İşinizi büyütecek 10 WordPress SEO ve pazarlama eklentisi

Günümüzde birçok firma özel yazılım konusunda takıntılıdır, WordPress gibi hazır ve neredeyse kusursuz içerik yönetim sistemini kullanmak yerine web tasarım firmalarına büyük paralar ödeyerek özel yazılım hizmetlerinden yararlanırlar, çünkü prestijlerini kaybetmek istemezler. Ancak TechCrunch, The New Yorker, BBC America, Bloomberg Professional, Sony Music, MTV News gibi dev markalar da WordPress kullanıyor, ve WordPress kullandıkları için hiçbirinin itibarına en ufak zarar geldiğini düşünmüyorum.

WordPress yaygın olarak kullanıldığı için 50 binden fazla ücretsiz eklentiye sahiptir. Bu eklentilerin arasında çok sayıda harika eklentiler de mevcuttur. Ayrıca oldukça gelişmiş ve mükemmel özelliklere sahip ücretli eklentilerden de yararlanabilirsiniz.

Aşağıdaki SEO ve pazarlama eklentileri ile işinizi bugün büyütmeye başlayabilirsiniz:

1. AMP for WP – Accelerated Mobile Pages

Google hızlı çalışan siteleri seviyor, çünkü kullanıcılar beklemek istemiyor, eğer sitenizin açılma hızında 1 saniye bile gecikme yaşanırsa birçok ziyaretçi kaybedersiniz. Bu eklenti sayesinde WordPress sitenizin AMP versiyonunu kolayca oluşturabilirsiniz. Böylece Google’dan gelen mobil kullanıcılar direkt sitenizin AMP versiyonunu ziyaret ederler, AMP sayfalar hızlı açılırlar.

2. Yoast SEO

En çok kullanılan ve en çok beğenilen SEO eklentisidir. Eğer binlerce içeriğiniz yoksa kategori sayfalarınızın Google tarafından indekslenmemesini sağlayabilirsiniz. Etiket gibi gereksiz sayfalarınızın da indekslenmesini engellemeyi unutmayın. Google’da sadece önemli sayfalarınız indekslensin, merak etmeyin, eğer sadece 10 tane önemli sayfanız varsa sadece 10 indeks’in zararı olmaz, indeks sayısını arttırmaya çalışmayın sakın, Google bunu sevmez. Yoast SEO eklentisi ile bu ayarları yapabilirsiniz.

3. WP Fastest Cache

Kullanımı kolay cache eklentisidir. 700 binden fazla kullanıcısı mevcut, ayrıca oldukça beğenilmiştir. W3 Total Cache gibi karmaşık değil, çok basit ayarlara sahiptir.

4. Really Simple SSL

Sitenize SSL sertifikası kurmanıza rağmen bazı sayfalarınızda sorunlar yaşayabilirsiniz, tüm sayfalarınızı https uyumlu yapmak kolay değil, oldukça zahmetli bir iştir. Fakat bu eklenti ile hızlıca tüm sayfalarınızı https uyumlu yapabilirsiniz.

5. Google XML Sitemaps

Google’ın sitenizi sorunsuz bir şekilde taraması oldukça önemlidir. Google XML Sitemaps ile site haritası oluşturarak Google’ın sitenizi taramasına yardımcı olabilirsiniz. Oluşturulan site haritasını Google Search Console hesabınızdan göndermeyi unutmayın.

6. Ninja Popups

Maalesef e-posta pazarlama ülkemizde pek önemsenmiyor. Halbuki potansiyel müşterileri müşteriye dönüştürmenin en iyi yolu etkili e-posta pazarlama kampanyaları oluşturmaktır. Hemen bugün Ninja Popups ile WordPress siteniz üzerinden ziyaretçilerinizin e-posta adreslerini toplamaya başlamanızı öneririm. Ninja Popups eklentisi Getresponse, Aweber gibi e-posta pazarlama servisleri ile uyumludur.

Tabii ki e-posta abone listesi oluşturmak kolay değildir. Ziyaretçilerinizin e-posta adreslerini almak için onlara ücretsiz bir şeyler verin, e-kitap, indirim kuponu, eğitim seti vs…

7. OptimizePress

WordPress ile blog sitesi kurarsınız, ancak blog siteniz üzerinden rastgele bir sayfa oluşturarak ürün veya hizmetinizi pazarlamaya çalışırsanız iyi dönüşüm elde edemeyebilirsiniz. İşte bu yüzden ürün veya hizmetleriniz için ayrı açılış sayfaları (landing page) oluşturmalısınız. OptimizePress ile harika açılış sayfaları oluşturabilirsiniz. OptimizePress hem eklenti hem de tema şeklindedir, biz bu sitede eklenti versiyonunu kullanıyoruz. Ayrıca yazılımcıya veya tasarımcıya ihtiyacınız yok, kolayca profesyonel görünümlü açılış sayfaları oluşturabilirsiniz.

8. OneSignal Push Notifications

Bu eklenti sayesinde web sitenizi ziyaret edenler sitenize tarayıcıları üzerinden bildirimlere abone olabilirler, böylece her içerik yayınladığınızda abonelere tarayıcıları üzerinden bildirim gönderirsiniz.

9. Social Media Share Buttons & Social Sharing Icons

Bu blogda görmüş olduğunuz sosyal medya paylaşım butonlarını siz de sitenize kurmak istemez misiniz? 200 binden fazla kullanıcısı mevcut, ve yaklaşık 4000 tane de 5 yıldızlı yoruma sahip.

10. OptinMonster

Bu ilk önce WordPress eklentisi olarak sunulmuştu. Şimdi ise kendi ayrı gelişmiş sistemi mevcut. OptinMonster ile daha fazla abone ve müşteri elde edebilirsiniz.

Atamyrat Hangeldiyev

Hangeldiyev SEO ve Reklam Ajansı'nın kurucusu Atamyrat Hangeldiyev 2012 yılından beri işletmelere SEO (arama motoru optimizasyonu), CRO (dönüşüm oranı optimizasyonu) ve reklam hizmeti sunmaktadır. Atamyrat Hangeldiyev iş dünyasındaki deneyimleri sayesinde şirket sahiplerine iş konularında danışmanlık hizmeti vermektedir.

Yorum yapın