsiniz. Örnekler:

 • Sadık müşteriler: Sitenizi X kere ziyaret eden ve Y örneğini/değerini satın alanlar
 • Durum grupları: Premium sıklıkta ziyaretçiler, ekonomi standart ziyaretçiler
 • Coğrafi konum: San Antonio sakinleri için özel teklif

Bu önemli kitleleri tanımladıktan sonra, her hedef grup için benzersiz bir teklif oluşturun ve ardından bu teklifi hedeflediğiniz kitleye hedeflemek için Optimize’yi kullanın.”

Neden Google Optimize aracını kullanmalısınız?

 1. Kolay ve basit kullanıcı arayüzüne sahip.
 2. Google Optimize verileriniz Google Analytics’te ve Google Analytics verileriniz de Google Optimize’da kullanıma sunulacaktır: daha gelişmiş hedefleme, daha gelişmiş raporlama, daha gelişmiş dönüşüm izleme vb.
 3. Ayrıca ücretsiz!

Google Optimize vs. Google Optimize 360 (Ücretsiz vs. Ücretli)

Google Optimize aracının ücretli versiyonu da var: Google Optimize 360

Küçük veya orta ölçekli bir işletme iseniz veya test programına yeni başlıyorsanız, ücretsiz sürüm sizin için uygundur. Büyük bir şirket iseniz veya çok gelişmiş bir test programınız varsa, muhtemelen ücretli sürüme ihtiyacınız olacaktır.

İki sürüm arasındaki farklılıkların resmi dökümünü burada görebilirsiniz:

Yani, özetlemek gerekirse, ücretsiz sürümün sınırlamaları:

 • Google Analytics kitle hedeflemesi yok.
 • Sınırlı çok değişkenli test (16 varyasyon).
 • Önceden seçilmiş deneme hedefleri. Google Optimize 360, denemenin diğer Google Analytics hedeflerini nasıl etkileyeceğini görmek için geri dönüp deneme hedefini değiştirmenize izin veriyor.
 • Sınırlı eşzamanlı test (bir seferde 3 test).

Google Optimize nasıl kullanılır?

Deneme kurulumu

Video’da da gösterdiğim gibi, her şey çok basit. Deneme kurulumu için “deneme oluştur” butonuna tıklıyorsunuz.

Deneme türleri

“Deneme oluştur” butonuna tıkladığınızda, denemenin adını, test etmek istediğiniz sayfanın URL’ini ve çalıştırmak istediğiniz denemenin türünü girmeniz istenir.

A/B testleri

Bu en bilinen deneme türüdür. Hangisinin daha iyi performans gösterdiğini görmek için aynı sayfanın iki versiyonunu karşılaştırırsınız. A vs. B, orijinal vs. varyant. Görsel olarak, buna benzer:

Yönlendirme testleri

Yönlendirme testleri teknik olarak konuşmak gerekirse bir tür A/B testidir. Aynı sayfanın iki sürümünü test etmek yerine, birbirine karşı iki ayrı sayfayı test ediyorsunuz. Tamamen yeni tasarımı veya hatta iki farklı açılış sayfasını test etmek istiyorsanız bu tam size göre.

Örnek

2 farklı açılış sayfasını farklı URL’lerle test etme:

 • Original – www.example.com/landing1
 • Variant – www.example.com/landing2

Subdomain’de barındırılan yeniden tasarlanmış sayfayı test etme:

 • Original – www.example.com
 • Variant – new.example.com

Çok değişkenli testler:

Çok değişkenli bir test, hangi kombinasyonun en iyi sonuçları verdiğini görmek için aynı anda birden çok öğenin birden fazla varyantını test etmenizi sağlar. Yani, aynı anda 2 başlığı ve 3 görseli test ediyorsanız şu şekilde görünebilir:

Sonuç

Google Optimize, nispeten yeni ve Optimizely ve VWO gibi devlerin rakibidir. Bu ücretsiz aracın değerini görmezden gelmek zor.

En azından hesap oluşturun ve ufak bir deneme yapın. Umarım bu kılavuz bu süreci sizin için daha da kolaylaştırır.

Google Optimize veya Google Optimize 360 kullanıyorsanız lütfen yorum olarak düşüncelerinizi paylaşın.

Atamyrat Hangeldiyev

Hangeldiyev SEO ve Reklam Ajansı'nın kurucusu Atamyrat Hangeldiyev 2012 yılından beri işletmelere SEO (arama motoru optimizasyonu), CRO (dönüşüm oranı optimizasyonu) ve reklam hizmeti sunmaktadır. Atamyrat Hangeldiyev iş dünyasındaki deneyimleri sayesinde şirket sahiplerine iş konularında danışmanlık hizmeti vermektedir.

Yorum yapın