Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

SEO Fiyatları mı Önemli, Vaatler mi?

Her gün 3-4 tane SEO teklif form verisi alıyoruz. Ve çoğu maalesef sadece fiyat ile ilgileniyor, sunduğumuz vaatlere bakmıyorlar bile. Muhtemelen birçok insanın son zamanlarda yaşadığı finansal sorunlar yüzündendir bu. Ancak gene de dikkatli olmak gerekir. Çünkü bir firma 12 aylık anlaşma ile aylık 5000 TL’lik teklifi ile ilk 5 sıra garantisi sunduysa, başka bir firma sadece yükselme garantisi ile ayda 2000 TL teklif sunduysa, sizce hangi teklif daha iyi? Evet, ilk teklif tabii, ancak esnaf abimiz, hatta koskoca firmaların pazarlama direktörleri bile genelde “fiyatınız çok yüksek” diyerek saatlerce hazırlayıp sunduğunuz teklifi direkt çöpe atıyor. Bu yüzden biz Hangeldiyev reklam ajansı olarak genelde girişimci ruha sahip olmayan esnaflara hizmet vermiyoruz, ideal müşterilerimiz büyümek isteyen KOBİ’lerdir.

SEO fiyatları

SEO fiyatları neye göre belirleniyor

Diyelim ki web hosting firmasısınız, ve başlıca anahtar kelimeleriniz: hosting, web hosting, en iyi hosting firması, hosting fiyatları, wordpress hosting vs… “Hosting” kelimesi Türkiye’de Google’da aylık 18,000’den fazla aranıyor. Diğer kelimelerin de aylık aranma sayısı fena değil. Ayrıca bu kelimelerde ilk sayfadaki sitelerin hepsi de büyük firmalar, ve backlinkleri de çok güçlü, marka değerleri de oldukça yüksek. Sizin bu hosting sektörüne girmeden önce iyice araştırma yapmış olmanız gerekiyor, en az 500,000 TL pazarlama bütçeniz yoksa diğer önemli firmalarla rekabet edemezsiniz. Kaliteli SEO hizmeti sunan becerikli ajanslar size aylık en az 10,000 TL fiyat teklifi sunacaktır. Maalesef birçoğu garanti vermedikleri için sizden devamlı her ay 10,000 TL hizmet bedeli isteyeceklerdir. Dürüst olmak gerekirse bu kelimelerde Google’da ilk 5 sıraya yükselmeden iyi sonuç elde edemezsiniz, satışlarınızı hayalinizdeki gibi artıramazsınız. Yükselme garantisi sunan ajanslar ve uzmanlar sizi 67.sıradan 65.sıraya yükselttiklerinde onlardan paranızı geri alamazsınız. İşte bu yüzden size sundukları tekliflerde fiyattan önce vaatlere bakmanız gerekiyor.

SEO masraflarını inceleyelim…

Sonuçta size SEO hizmeti sunacak ajansın backlink, SEO araçları ve içerikler için yüksek miktarda para harcamak zorunda. Sadece Google News kayıtlı beş para etmez spam sitelerden alınan tanıtım yazılarının size sadece zararı olur, hem de kalıcı zarar verirler. Sizin Donanım Haber, ShiftDelete gibi büyük teknoloji sitelerinden, ilgili kaliteli bloglardan tanıtım yazısı almanız gerekir. Örneğin Donanım Haber’den tanıtım yazısı ücreti yaklaşık 1500 TL. İlk ayda böyle 5 yerden tanıtım yazısı alsanız 10,000 TL’nin 7,500 TL’sini harcamış olursunuz. 500 TL de bu sitelerde yayınlanacak metinler için harcanırsa geriye 2,000 TL kalıyor. Bu da ajansın karı. Demek ki, aylık 10,000 TL bu sektör için çok az.

Daha anlatmadığım birçok şey var. Örneğin Ahrefs ve diğer SEO araçlarına ödenen para. Ve siz daha ilk ayda “ya kardeşim, 10 bin TL ödedik, trafik hala aynı, kelimelerde yükseliş yok, bizi mi dolandırmaya çalışıyorsun anlamadım ki…” diyerek anlaşmayı sonlandırıp başka bir ajansa gitseniz burada her iki taraf da kaybetmiş olur.

Paylaşmak güzeldir
9 Yorum
 • Ahmet
  Aralık 13, 2018

  Anahtar kelime rekabeti orta düzey olan sektörde haber sitelerinden tanıtım yazısı alsak gene de zararı olur mu?

  Yazı için teşekkürler..

  • Hangeldiyev
   Aralık 14, 2018

   Merhaba,

   Rica ederim.

   Haber sitelerinin backlinklerine Ahrefs’ten bakmanızı öneririm, eğer en az 200-300 tane farklı domainden doğal backlinklere sahipse, o zaman tanıtım yazısı alabilirsiniz. Yani kaliteli sitelerden almak gerekir bu devirde.

   Kolay gelsin

 • hasan
  Aralık 13, 2018

  Kesinlikle yerinde bir konuya değinmişsiniz. Maalesef sektör o kadar karmaşık ki, işi bilenle bilmeyen fark edilmez olmuş. Bu işte önemli kriter referans bence, Ajansın referansları ne kadar güçlü ise o kadar rağbet görülecektir.
  Yazılarınızı takip etmeye çalışıyorum ve çok beğeniyorum. Benzer yazılarda görüşmek ümidiyle inşallah.

  • Hangeldiyev
   Aralık 14, 2018

   Teşekkür ederim. Evet, referans önemlidir. Özellikle de müşteri yorumlarına bakmak gerekir, gerekirse o müşterilerle iletişime geçmelidir SEO hizmeti almak isteyenler.

 • Seyfettin
  Aralık 14, 2018

  Nurtuba ve sistempatent sitelerinin başarısı isimli blog yazılarını okudum ve tebrikler.. Bahsettiğiniz katmanlı baclink nasıl oluyor? Detaylandırıp örnekler misiniz?

  Bir haber sitesinden tanıtım yazısı aldığımızı varsayalım, bu tanıtım yazısına nasıl bir backlink çalışması yapıyorsunuz?

  Şimdiden teşekkür ederim…

 • Ayfer H.
  Şubat 2, 2019

  Tamda araştırdığım bir konuydu. Çok teşekkürler 🙂

 • Osman
  Mart 8, 2019

  Aynı sorunla bir SEO danışmanı olarak her hafta karşılaşıyorum. Benim en azından ayda 1500 TL masraf yapmak gerektiğini düşündüğüm siteyi 750 TL ile başkasına veriyorlar. Yahu ben 1500 TL masraf ayda olacak artı benim danışmanlık ücretim yani ayda en azından 2500 TL gereken proje nasıl 750 TL’ye veriliyor, anlamıyorum. Ondan sonra da aradan 3,4,5,6 ay geçiyor başarı olmayınca sinirleniyorlar. Yahu sen ucuza mal etmeye çalışında başarılı olma ihtimalini daha arttırmış olmuyorsun ki. Ne zaman anlayacaklar bilmiyorum.

  • Hangeldiyev
   Mart 9, 2019

   Evet, sektör epey rezil durumda maalesef.

Ne düşünüyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir