Google’da Üst Sıralara Çıkmak için Öneriler

Web sitesini Google’de üst sıralara çıkarmak neden zor?

Web sitesini Google’da üst sıralara çıkarmak için yapılan çalışmalara SEO (arama motoru optimizasyonu) denir.

Günümüzde en iyi ve en etkili SEO stratejilerini uyguladığını iddia eden birçok dijital pazarlama ajansı/uzmanı vardır. Gerçek şu ki, bu ajansların bazıları işlerini iyi yaparken, diğerleri SEO’nun en temel kavramlarını bile dikkate almıyor. Eğer SEO hizmeti almayı düşünüyorsanız dikkatli olmalısınız. Uzmanlarla çalışmak istiyorsanız, en azından SEO’nun temellerini öğrenin. Sonuçta, uzman olduğunu iddia eden kişilerle uğraşmak istemezsiniz, sadece paranız değil, zamanınız da boşa gider, o da yetmezmiş gibi sitenize kalıcı zararlar verebilirler, bu durumda siteniz bir daha asla yükselemez.

Her saniye Google dizinine sayısız web sayfası ekleniyor. Bu Google’ın, blog yazılarınızı, sitenizin ürün sayfalarını ve YouTube videolarınızı anahtar kelimelerinizde yükseltmenin çok zor olduğu anlamına gelir. Tabii iyi reklam, kaliteli, satış yapan içerikler ve SEO kombinasyonu ile Google’da yükselmeniz imkansız değildir.

Google’da web siteniz neden çıkmıyor?

Sadece site içi optimizasyon ile arama motorlarında ilk sayfada çıkmak çok zordur, bunun için içeriklerinizi neredeyse kusursuz bir şekilde hazırlamalısınız, her biri 3-5 bin kelimeden oluşan, ziyaretçilerin sonuna kadar okuyacağı türden içerikler hazırlamak birçok sektörde olanaksızdır. Bu yüzden kaliteli ve güçlü backlink inşası stratejisine daha çok yoğunlaşmak gerekiyor.

Sitemin Google’da çıkması için ne yapmalıyım?

Etkili SEO için önemli miktarda yatırım şarttır, çünkü arama motoru optimizasyonu masraflı işlemdir, özellikle de kaliteli link inşası için düzenli olarak site sahiplerine sizin sitenizi tanıtmaları için binlerce TL ödersiniz, eğer ajansınız sitenize düzenli olarak kaliteli sitelerden link almıyorsa ilişkiyi hemen bitirin.

Arama motoru sıralamalarında rakiplerinizi alt ederek en üst sıralarda yer almak istiyorsanız, doğru SEO araçlarını kullanabilmeniz gerekiyor. Bazen bu araçlara biraz para harcamanız gerekebilir, ancak SEO kampanyalarınızda yardımcı olacaklarından şüpheniz olmasın.

Google’da nasıl ilk sayfada çıkarım?

Anahtar kelimelerinizde yükselmek için ne kadar sıkı çalışırsanız çalışın, benzer arama terimlerinde yükselmeye çalışan yüzlerce, hatta birçok sektörde binlerce firma olduğunu unutmayın. Bu nedenle, web sitenizin kısa süre içinde Google’da yükselmesini beklemeyin, çalışmaları ister kendiniz yapın, ister ajansa yaptırın, ilk birkaç ayda sıralamada en ufak kıpırdama olmayabilir.

İş dünyasının felsefesi budur, tamamen rekabet üzerine kuruludur, eğer rakipleriniz sabah 7’de kalkıyorsa siz 6’da kalkın, eğer yıllık pazarlama bütçeleri 100 bin TL ise, sizinki 150-200 bin TL olsun. En iyi ürüne sahip olmak önemli avantaj değildir, satabilmek yaşamsal önemdedir.

Web sitenizi yukarı taşımak için öneriler

Arama motoru optimizasyonu sadece içerik ile ilgili değildir, aynı zamanda web sitesinin teknik yönleri de önemlidir. Örneğin, Google’ın tüm sayfalarınızı index’lemesi sitenizin değerini düşürebilir, sadece önemli ve değerli sayfalarınızın arama sonuçlarında yer alması en önemli SEO faktörlerinden biridir. Siteniz zaten bu devirde mobil uyumlu olmak zorunda, ancak birçok sitenin mobil tasarımında ciddi hatalar mevcut, bu hataların çoğunu Search Console panelinde görmek mümkündür. Hızın ne kadar önemli olduğunu bahsetmeye gerek yok zaten. Bu verdiğimiz örnekler teknik optimizasyonun sadece %10’udur.

Site dışı optimizasyon için en az 4-5 yıllık deneyime sahip olmalısınız, SEO’yu okuyarak ya da eğitim videoları izleyerek öğrenemezsiniz, yaparak öğrenirsiniz, tıpkı yazılım gibi. İlgili kılavuzlar için bu sayfaya göz atın.

Google’da ilk sırada çıkmanın yolları

Google’da ilk sırada çıkmak için deneyimli ve daha önce birçok başarılı sonuçlar elde etmiş firmalardan hizmet almalısınız. Pek rekabetli olmayan anahtar kelimelerde doğru çalışmalarla, düzenli kaliteli linkler alarak ilk sırada çıkmak mümkün olsa da aşırı rekabetli anahtar kelimeler için ilk sıra, hatta ilk sayfa garantisini büyük ajanslar bile vermez.

Genel olarak dijital pazarlama engebeli ve zorlu bir yolculuktur. Örneğin, siteniz Google’da ilk sıralara yükseldiyse bu konumunuzu korumak için temponuzu sabit tutmazsanız kısa süre içinde sıralamalarda düşmeye başlarsınız, ani düşüşler en tehlikeli olanlardır. Bu düşüşlerin sebeplerini ayrıntılı bir şekilde araştırmak gerekiyor.

Google’da üst/ilk sıralara çıkma ücreti

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, hiçbir firma size Google’da ilk sayfalara, üst sıralara yükselme garantisi vermez. Ve SEO hizmetinin fiyatları kesinlikle sabit değildir, sektörden sektöre göre, anahtar kelimelerin zorluklarına göre değişir. Ayrıca, 100 TL’ye bu işi yaptığını iddia edenler de var, aylık 100,000 TL’nin altına sizinle toplantı bile yapmak istemeyen ajanslar da var.

Fiyat teklifi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Neden Google’da sitenizi öne çıkarmak reklamlardan daha etkilidir?

Arama motoru optimizasyonu ile sitenizi organik sıralamalarda öne çıkarabilirsiniz, böylece içeriklerinize uygun sorguları yazan olası müşteriler sitenizi ziyaret ederler. Facebook ve Google Ads gibi platformlarda reklam yayınladığınızda ise tıklama başına ya da 1000 gösterim başına ücret ödersiniz.

Büyümek isteyen firmalar SEO çalışmalarına da, reklamlar kampanyalarına da yatırım yapmalıdır. Önemli olan sürekli deneyler yaparak bütçenizi en etkili şekilde yönetmektir. Sonuçta sonuç vermeyen, paranızı israf eden yöntemlerin işinize kalıcı zararlar vermesini istemezsiniz.

Google’da sıralama yükseltme süreci

Google’da sıralama yükseltme süreci karmaşıktır, ve genelde aylar, hatta yıllar sürer. Anlaşma yapmadan önce ajansınızdan bu konuda ayrıntılı bilgi aldığınızdan emin olun.

Web sitenin ilk sayfada çıkması için yapılması gerekenler

Daha önce de belirttiğimiz gibi, web sitenizin ilk sayfada çıkması için becerikli ve deneyimli ajanslarla çalışmalısınız. Eğer bu işi kendiniz yapmaya karar verirseniz en az 4-5 yılınızı gözden çıkarın, çünkü birçok başarısızlıklarla karşılaşacaksınız, nihayetinde en etkili yöntemleri keşfederek kendi bilimsel metodolojinizi geliştirirsiniz.

Google’da ilk sırada çıkmak için atılması gereken adımlar

SEO konusunda kendinizi geliştirdikçe belirli faktörleri analiz etmeniz ve web siteniz için stratejiler geliştirmeniz gerekecektir. Uzun vadede, çabalarınızın etkili olup olmadığını değerlendirirsiniz. Stratejinizden en iyi şekilde yararlanmak için bunları ölçmeniz ve gerekli ayarlamaları yapmanız gerekecektir. Verileri analiz etmenize yardımcı olacak birçok araç olmasına rağmen, daha iyi sonuçlar elde etmek için deneme yanılma süreçlerinden geçmeniz gerekiyor. Bu konuda yeterince deneyim kazandıktan sonra Google’da ilk sırada çıkmak için ilk adımları atmaya başlarsınız.

Google’da ve diğer arama motorlarında nasıl yükselinir?

Öncelikle diğer arama motorlarını unutun, Google’ın arama motoru piyasasındaki payı %92’den fazladır. Bu yüzden büyümek isteyen işletmeler kaynaklarını etkili bir şekilde idare etmeli, sadece Google’da yükselmek için çalışmalar yapmalıdırlar.

SEO teklifi almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz:

    Atamyrat Hangeldiyev

    Hangeldiyev SEO ve Reklam Ajansı'nın kurucusu Atamyrat Hangeldiyev 2012 yılından beri işletmelere SEO (arama motoru optimizasyonu), CRO (dönüşüm oranı optimizasyonu) ve reklam hizmeti sunmaktadır. Atamyrat Hangeldiyev iş dünyasındaki deneyimleri sayesinde şirket sahiplerine iş konularında danışmanlık hizmeti vermektedir.

    Yorum yapın